Pretraga tekstova
Smanjenje PDV na hranu kao slamka spasa za poljoprivredne proizvođače!
Smanjenje PDV na hranu je slamka spasa za poljporivredne proizvođače koji su već na koljenima. Samo jedna je to od mjera koje predlažu u Osječko-baranjskoj županiji kako bi unaprijedili poljoprivredu, a seljake i dalje održali u tržišnoj utakmici. Kreator prijedloga, osječko-baranjski dožupan Željko Kraljičak ilustrira to konkretnim primjerom.
"Ako smanjimo PDV na grupu proizvoda za koje Hrvatska ima prirodne uvjete da može postići samodostatnost ili je na granici samodostatnosti, primjerice, krušku, šljivu, jabuku, mandarinu, nektarinu, onda smo učinili taj proizvod konkurentnijim u odnosu na ananas, bananu, avokado ili neki drugi koji Hrvatska ne proizvodi", objašnjava on.
Na taj bi se način stimulirala kupovina domaćih proizvoda što bi značilo dodatni vjetar u leđa domaćim proizvođačima.
"Za one proizvode koje ne možemo definirati kao grupu proizvoda, trebamo smanjiti cijenu koštanja toga proizvoda kako bi se postigla konkurentnost u proizvodnji, a to su, primjerice, sjeme, gnojivo, rezervni dijelovi, zaštitna sredstva. Kada se na to smanji PDV proizvođač će manje trošiti, odnosno davati novca", ukazuje Kraljičak.
U Osječko-baranjskoj županiji za poljoprivrednike to smatraju rješenjem jer i sve zemlje u okruženju, a posebno one iz kojih se uvoze proizvodi koji su konkurentniji od domaćih, poput Poljske, u sebi imaju, kako ističu, ugrađenu takvu poreznu politiku.
"Čak i da ne plaćaju PDV na neke usluge i radove, oni su jeftiniji od nas. To ne znači da su produktivniji, ekonomičniji i imaju bolje rezultate u kilogramima ili litrama, nego su jednostavno učinili sve što čini cijenu nekog proizvoda, od PDV-a, preko cijene rada, energije, repromaterijala, pa i poreza i parafiskalnih nameta da on bude konkurentniji pa čak i uvjetima kada je taj proizvod skuplji u cijeni koštanja nego hrvatski", obrazložio je Kraljičak naglašavajući kako je upravo cijena ono što definira život i sudbinu nekog proizvoda na tržištu, a Hrvatska u tim mjerama nije poduzela ništa kako bi sačuvala tržište i hrvatski proizvod.
Kraljičak smatra kako to nije samo pitanje porezne politike, nego i pitanje cijene kapitala.
"Sve zemlje koje imaju agrarnu politiku i vode računa o organiziranosti vlastitog tržišta, a posebno o zdravstvenoj ispravnosti tih proizvoda, oni su uveli ove mjere, pa i snižene stope PDV-a", poručio je on.
Tagovi
Osječko-baranjska županija Željko Kraljičak Poljoprivreda Hrana PDV Proizvodnja Cijena Zemlja Poljska
Autorica
Više [+]
Prije nego je upisala pravo, počela se baviti novinarstvom. I u njemu ostala. Pisala je za Večernji list, Poslovni dnevnik i Tportal, a televizijsko iskustvo stekla je na RTL-u. Kada ne piše, vozi bicikl, romobil ili skija :)
Partner
Osječko-baranjska županija - Upravni odjel za poljoprivredu
Trg Ante Starčevića 1,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 (0) 31 200 588,
e-mail: poljoprivreda@obz.hr
web: http://www.obz.hr/
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/