Iz SDP-ovog regionalnog Savjeta za poljoprivredu i hranu upozoravaju na probleme domaćeg agrara. Evo što sve predlažu.
Regionalni savjet SDP-a za poljoprivredu i hranu pet slavonskih županija ocijenio je da je afrička svinjska kuga zapečatila sudbinu svinjogojstva u Hrvatskoj, posebice u Slavoniji te je pozvao Vladu da tu situaciju sagleda ne samo iz javno-zdravstvene, nego i iz ekonomske te ljudske strane.
Voditelj toga Savjeta Boris Piližota u priopćenju za javnost ističe kako se 75 posto proizvodnje svinja u Hrvatsko nalazi na području Vukovarsko-srijemske, Brodsko-posavske i Osječko-baranjske županije te da većina proizvođača, kojima su životinje eutanazirane zbog te opake bolesti, više neće imati mogućnosti pokrenuti proizvodnju.
S obzirom na to da je onemogućen i promet svinja, u SDP-u upozoravaju kako se problem pojavljuje i kod onih proizvođača koji nisu morali eutanazirati svinje, jer životinje koje su trebale biti prodane sa 140 kilograma, nakon dosezanja težine od 200 kilograma nitko ne želi kupiti. Zbog toga je, smatraju u SDP-u, "propast svinjogojstva u Slavoniji zagarantirana".
"Navedene činjenice upućuju na namjerno uništavanje domaće poljoprivredne proizvodnje ili, u najboljem slučaju, potpuno zanemarivanje te grane poljoprivredne proizvodnje, što pogoduje najvećim proizvođačima i uvozničkom lobiju", ocijenio je Piližota.
Vladi predlaže hitno donošenje mjera, među kojima su, uklanjanje kategorizacije farmera, obustava otplate kredita pogođenim proizvođačima, omogućavanje prometa svinja koje su veterinarski pregledane i nisu bolesne te bolja kontrola prometa domaćih životinja i mesa, posebice s BiH i Srbijom.
Samodostatnost u poljoprivrednoj proizvodnji već nam je godinama na zabrinjavajućoj niskoj razini, a uvoz se iz godine u godinu drastično povećava. Propast hrvatskog seljaka nikada nije bila očitija, a krajnje vrijeme za reakciju na tu katastrofu nije danas, bilo je još jučer, poručuju iz SDP-ovog regionalnog Savjeta za poljoprivredu i hranu.
Prema podacima Državnog ureda za statistiku neki proizvodi su na godišnjoj razini poskupjeli između 20 i 50 posto pa je tako na primjer krumpir poskupio 53, jaja 39, svježe povrće 27, voće 20, maslinovo ulje 22 i kruh 19 posto. Nakon olujnog nevremena koje je poharalo Slavoniju i uništilo suncokret predviđa se i rast cijene suncokretovog ulja.
"Nažalost i ovdje se vidi sve veća neravnopravnost među građanima jer skupoća ne pogađa sve jednako. Oni s velikim primanjima je ne osjete, dok oni s malim primanjima većinu potroše na režije, a za hranu koliko preostane", upozoravaju iz SDP-ovog Savjeta dodavši da institucije ne znaju i nije ih briga kako se u tome snalaze umirovljenici.
S druge strane, proizvođači se s razlogom pitaju zašto su cijene hrane tako visoke i zašto još rastu jer se njima otkupna cijena proizvoda ne povećava, već ponekad čak i smanjuje (pšenica i suncokret). Prema riječima Željka Ledinskog, predsjednika Kriznog stožera Hrvatske voćarske zajednice, otkupna cijena šljive je 1 euro, a prodaje se po 2,5 eura. Tko to u svoj džep trpa razliku i tko mu to omogućava? Što je s praćenjem cijena od strane Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja? Hoće li se represivne mjere i dalje primjenjivati na malim obrtnicima i poduzetnicima? Do kada će se tolerirati takvo stanje? Bezbroj pitanja, a odgovora nema, napominju iz ove političke stranke.
Istina je, kažu, da je situacija u poljoprivredi kaotična, zapuštena je i prepuštena stihiji. "Imamo nesposobnu državnu administraciju koju nije briga niti za proizvođača niti za potrošača. Trebalo bi hitno pružiti pomoć poljoprivrednicima stradalim u nedavnim vremenskim nepogodama (tuča, olujni vjetar, poplave) kako bi se što prije sanirale posljedice i krenulo s proizvodnjom", dodaju.
Državno poljoprivredno zemljište potrebno je što prije staviti u funkciju na pravedan i transparentan način kako bi si stočari osigurali hranu za stoku, a uz to potrebno je ubrzati postupak komasacije i izgradnju sustava za navodnjavanje i odvodnju.
