Pretraga tekstova
Dobili smo obećanje da će dijelu radnika biti ponuđen nastavak radnog odnosa u Žito grupaciji, dok će tvrtka Hrvatska industrija šećera za dio radnika isplatiti otpremnine, doznajemo od župana osječko-baranjskog.
Hrvatska ostaje na samo jednoj šećerani. Nakon tvornice Viro, gasi se i osječka Tvornica šećera.
Potvrda, unatoč brojnim upitima prema Hrvatskoj industriji šećera, upravama, pa i Ministarstvu poljoprivrede, stigla nam je iz Osječko-baranjske županije.
"U razgovorima s Grupom Žito koja ima 40% vlasničkog udjela, dobili smo obećanje da će dijelu radnika biti ponuđen nastavak radnog odnosa u njihovoj grupaciji, dok će tvrtka Hrvatska industrija šećera za dio radnika koji imaju uvjete za mirovinu, isplatiti otpremnine uz koje će otići u mirovinu. Otpremnine će biti isplaćene i radnicima koji će nažalost, morati na tržište rada", stoji u odgovoru župana Ivana Anušića.
Kako kaže, s problemom šećerana upoznati su već neko vrijeme, a razgovori koje su obavili na tu temu nisu dali obećavajuće rezultate. Pad cijene šećera na tržištu, velika konkurencija u Europskoj uniji kao i manjak sirovine doveli su do situacije u kojoj se danas nalazi tvrtka Hrvatska industrija šećera.
Tri hrvatske šećerane, podsjetili su, početkom 2019. godine udružile su se u tvrtku Hrvatska industrija šećera d.d., u kojoj Tvornica šećera Osijek d.o.o. u vlasništvu Žito grupe Osijek ima 40 posto udjela, a Viro tvornica šećera Virovitica d.d. i Sladorana Županja d.o.o. koja je u vlasništvu Tvornice šećera Viro imaju 60 posto vlasničkog udjela.
Što će biti s prozvođačima šećerne repe za koje je Ministarstvo poljoprivrede, a kako bi osiguralo proizvodnju kraljice ratarske kulture, uvelo trogodišnji program potpore, zasad nemamo odgovor. Podsjećamo, krajem prošle godine isplaćeno im je više od 9,5 milijuna kuna za drugu godinu provedbe Programa.
Potporu je primilo 344 proizvođača za ukupno 7.096,57 hektara s maksimalnim iznosom od 2.500,00 kuna po hektaru.
Inače, trogodišnji Program potpore donesen je 2019. godine i vrijedan je ukupno 60 milijuna kuna, a svi korisnici koji su u sustav ušli 2019. ostvaruju potporu u maksimalnom iznosu.
Sukladno Pravilniku o njegovoj provedbi za razdoblje od 2019. do 2021. godine korisnici su dužni svake godine plodoredom na svom gospodarstvu osigurati sjetvu te se obvezuju u 2021. godini uzgajati šećernu repu na najmanje 40% površina za koje su ostvarili potporu u 2020. godini.
Koncem prošle godine, dakle, iz Ministarstva su naglasili da je proizvodnja šećera u Hrvatskoj iznimno značajna, približno 50% proizvedenog se izvozi, no površine šećerne repe su u padu i stoga je, osim izravnih plaćanja i proizvodno vezanih plaćanja, za ovaj sektor osigurana i potpora iz Državnog proračuna.
Tagovi
Šećerana Gašenje Tvornica šećera Osijek
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.