Budući da se na pojedinim internetskim stranicama učestalo objavljuju oglasi čiji je cilj prijevara kupaca, policija je objavila nekoliko savjeta Europola za sigurnu kupnju.
Dvije nove prijevare zabilježene su prilikom internetske kupovine poljoprivredne opreme.
Kako je objavila Policijska uprava istarska, pulska je policija 5. lipnja zaprimila prijavu 43-godišnjaka. Muškarac je s navodnim talijanskim prodavateljem dogovorio kupnju četiri traktorske gume te mu je na dostavljeni broj računa uplatio više stotina eura, dok je navodni prodavatelj dostavio adresu u Italiji na kojoj je gume moguće preuzeti.
"Po dolasku na adresu utvrdio je kako se radi o lažnim podacima te da se radi o prijevari", navode.
Isti dan, službenici Policijske postaje Gospić zaprimili su kaznenu prijavu od oštećenog 44-godišnjaka s područja Gospića. On je 22. svibnja na internet oglasniku pronašao oglas za kupnju traktora i utovarivača, te je stupio u kontakt s prodavateljem, a zatim je putem e-maila zaprimio ugovore i podatke za uplatu novčanog iznosa.
"Nakon što je oštećeni uplatio dogovoreni novčani iznos od nekoliko tisuća eura, prodavatelj se više nije javljao, a oglas je izbrisan", stoji u objavi PU ličko-senjske.
U oba slučaja, policijski službenici nastavljaju daljnji rad i kriminalističko istraživanje u cilju pronalaska počinitelja kaznenog djela.
Iz PU istarske, budući da se na pojedinim internetskim stranicama učestalo objavljuju oglasi čiji je cilj prijevara kupaca, upozoravaju građane da budu oprezniji i ne nasjedaju na povoljne oglase o prodaji različitih proizvoda. U slučaju da su oštećeni kaznenim djelom ili posumnjaju u mogućnost počinjenja kaznenog djela, potrebno je obavijestiti policiju na broj 192, odnosno događaj prijaviti u policijskoj postaji.
Da bi se izbjegli ovakvi događaji, objavili su nekoliko savjeta Europola za sigurnu kupnju koji pomažu da se smanji broj on-line prijevara:
Kupujte od provjerenih izvora
Koristite marke i trgovine koji su vam poznati ili koje ste već koristili te provjeravajte kako su ocijenjeni prodavači od kojih kupujete na stranicama kao što su Amazon i eBay.
Provjeravajte trajna plaćanja
Prije nego što pošaljete podatke o svojoj kreditnoj kartici za plaćanje trajnih usluga preko interneta, saznajte kako možete prekinuti tu uslugu.
Mnogi internet trgovci će od vas tražiti da čuvaju vaše podatke o plaćanju
Dobro razmislite prije nego što pristanete i upoznajte se sa svim rizicima koje takva odluka donosi.
Koristite kreditne kartice pri online kupovini
Većina kreditnih kartica ima dobru politiku zaštite kupca. Ukoliko niste dobili ono što ste naručili, izdavatelj kreditne kartice će vam vratiti novce.
Provjerite je li prijenos podataka prikladno zaštićen
Potražite ikonu lokota na URL traci te koristite HTTPS i SSL protokole kada pregledavate internet.
Uvijek spremite sve dokumente vezane uz vaše on line kupnje
Mogli biste ih trebati da utvrdite uvjete prodaje ili dokažete da ste platili robu.
Ukoliko ne kupujete određeni proizvod ili uslugu, nemojte davati podatke o svojoj kreditnoj kartici.
Kada kupujete online od druge osobe, nemojte slati novac unaprijed
Ako je moguće, dogovorite se da prvo dobijete robu. Nemojte slati novce nikome koga ne poznajete. Ukoliko vam se netko obrati online i traži novac, razmislite biste li dali isti iznos novca nepoznatoj osobi koju sretnete na cesti.
Nikada nikome nemojte slati broj kartice, PIN ili druge podatke o kartici putem elektroničke pošte
Izbjegavajte online kupovinu na stranicama koje ne koriste potpunu autentifikaciju (Verified by Visa/MasterCard Cesure Code). Nikada ne šaljite podatke o kartici u nekriptiranoj elektroničkoj pošti
Neke online trgovine izvan Europe traže da im dostavite kopiju svoje kartice ili putovnice putem telefaxa kao jamstvo.
Tagovi
Autorica