Pretraga tekstova
Kako Europska komisija vidi poljoprivredu iduće godine?
Europska komisija očekuje da će se poljoprivredna tržišta stabilizirati do 2025. te da će se proizvodnja mlijeka u Europskoj uniji iduće godine blago povećati, piše Agrarheute.
Naime, u svojim trenutačnim kratkoročnim izgledima, briselske vlasti navode da bi, pod normalnim uvjetima, pad broja mliječnih krava od 0,7 posto trebao biti više nego nadoknađen povećanjem proizvodnje mlijeka od 1 posto.
Proizvodnja sira u EU bi se mogla nastaviti povećavati. Prema ocjeni Komisije, oporavak potražnje za mliječnim proizvodima bit će skroman, između ostalog i zbog vrlo visokih cijena maslaca.
Dužnosnici EU-a očekuju da će strukturna prilagodba dovesti do vjerojatnog pada od 1 posto u proizvodnji govedine u EU 2025. Očekuje se, piše ovaj medij, da će prosječna potrošnja govedine po stanovniku pasti za 1,7 posto, odnosno na 9,6 kilograma.
"Proizvodnja svinjskog mesa smanjit će se za 0,5 ove i za 0,2 posto iduće godine. Epidemija afričke svinjske kuge (ASK) i dalje predstavlja rizik za proizvodnju", navode. Očekuje se da će se iduće godine potrošnja svinjskog mesa građana EU stabilizirati na 30,9 kilograma po stanovniku.
Nasuprot tome, sektor peradi u EU ove godine ima dobre tržišne izglede, s povećanjem proizvodnje od 4 posto i povećanjem izvoza od 3 posto. Vlasti pretpostavljaju da će se ovaj uzlazni trend nastaviti i 2025. te da će potrošnja mesa peradi po stanovniku u EU dosegnuti prosječno 25,2 kilograma.
"Europska komisija vidi pozitivne znakove stabilizacije na poljoprivrednim tržištima, budući da su troškovi inputa padali posljednjih mjeseci, a inflacija hrane vratila se na umjerenu razinu", ističu, dodajući da su cijene hrane u zadnje vrijeme ostale relativno stabilne za većinu proizvoda, ali su i dalje u prosjeku 32 posto više u odnosu na 2020.
Komisija također pojašnjava da se tržište gnojiva u EU postupno stabilizira kako se trgovinski tokovi vraćaju u normalu, a lokalna proizvodnja pokazuje znakove oporavka. No, poljoprivrednicima ostaje problem skupo gnojivo, posebice zbog nižih cijena ratarskih kultura.
"Loši prinosi usjeva u raznim regijama Europe mogli bi poljoprivrednicima uzrokovati probleme s novčanim tokovima", stoji izvješću.
Tagovi
Proizvodnja mlijeka Proizvodnja mesa Cijene gnojiva Cijene hrane Poljoprivreda u EU
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Za one koji žele mirisati kao prava delicija! Novi parfem s notama dima, paprike i ljubavi prema Baranji
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂 Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedrane pazi da te poslije ovoga kulena neka žena ne zasadi u svoju sobu kao drvo pa ima da se penje po tebi svaki dan po potrebi. A za svaku nus Više [+] pojavu neka se obrati prvom doktoru ako ih upšte više i imamo 😂😂😂😂😂😂
Željka Rački-Kristić
prije 4 tjedna
Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo! Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo!
Marta Radić
prije 6 mjeseci
Eto prognoze nikad bolje..imamo hrane , nema nestašice...nikad bolje..ali novčani tokovi kod poljoprivrednika će biti problem..drugim riječima pad dohotka...i koga briga za to nikoga..jer imamo dosza svega.