Pretraga tekstova
Copa i Cogeca podržava prijedloge Europske komisije za srednjoročno i dugoročno pojednostavljenje ZPP-a, kao prvi korak u pravom smjeru, a koji štiti prijelaz na održivost poljoprivrede.
Europsko udruženje poljoprivrednika Copa Cogeca, na čijem je sastanku sudjelovala i Hrvatska poljoprivredna komora, poslalo je pismo ministrima poljoprivrede EU, u kojem se od njih traže dodatno smanjivanje administrativnih prepreka Zajedničke poljoprivredne politike.
Pismo je, pojašnjava predsjednik HPK, Mladen Jakopović, poslano uoči sastanka Vijeća ministara koji se u Bruxellesu održava u utorak 26. ožujka kako bi se, na njemu, između ostalog razgovaralo o gorućim pitanjima te dali konkretni prijedlozi mjera za trenutne probleme u poljoprivrednom sektoru.
Kako je rekao, danas su od povjerenika za poljoprivredu Janusza Wojciechowskog dobili informaciju da će od 15. travnja biti pokrenut opservatorij za cijene koštanja svih namirnica na razini EU.
"Na ovaj bi se način ukupno i pojedinačno po državama objavljivale cijene, a to je ujedno i preteča za Direktivu o nepoštenim trgovačkim praksama. Odnosno cilj je da prodaja ispod cijene koštanja uđe u nepoštene trgovačke prakse kao Uredba. Ovo je važno i poželjno kako za poljoprivrednike, tako i za naše potrošače", ističe Jakopović.
Dodaje kako Copa i Cogeca podržava prijedloge Europske komisije za srednjoročno i dugoročno pojednostavljenje ZPP-a, što je predstavljeno 15. ožujka, kao prvi korak u pravom smjeru, a koji štiti prijelaz na održivost poljoprivrede.
Vjeruju kako će usvajanjem ovih promjena biti veća fleksibilnost u provedbi politike, na način koji uzima u obzir klimatske i lokalne uvjete i specifičnosti diljem EU-a. Ipak, ova europska poljoprivredna organizacija traži nekoliko dodatnih snažnijih mjera i elemenata, posebice o zahtjevima GAEC-a, te brži postupak revizije strateških planova i izuzeća za farme manje od 10 hektara.
Na sastanku je zaključeno kako je potrebno hitno provođenje kratkoročnih i srednjoročnih, a potom i dugoročnih mjera za smanjenje opterećenja poljoprivrednika, koje moraju pridonijeti boljoj provedbi politike, a koja uzima u obzir realnosti na terenu.
"U ovim prijedlozima voljeli bismo vidjeti i daljnje dodatne mjere i poteze koji će nam olakšati poslovanje“, rekao je Jakopović koji je ujedno i potpredsjednik Copa Cogeca-e.
Kako navode, zatraženo je i da se za GAEC 2 da mogućnost odgode njegove provedbe nakon 2025. s obzirom da nedostaju uvjeti za učinkovitu i praktičnu provedbu, dok je za GAEC 6 potrebno pojasniti koje su mogućnosti koje države članice mogu uzeti u obzir, računajući svoje specifične lokalne uvjete.
Zatražena je i mogućnost da države članice odluče hoće li uspostaviti i pružiti podršku sheme koje pokrivaju prakse za dodjelu poljoprivrednih površina neproizvodnim značajkama, kao što je zemljište na ugaru ili značajke krajolika putem eko programa ili poljoprivrednog okoliša i klimatske obveze. Isto tako traže pojednostavljenje postupka izmjena i dopuna Strateških planova ZPP-a te da ti postupci budu brži.
"Poljoprivrednici i poljoprivredne zadruge trebaju podršku ministara poljoprivrede EU kako bi mogli nastaviti radi i poslovati u pristojnim uvjetima, s pristojnim prihodom i manjim administrativnim opterećenjem", zaključio je čelnik HPK.
Tagovi
Mladen Jakopović Hrvatska poljoprivredna komora Copa Cogeca Europsko udruženje poljoprivrednika i zadruga Analiza cijene hrane Europska unija
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Mladene , u ime VLADINE HPK , pozovi liste koje će se takmičiti za NE hrvatski sabor , da putem AGROKLUBA ODGOVORE NA 7 PITANJA ; 1. Zakon o poljoprivrednom zemljištu , što će predložiti i kako komentiraju primjenu Zakona 1991 - 2024 ? Ne znam Mladene , da li znaš , da je 1991 prije međunarodnog priznanja dijela JUGOSLAVIJE pod imenom Republika Hrvatska , da su Franjo Tuđman i njegova >HDZ > nametnuli PRVI zakon o poljoprivrednom zemljištu kojim je počelo podržavljenje ! 2024 Ti ne znaš , a ni tvoja ministrica , koliko lokalnih vlasti od njih 556 , IMA podržavljenu zemlju ! Budući da Vladina HPK ima sjedište u zgradi Ministarstva , dogovori sa ministricom da putem AGROKLUBA , ODGOVORI pod 1 !