Pretraga tekstova
Brojne pučke izreke vezuju se uz jedan od najvećih katoličkih blagdana, Veliku Gospu.
Velika Gospa (15. kolovoza) - velika repa; Mala Gospa (8. rujna) - mala repa. Do Gospojine (Velike Gospe, Velike Maše) s prahom, a od Gospojine s kalom. Bura (oluja) o Gospojini – zima puna snijega.
Dio je to pučkh izreka o vremenu (i poljoprivrednim kulturama) koje je u istoimenoj knjizi prikupio Ante Čelan Gaganić.
Ovaj katolički blagdan ujedno kod nas predstavlja svojevrstan početak kraja (pravog) ljeta odnosno već nakon sredine mjeseca počine spremanje za jesen i zimu. Prije svega, sprema se zimnica, kuha rajčica, peku pekmezi pa su tako naši stari za Veliku Gospu govorili da je jesenski svetac, a Mala Gospa - crna zima.
Pučke izreke kažu i da lijepo Rokovo (16. kolovoza) znači lijepo vino dok sveti Bare (Bartol, 24. 8.) potira solare. Tada, objašnjava se, počinju kiše, a time završava sakupljanje soli u morskim solanama ili kako govori još jedna izreka: So je bilo zlato.
S obzirom da u rujnu počinje berba grožđa, znali su i naši preci da "Kakav je vinograd, taki je i podrum." Ujedno i "Žeže li kolovoz, žeći će i vino."
Na sam blagdan Velike Gospe postojao je nekoć i blagoslov trava i cvijeća. Portal vjeraidjela pojašnjava da je njegovo značenje višestruko: S jedne strane, apostoli, prema predaji ili barem pobožnom pričanju, u Marijinu su grobu umjesto njezina tijela našli cvijeće (odatle se ona i naziva “Ljiljan bijeli”, “Ruža bez trnja” i sl.), a s druge je povezan s tradicijom hodočašćenja u marijanska svetišta, kada vjernici danima spavaju u prirodi, na sjenicima i slično.
Navode i da je vezan uz vrijeme dozrijevanja plodova i kosidbu, odnosno blagoslovom trava zaziva se Božja zaštita nad stokom, a cvijeća nad ljudima, kako bi Gospodin odagnao svako zlo i bolest, zaštitio ih od uboda zmija i drugih pošasti.
Ovaj običaj zadržan je u nekim europskim državama i dan danas.
Štovanje Blažene Djevice Marije duboko je ukorijenjeno u hrvatsku tradiciju. Nazivali su ju fidelissima advocata Croatiae (najvjernija odvjetnica Hrvata) te dakako "kraljica Hrvata" čime joj se i danas iskazuje zahvalnost.
Tagovi
Velika Gospa Blagoslov trava i cvijeća Pučke izreke Katolički blagdan Djevica Marija
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline! Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin,... Više [+]
SVIM MASLINARKAMA I MASLINARIMA – Čestitam Svjetski dan masline!
Od davnina masline su na našim otocima i zaobalju udomaćene uz ljude kao simbol mira, vjere i života. Njihovim listom hranilo se blago, drvo služilo za ogrijev, a ulje začin, hrana, lijek i u stara vremena kao gorivo za svjetiljke. Uljanice.
Još jednom: Čestitam svima Svjetski dan masline!
Posebno ženama u maslinarstvu. Jer, prvu maslinu je i posadila žena – Božica Atena. Udarivši kopljem u stijenu učinila je da iz zemlje izraste prekrasno drvo: prva maslina. Od tada drvo masline osvjetljava noć, daje hranu, liječi bolest, nudi blagostanje i mir svima koji su je uzgajalili i uzgajaju.
U sklopu Svjetskog dana masline 26. studenoga obilježava se i 30ta obljetnica službene objave Piramide mediteranske prehrane - simbola koji je promijenio prehrambene navike milijuna ljudi. Čak i u zemljama koje ne proizvode masline, gdje je piramida odigrala ključnu ulogu u eksplozivnom rastu potrošnje maslinovog ulja. Svjetski dan maslina i 30tu obljetnicu Piramide mediteranske prehrane danas 26. studenoga slave u većini od 60-ak maslinarskih zemalja. Kad, nas, nažalost, ne. Hoće jednog dana, a možda i prije.
Zdravi i veseli bili, al neka nas maslina nadživi!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje