Pretraga tekstova
Povećao se uvoz tropskog voća i riže, no, ta su povećanja nadmašena padom uvoza ostalih žitarica, uljanih pogača i šećera.
Dok je tržište ekoloških poljoprivredno - prehrambenih proizvoda u Europskoj uniji raslo, njihov uvoz se smanjio između 2019. i 2020. godine. U pogledu kategorija, povećao se uvoz tropskog voća i riže. Međutim, ta su povećanja nadmašena padom uvoza ostalih žitarica, uljanih pogača i šećera, stoji u tržišnom sažetku "Uvoz organskih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u EU - ključni događaji u 2020." kojeg je objavila Europska komisija.
Pišu kako je Unija tijekom prošle godine uvezla 2,79 milijuna tona ekoloških poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, što je pad od 1,9 posto u odnosu na 2,85 milijuna tona uvezenih 2019.
Roba koja uključuje žitarice, biljna ulja i uljarice, šećere, mlijeko u prahu i maslac, kavu i kakao predstavljali su 48 posto uvoza 2020. godine u količinskom, i 29 posto u vrijednosnom smislu. Što se tiče ostalih primarnih proizvoda uključujući mesne prerađevine, voće, povrće, jogurt i med, oni su činili 42 posto uvoza u količinskom i 53 posto u vrijednosnom smislu.
Kada je riječ o odredištu, najveći broj još uvijek ulazi u EU preko Nizozemske, s 31 posto ukupnog uvoza. Slijede ga Njemačka, Belgija i Francuska, s 18, 11 i 10 posto takvih namirnica koje te zemlje uvoze.
Glavni trgovinski partneri u pogledu uvoza u EU su Ekvador (12%), Dominikanska Republika (9%), Kina (8%) i Ukrajina (8%). Te četiri države, ali i Peru, Turska, Indija, Kolumbija, Brazil te Meksiko deset su najvećih izvoznih zemalja u EU i predstavljale su 64 posto uvoza eko proizvoda prošle godine.
Što se tiče kategorija, daleko najveća je tropsko voće, orašasti plodovi i začini koji predstavljaju 30 posto volumena ili 0,84 milijuna tona, zatim uljne pogače (8% ili 0,23 mil. t), repa i šećer od trske (7% ili 0,19 mil. t) i povrće (5% ili 0,15 mil. t).
Tagovi
Poljoprivredno-prehrambeni proizvodi Eko proizvodi Uvoz Europska unija
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/