Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i povjerenik za trgovinu Maroš Šefčovič doputovali su jučer u Urugvaj kako bi priveli kraju pregovore Europske unije sa tzv. Mercosur blokom
Nakon više od dva desetljeća, trgovinski sporazum zemalja Europske unije s tzv. Mercosur blokom, koji je izazvao val nezadovoljstva među pojedinim članicama, danas bi mogao biti zaključen.
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i povjerenik za trgovinu Maroš Šefčovič doputovali su jučer u Urugvaj kako bi priveli kraju pregovore s Latinskom Amerikom, prenosi Politico.
"Slijetanje u Latinsku Ameriku. Završna dionica sporazuma EU-Mercosur je na vidiku. Idemo raditi, prijeđimo ju", izjavila je von der Leyen u objavi na platformi X.
Touchdown in Latin America?
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 5, 2024
The finish line of the EU-Mercosur agreement is in sight.
Let’s work, let’s cross it.
We have the chance to create a market of 700 million people.
The largest trade and investment partnership the world has ever seen.
Both regions will benefit.
Uspješno sklapanje bi označilo povijesnu prekretnicu u jačanju veza između dviju regija, smatraju pobornici. "Nakon dugog puta, ovaj sporazum bi obuhvatio više od 700 milijuna ljudi", izjavio je Gabriel Mato, stalni izvjestitelj za Mercosur, u priopćenju Odbora Europskog parlamenta za međunarodnu trgovinu (INTA).
I njemački poljoprivrednici ustali protiv trgovinskog sporazuma sa zemljama Mercosura
Ipak, zaključivanju trgovinskog saveza, koji uključuje Brazil, Argentinu, Urugvaj, Paragvaj i Boliviju, protive se pojedine države članice Europske unije.
Do sada su se protiv potpisivanja izjasnile Poljska, Francuska, Belgija, Grčka, Irska i Austrija. "Za formiranje 'blokirajuće manjine' potrebne su najmanje četiri države koje predstavljaju 35% građana Europske unije", napisala je na svom X profilu poljska europarlamentarka Anna Bryłka.
Dodala je kako navedene zemlje trenutačno čine oko 31% građana EU. Na strani sklapanja su Njemačka, Finska, Litva, Švedska, Latvija, Danska, Španjolska, Hrvatska, Italija, Portugal i Slovačka, dok bi odlučujuću ulogu mogle odigrati Nizozemska i Rumunjska.
Unatoč protivljenju, predsjednica Europske komisije ubrzava potpisivanje, čak i u trenutku političke nestabilnosti u Francuskoj, prenosi Reuters. Ured predsjednika Macrona, navode, suočen s krizom nakon pada vlade premijera Michela Barniera, nazvao je sporazum neprihvatljivim.
Francuski poljoprivrednici, najveći protivnici potencijalnog trgovinskog saveza, strahuju da će uspješan zaključak priče, koja ima za cilj stvoriti područje slobodne trgovine između dvije regije, omogućiti priljev jeftinih proizvoda koji neće podlijegati strogim regulativama Europske unije.
"S obzirom na to da globalno gospodarstvo potencijalno čeka turbulentno razdoblje u bliskoj budućnosti, aktualni sporazum EU-Mercosur predstavljao bi svjetionik nade za EU", izjavio je predsjednik Odbora za međunarodnu trgovinu, Bernd Lange u priopćenju INTA.
Ako bude ratificiran, nastavlja, postupno bi došlo do ukidanja carine na 91% izvozne robe iz EU-a u zemlje Mercosura, uključujući industrijske i prehrambene proizvode, te na 92% izvoza u EU.
Europski parlament će, nastavlja, u slučaju potpisivanja, procijeniti njegov gospodarski učinak i uskladiti ga s ciljevima održivosti i zaštite radničkih prava. Pritom bi, kaže, racionalan pristup trebao prevladati nad emocionalnim reakcijama.
Poljoprivredni uvoz, nastavljaju, regulirao bi se putem kvota, carina unutar kvota, produljenih prijelaznih razdoblja i zaštitnih mjera za rješavanje mogućih teškoća na tržištu.
U slučaju da se sklopi, morat će proći pravnu reviziju i biti preveden na sve službene jezike EU-a. Potom će ga Europska komisija predstaviti Parlamentu i vladama država članica na odobrenje.
Tagovi
Autor
151
Goran Vizintin
prije 1 mjesec
Ta Ursula ima i psihopatski pogled, osim ca ne mari za interese građana EU.... Plenkovic spremno mase repom na svaki njen zahtjev....koja psihoza! Kako da covjek ostane normalan i pribran u takvim okolnostima??!!??
Đuro Japaric
prije 1 mjesec
Njemačka traži tržište za svoje industrijske proizvode , za uzvrat se dopušta UVOZ poljoprivrednih proizvoda u EU protiv kojih su u prvoj mjeri Francuzi koji trebaju ISTUPITI IZ EU da se ta MARIONETSKA tvorevina što prije raspadne ! Inače u dio tih zemalja pobjeglo je i puno Hitlerovih nacista !
Đuro Japaric
prije 1 mjesec
mali , u zemlje Južne Amerike IZVEZLI smo Dalmatince ! Dio njihovih potomaka , koji ne znaju ni jezik , želi UVESTI DP putem svojeg Ministarstva demagogije ! Svi vidite reagiranje VLADINE HPK na ovaj sporazum ! Govori se da će organizirati skup POTPORE Plenkoviću i Ursuli na Trgu Jelačića u Zagrebu uz > nastup > hrvatskih zabavljača , zato sada Vladina HPK vrši PRISILNU naplatu članarine , pa lijepo je u Brisl Jakopoviću otići turistički , sa plaćenim troškovima !
mali poljoprivrednik
prije 1 mjesec
Kakav je inters Hrvatske u tom sporazumu?Kako bi Hrvatska profitirala sa tim sporazumom,ili jednostavnije pitanje ;što mi to izvozimo u zemlje Južne Amerike da trebamo taj sporazum?"Imamo Hrvatsku !" ...e baš imamo,kako da ne.U povijesti naše države je bio sistem vladanja ; "sjaši kurta,da uzjaše murta".Ništa se bitno nije promijenilo niti dan danas...
SASA FRANIC
prije 1 mjesec
i dok se pravi Evropski narodi bore protov ovog satanskog gnjezda zvanog EU i sataninog kopileta zvanog Ursula, koja je utjelovljenje potpunog zla, vidimo podla i gnjusna "Hrvatska" je medju zemljama koja podrzava sklapanje ovod gnjusnog ugovora. zalosno postati izgojem Europskog roda. ali to je okupirana pogana vlast u HR. ali ima i krivice stanovnistva, koji su doprinjeli da im upravlja takav pogani izgoj.