Pretraga tekstova
Rat između Rusije i Ukrajine zadržat će cijene na visokim razinama u dužem vremenskom razdoblju, najavljuju analitičari.
Veliki utjecaj na globalnu proizvodnju žitarica ima rast cijena i strah od prekida opskrbe mineralnim gnojivima. Rat u Ukrajini je doveo do poremećaja na ovom tržištu u vrijeme kada na sjevernoj hemisferi počinje sjetva jarih žitarica, piše Agrarheute.
Naime, Rusija je najveći svjetski izvoznik gnojiva. Transport iz crnomorskih luka je u prekidu, a cijene prirodnog plina, koji je ključni sastojak u proizvodnji gnojiva skočile su na nove rekordne vrijednosti na europskim spot tržištima Megavat sat je 7. ožujka koštao 219 eura u najvažnijem europskom trgovačkom centru za prirodni plin, Natural Gas EU Dutch TTF, što je tri puta više nego prije početka rata (71 euro po MWH).
Sankcije Rusiji u međunarodnim platnim transakcijama će dodatno ograničiti izvoz plina, nafte, žitarica i mineralnih gnojiva. Na tržištu budućnosnica u SAD-u cijene uree su od 24. veljače do 8. ožujka porasle za 46 posto. Dok su u egipatskim izvoznim lukama cijene uree porasle za 64 posto na 950 dolara u istom periodu, a na Bliskom istoku za 317 dolara po toni na 872,50 dolara.
Porast cijene za diamonijev fosfat ili DAP bio je velik. Na američkom tržištu budućnosnica u Noliu cijene su porasle s 210 na 910 američkih dolara po toni.
Roland Fumasi, viši analitičar RaboResearch-a, rekao je za AgNet West Network, da postoji nekoliko faktora koji će odrediti buduće cijene gnojiva. "Prije ovog rata, očekivali smo da će Kina ponovo ući na izvozno tržište krajem ove godine, posebno za ureu i fosfate što bi utjecalo na smanjenje cijena", istaknuo je.
Kako teče proizvodnja i isporuka Petrokemije u uvjetima aktualne krize?
Međutim, rat između Rusije i Ukrajine zadržat će cijene na visokim razinama u dužem vremenskom periodu, jednim dijelom zbog poremećaja u transportu prirodnog plina, kritične komponente proizvodnje gnojiva.
Nestašica u globalnoj opskrbi dušikom, kalijem i fosforom mogla bi značajno utjecati na proizvodnju žitarica u mnogim dijelovima svijeta i za 2021./22. i 2022./23. marketinške godine. Cijene hrane su već rekordno visoke.
U regiji Crnog mora, gdje su smještene izvozne luke, moglo bi doći do oštećenja infrastrukture i velikih logističkih problema. Naime, znatan broj brodskih prijevoznika se boji uputiti brodove u tom pravcu. Boje se oštećenja i gubitka brodova, a premije rizika su izuzetno visoke. Osim što je upitna sjetva i žetva, problem je kako izvesti urod.
Poteškoće postoje i u Brazilu, jednom od najvećih svjetskih izvoznika kukuruza, koji se u velikoj mjeri oslanja na Rusiju koda je u pitanju uvoz dušičnih gnojiva. U ovakvim uvjetima bit će nemoguće osigurati dovoljne količine za prihranu kukuruza.
Izvoz kalija iz Bjelorusije je zaustavljen, a zapadne sankcije protiv te zemlje očekuju se u narednim tjednima. To će izazvati manjak ove vrste gnojiva za prihranu usjeva.
Tagovi
Tržište gnojiva Cijene gnojiva Dušik Kalij Sankcije Ukrajina Rusija
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.