Pretraga tekstova
Brexit vodi lošijoj prehrani, skuplja hrana ugoržava zdravlje, a sve može rezultirati porastom mortaliteta od 0,9 posto, upozorava studija Sveučilišta Oxford.
Izlazak Velike Britanije iz Europske unije ili, popularnije, Brexit, utjecat će na kvalitetu prehrane, sadržaj tanjura, njegovu cijenu, a u konačnici i na zdravlje, tvrdi Marco Springmann sa Sveučilišta Oxford. Prehrambeni rizici nisu zanemarivi i mogu rezultirati s 5.600 statistički neplaniranih, preranih smrti (to je statističarima svaka ispod 70-e godine) - ili porast mortaliteta od 0,9 posto. Jer, slaba prehrana je druga na popisu uzročnika preranih smrti, nakon duhana.
S Brexitom neizostavno će poskupjeti hrana. Procjena je da će poskupljenje pogoditi skoro sve namirnice. Najviše će se to osjetiti na povrću, voću i orašastim plodovima - bitnima za dobro zdravlje, upozorava studija koja ističe da će poskupljenje značiti, u scenariju “tvrdog“ razlaza, porciju voća tjedno manje po svakom stanovniku Otoka. Odnosno, usklade li stavove do “mekanog“ Brexita, pola porcije. Da, i ovako se računaju posljedice rastave braka Velike Britanije i EU.
Prehrambeni rizici su najsnažniji kod raka, bolesti krvožilnog sustava i moždanog udara, a koje su vezane uz ograničenu prehranu voćem i povrćem. Velika Britanija naglašeno je ovisna o uvozu hrane. Koristeći uobičajene vladine parametre, studija je izračunala i koliko će pogoršano zdravlje koštati nacionalni sustav zdravstvene zaštite. Tvrdi, Brexit će opteretiti fondove sa 700 milijuna eura godišne, a njegova blaža varijanta upola manje. Ili, 0,3 do 0,6 BDP-a.
“Morat ćemo odustati od ambicije politike jeftine hrane“, upozorili su predstavnici poljoprivrednika. “Žele li građani nastaviti uživati postojeće visoke standarde kvaltete, naravno europske, morat će platiti daleko više za to. Jer, politika jeftine hrane značit će propast za naše poljoprivrednike i istovremeno donijeti proizvode niže kvalitete“.
Detalji Brexita još nisu ni jasni ni poznati. Uglavnom se barata scenarijima “tvrdog“ razlaza čime se Ujedinjena kraljevina vraća na tarife Svjetske trgovinske organizacije ( WTO ) koje su više od postojećih te “mekog“ Brexita s novim trgovinskim sporazumom s EU.
Tagovi
Autorica
Više [+]
Više od četvrt stoljeća dopisnica iz Bruxellesa s preko 25 tisuća članaka za sve glavne hrvatske medije. Dugogodišnja suradnica Glasa Amerike. Dobitnica nagrade EK za novinarstvo Schuman. Pratila procese proširenja EU i pristupnih pregovora. Prati širok spektar praktičnih tema kojima se EU bavi i koje zajednici daju smisao i svrhu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom