Pretraga tekstova
FAO indeks cijena hrane u rujnu manji je za 10,7 posto u odnosu na prošlu godinu i 24 posto u odnosu na rekordnu vrijednost svih vremena iz ožujka 2022.
Prema podacima Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO) u rujnu je indeks cijena hrane manji za 10,7 posto u odnosu na prošlu godinu i 24 posto u odnosu na rekordnu vrijednost svih vremena iz ožujka 2022.
Najveći rast, 9,8 posto zabilježen je za šećer, a indeks je dostigao najviši nivo u posljednjih trinaest godina. Rezultat je to zabrinutosti zbog utjecaja El Ninja na prinos u Tajlandu i Indiji.
Drugi faktor je poskupljenje nafte, što je potaknulo proizvođače da se okrenu proizvodnji etanola. To je indirektno smanjilo količinu šećera na tržištu i dovelo do ovog trenda.
Ipak, navode u izvještaju, ovaj rast je ograničen povoljnim uvjetima i velikim prinosima šećerne trske u Brazilu, najvećem svjetskom proizvođaču šećera.
Rasle su i cijene kukuruza, potaknute velikom potražnjom za brazilskim zalihama, sporijom prodajom u Argentini i povećanim troškovima riječnog prijevoza u SAD-u, koji je najviše uvjetovan niskim vodostajem rijeke Mississipi.
S druge strane, međunarodne cijene pšenice pale su 1,6 posto, zahvaljujući velikim zalihama i dobrim izgledima za proizvodnju u Rusiji. Riža, koja je u kolovozu skočila gotovo 10, prošlog je mjeseca pala za 0,5 posto zbog niske uvozne potražnje, objavio je FAO.
Najveći pad od 3,9 posto je zabilježilo ulje, zatim mliječni proizvodi 2,3 posto što je deveti uzastopni mjesečni pad zbog slabe potražnje u Europi i velikih zaliha u vodećim proizvodnim regijama.
Cijene mesa pale su jedan posto, treći mjesec uzastopno. Najjeftinija je bila svinjetina i meso peradi, a ovčetina ima silaznu putanju već peti mjesec za redom. Velike su zalihe ovčetine u Australiji, usprkos jakoj potražnji iz Kine i Bliskog Istoka.
Tagovi
FAO indeks Indeks hrane Indeks mliječnih proizvoda Indeks žitarica Cijena hrane Cijene mesa Cijena žitarica
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
OPG Sven Perec iz Šandrovca, pokraj Bjelovara, poznat je diljem Hrvatske po tjestenini od durum pšenice obogaćenoj lokalno uzgojenim batatom, butternut tikvom i špinatom. Na 15 hektara vlastite zemlje, uz dodatne površine u najmu, uzgajaju... Više [+]
OPG Sven Perec iz Šandrovca, pokraj Bjelovara, poznat je diljem Hrvatske po tjestenini od durum pšenice obogaćenoj lokalno uzgojenim batatom, butternut tikvom i špinatom. Na 15 hektara vlastite zemlje, uz dodatne površine u najmu, uzgajaju batat i kukuruz.
Tjesteninu Perec, koju zajedničkim snagama stvara cijela obitelj, možete pronaći u velikim trgovačkim lancima, a njihov pristup poljoprivredi omogućio im je zaokruženu proizvodnju batata bez otpada.
Uskoro više!