Pretraga tekstova
Na farmi gusaka u Poljskoj i farmi purana u Mađarskoj prijavljena je pojava ptičje gripe, a riječ je o visoko patogenom soju virusa H5N8.
Nova pojava virusa ptičje gripe prijavljena je jučer u Poljskoj čime je od prosinca u toj zemlji zabilježeno više od 10-ak slučajeva.
"Šest tisuća gusaka na farmi je potrebno eutanizirati, a državna veterinarska inspekcija već je poduzela korake", rekao je za reuters glasnogovornik regije Velikopoljska, Tomas Stube.
Soj ovog virusa je podvrsta visoko patogene ptičje gripe H5N8, koja predstavlja prijetnju i za ljudsko zdravlje.
Zabilježen je i slučaj ptičje gripe na mađarskoj farmi purana gdje će biti eutanizirano oko 53.500 purana. Virus je potvrđen u gradu Acs na granici sa Slovačkom, a u krugu od 10 km provjerit će se sva ostala poljoprivredna gospodarstva i uvesti ograničenje prometa.
Smrtnost među zaraženom peradi se povećala i pojavili su se klinički simptomi tipični za ptičju gripu, a vetarinari upozoravaju da se perad drži u zatvorenom prostoru kao i hrana kako bi se spriječio kontakt s divljim pticama, piše farmer.pl.
Podsjećamo, prije oko dva tjedna pričja gripa ovog tipa zahvatila je farmu purana u Poljskoj kada je eutanizirano oko 40.000 tih životinja zbog zaraze, a u opasnosti je bilo oko 350.000 poljske peradi.
Prošlomjesečnoj epidemiji peradi u Poljskoj, najvećem europskom proizvođaču peradi, prethodila je epidemija 2017. godine. Mađarsku je zadnji puta pogodila epidemija 2016. godine kada je virus gripe ovog tipa harao Europom, koji je tada pogodio i Hrvatsku.
Tagovi
Ptičja gripa Poljska Farma gusaka Perad
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
👉 Već tradicionalno nagrađivanje najljepše uređenog štanda sajma priznanje je izlagačima za trud koji su uložili u izložbu svojih proizvoda. Ove godine treće mjesto osvojila je Domaća radinost Ivan Rođak, drugo mjesto osvojila je 🇭🇺 tvrtka... Više [+]
👉 Već tradicionalno nagrađivanje najljepše uređenog štanda sajma priznanje je izlagačima za trud koji su uložili u izložbu svojih proizvoda.
Ove godine treće mjesto osvojila je Domaća radinost Ivan Rođak, drugo mjesto osvojila je 🇭🇺 tvrtka Caadex Honey International dok je prvo mjesto pripalo Ljekovito bilje Opztop