Premijeru i ministrici poljoprivrede predstavljen je proizvodni sustav Mitrovac u Belju temeljen na sinergijskoj povezanosti farme mliječnih krava, bioplinske elektrane i staklenika za proizvodnju rajčice.
"S poljoprivrednim potencijalom kakav ima Belje, ali i cijela Slavonija i Baranja, Hrvatska može proizvoditi dovoljne količine hrane, prije svega za svoje potrebe, ali i za izvoz. Sustavno ulažemo u razvoj i jačanje vlastitih proizvodnih kapaciteta te kontinuirano proizvodimo domaću hranu koja dolazi s naših oranica i farmi.
Unatoč zahtjevnim okolnostima u kojima smo se našli, svi poljoprivredni radovi teku u skladu s planovima, a sve naše proizvodnje rade maksimalnim kapacitetima što najbolje pokazuju rezultati tvornica stočne hrane koje su u ožujku imale najveću mjesečnu proizvodnju u povijesti kompanije", rekao je Davor Bošnjaković, direktor Belja plus premijeru Andreju Plenkoviću i ministrici poljoprivrede Mariji Vučković.
Premijer i ministrica, naime, u sklopu su radnog posjeta Istočnoj Slavoniji, posjetili poljoprivredni kompleks Mitrovac u Belju, koji obuhvaća farmu mliječnih krava, bioplinsku elektranu i staklenik za proizvodnju rajčica.
Vladinoj delegaciji, priopćeno je iz Belja, predstavljen je proizvodni sustav Mitrovac koji se temelji na sinergijskoj povezanosti farme mliječnih krava kapaciteta 2000 grla, bioplinske elektrane od 2MWh i staklenika od 4,5 ha. Bioplinska elektrana od dijela sirovine s farme proizvodi električnu i toplinsku energiju koja se u stakleniku koristi za cjelogodišnju proizvodnju rajčice.
Kako pojašnjavaju, kao najveći poljoprivredno industrijski kompleks u Hrvatskoj, imaju poljoprivrednu proizvodnju koja prati sve svjetske trendove i može proizvesti dovoljne količine domaće hrane. Obrađuje 20.000 hektara oranica i 650 hektara vinograda, proizvodi 35 milijuna litara mlijeka godišnje te 35 posto hrvatske proizvodnje svinja i 14 posto hrvatske proizvodnje junadi.
"Mitrovac tako ilustrira i temeljne odrednice poslovanja Belja - proizvodnju domaće hrane, sljedivost Od polja do stola i održivost, koje su se u ovim izazovnim vremenima, pokazale izuzetno važnima za hrvatsko gospodarstvo", naglašavaju iz ove tvrtke.
Davor Bošnjaković: Svi hrvatski proizvođači osiguravaju tek 30% godišnjih potreba za rajčicom
I Vlado Čondić Galiničić, izvršni direktor za Poslovno područje Poljoprivreda u Fortenova grupi te ujedno predsjednik grupacije za poljoprivredu u Hrvatskoj gospodarskoj komori, naglasio je kako je korona kriza pokazala važnost domaće poljoprivredne proizvodnje i na nju povezane prehrambene industrije.
"To se saznanje može iskoristiti za jačanje nacionalne poljoprivredne strategije i upravljanje resursima. Sad je potrebno ozbiljno se strukturno odrediti što želimo i možemo proizvoditi u idućem razdoblju odnosno odlučiti se za proizvode u kojima težimo samodostatnosti i u tom se smjeru razvijati. Kao država možemo proizvoditi dostatno mesa, mlijeka, žitarica… jer imamo dosta prostora, iskustva, povijesnih znanja i ljudi koji žele raditi“, rekao je Čondić Galiničić.
Premijera i ministricu dočekao je i Fabris Peruško, glavni izvršni direktor Fortenova grupe koji je naglasio da je njihova odrednica razvijanje regionalne poljoprivredne i prehrambene proizvodnje domaćeg porijekla na svim tržištima na kojima radi. Da je riječ o domaćim proizvodima, naglasak se stavlja i u nabavci i prodaji.
"Posebna prednost Fortenova grupe u tome je bila njezina regionalna rasprostranjenost i suradnja, jer su, unatoč globalnoj krizi, gospodarski tokovi unutar naše regije funkcionirali. Kompanije poput naše mogu predvoditi jačanje ponude domaćih proizvoda na domicilnom tržištu, ali i u izvozu. Posebno to vrijedi u poljoprivredi i proizvodnji hrane, jer za to imamo sve pretpostavke – naslijeđe, visoku kvalitetu proizvoda i potrošače koji su na takve proizvode navikli i visoko ih cijene.
Stoga u intenzivnijem razvoju domaće proizvodnje treba računati na još jaču domaću potrošnju, a to onda postaje i snažan doprinos očuvanju gospodarske aktivnosti i radnih mjesta u Hrvatskoj“, naglasio je Peruško, zaključuje se u priopćenju.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 5 godina
SRPSKA AGRARNA REFORMA 1918 , poslušni Hrvati iz razvijene Austro - Ugarske , otsrljali su u savez sa ekonomski i obrazovno zaostalijom Srbijom ! Srbi vrše otimanje zemlje veleposjednicima ( uz djelomičnu naknadu ) i vrše podjelu Solunskim borcima i bezemljašima , te na takav način osvajaju i životni prostor u Hrvatskoj ! Na dijelu zemlje veleposjednika osnivaju poljoprivredna poduzeća na štetu razvoja seljačkih imanja ! 1991 , Hrvati sa lopovskom privatizacijom , prodaju poljoprivredna poduzeća , i tako je Fortenova nakon Todorića sada vlasnik ! A Fabrisa treba smjeniti i imenovati ŠEŠELJA , koji bi ciljano zapošljavao Srbe !
Đuro Japaric
prije 5 godina
Savojski sa ekipom vrši vjersko čićenje Slavonije prtjerivanjem oko 250 000 Slavonaca islamske vjere . Vrši pljačkaški pohod u Bosnu iz koje u povratku dovodi preko 40 000 kršćana da naseli u Slavoniju ! Za uzvrat zločinca nagrađuju sa veleposjedom , od kojega su Srbi i Hrvati razvili Belje , sada u stranom vlasništvu ! Nisu okupatori iz Austrije početkom 18 stoljeća išli na razvoj OPG , već veleposjednika i kmetova , koje je carica Terezija 1756 NATJERALA da poredaju kuće uz puteve , i tako sada imamo UŠORENA sela u Slavoniji i Baranji u čijim malim avlijama ( dvorištima ) ne možete imati neki bitni gospodarski objekat !
Đuro Japaric
prije 5 godina
Nismo nacija , pa ne možemo imati ni nacionalnu strategiju razvoja poljoprivrede ! Od doseljavanja Hrvata na brdoviti Balkan , taj mali sluganski narod , nije ništa napravio za poljoprivredu ! A Slavonsku i Baranjsku poljoprivredu upropastili su svojim odlukama , Austrijanci , Srbi od 1918 , a Hrvati od 1991 vrše završno uništenje ! Ministar poljoprivrede Republike Slavonije i Baranje !