Također, treba izvršiti reorganizaciju Ministarstva poljoprivrede na način da Savjetodavna služba bude istinska pomoć poljoprivrednicima kod savjetovanja u proizvodnji. Osigurati bržu obradu zahtijeva pristiglih na natječaje za mjere ruralnog razvoja. Poljoprivrednu i veterinarsku inspekciju vratiti u nadležnost Ministarstva kako bi se ojačali sustavi kontrola, naročito uvezne robe, te modernizirati laboratorije kako nam se ne bi događali slučajevi propasti cijelih farmi zbog navodno nekvalitetno provedenih analiza, smatraju u SDP-u.
Svakako što prije izvršiti regionalizaciju poljoprivrede i pružiti konkretniju pomoć kod organiziranja proizvođača. Uspostaviti učinkovit sustav obrane od tuče i realno procjenjivati štete od elementarnih nepogoda te na vrijeme isplaćivati odštete. Pratiti koje se trgovačke prakse primjenjuju i reagirati na vrijeme u slučaju njihovog kršenja, navode.
Kažu da već duže vrijeme upozoravaju na probleme u poljoprivredi i predlažu mjere koje bi trebalo poduzeti da se stanje bar stabilizira i zadrži postojeće, ali odgovorni začepe uši i zažmire. "Njih to ne zanima. Ima načina kako pomoći proizvođačima i potrošačima, samo treba imati petlje i donijeti odluke i manje novaca trpati u vlastite džepove, a više dati onima koji nas hrane", zaključuju iz SDP-a.
Tagovi
Autorica
SASA FRANIC
prije 1 godinu
e kada ti SDP zeli dobro. mozes si moslit, pa ti se natjecu koji bi nas vise unistio
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Zakon o nasljeđivanju , ministrica pravosuđa Ingrid , koja je sada sudac u Ustavnom sudu , UZIMA 2003 godine , Službeni list SFRJ broj 42 u kojem je 1965 Zakonodavno pravna komisija Savezne skupštine u BEOGRADU donijela Zakon o nasljeđivanju ! 2003 u Zagrebu mijenjaju član 8 da imovina bez nasljednika postaje društveno vlasništvo ! U Srbiji ovaj član mijenjaju da imovina iz člana 8 postaje vlasništvo Srbije , a u Zagrebu općina i gradova ! I SADA U IELJENIČKOJ RH nije obvezujuće pokretanje OSTAVINSKOG postupka , pa SDP može predložiti izmjenu članak 210 , da se ostavinski postupak MORA pokrenuti u roku 6 mjeseci ! U BEOGRADU 1965 nisu napisali članke za nasljeđivanje zemlje pa se to MORA napisati ! Zastupnik SDP Arlović , koji je sada isto sudac u Ustavnom sudu , rekao mi je da se u postojeći Zakon napiše POGLAVLJE ; nasljeđivanje zemljišta ! OVO NEĆE NITKO NAPISATI ! O promašenom Zakonu o nasljeđivanju pisala je i gospođa Mijat na AGROKLUBU ! Ako gospodin Boris i ljudi iz SDP čitaju što pišem , NEKA NAPIŠU NACT izmjene Zakona o nasljeđivanju !
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Pa SDP je KRIV sa svojim satelitima u Vladi Račana pa MILANOVIĆA za PROMAŠENI i ponižavajući Zakon o poljoprivrednom zemljištu za OPG ! Pa za vrijeme SDP 2001 pa poslije HDZ u PREKO 180 lokalnih vlasti NIJE raspisan ni JEDAN natječaj u korist OPG ! I tako smo zahvaljujući SDP i HDZ u EU ušli sa samo oko JEDAN milijun ha i malim stočnim fondom kojeg je PANKRETIĆ uništio u vladi SDP pa HDZ sa izmjenom Zakona o poticajima ! Moja je MORALNA dužnost napisati ISTINU ! A zastupnici SDP imaju PRAVO napisati PRIJEDLOG zakona ! Pa neka NAPIŠU prijedlog IZMJENE Zakona o nasljeđivanju kojeg su NAMETNULI 2003 !
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Drugu Peđi poslan je prijedlog da AGROKLUB i Društvo agrarnih novinara organiziraju u listopadu javni skup na kojem bi se imenovalo Povjerenstvo koje bi napisalo NACRTE zakona za HRVATSKU agrarnu reformu - STRATEGIJU razvoja poljoprivrede , a to ZNAČI i izmjenu PLAGIRANOG Beogradskog Zakona o nasljeđivanju , nametnutog 2003 za VRIJEME Vlade SDP predvođene besposličarom Račanom ! Vezano za navodnjavanje MORA se mijenjati Zakon o vodama ! A od komasacije NEĆE biti bitnog pomaka , jer se PRVO mora zaustaviti USITNJAVANJE i POVEĆANJE broja vlasnika ! Neka traže od Peđe prijedloge za HRVATSKU AGRARNU REFORMU koju predlažem pa neka komentiraju na Agroklubu ! MORAM pohvaliti SDP za ŠTETU OPG za vrijeme Račana i drugog besposličara Milanovića , Milanovića sam > pohvalio > u Predstavci koju sam poslao ? Nije mi još odgovorio !