Pretraga tekstova
Postoji niz malih mjera do milijunskih potpora kojima se može dobiti novac u proizvodnju, ali se poljoprivredni proizvođači moraju prilagoditi onome što je ispregovarano...
Na koordinaciji gradonačelnika i načelnika gradova i općina s područja Vukovarsko-srijemske županije, govorilo se o prijedlogu programa ruralnog razvoja te o EU fondovima i njihovoj iskorištenosti. Nije zaobiđeno niti aktualno stanje u poljoprivredi i onome što se od poljoprivredne djelatnosti očekuje nakon što je Hrvatska postala punopravnom članicom EU.
Prema riječima zamjenika vukovarsko-srijemskog župana Željka Cirbe, Ministarstvo poljoprivrede radi prijedlog mjera ruralnog razvoja i vukovarsko-srijemski gradovi i općine žele u tome ministarstvu biti partner. Također je naglasio kako se čelnici općina i gradova moraju dobro informirati o programima korištenja sredstava EU upozorivši kako samo dobri projekti mogu dobiti dio novca od 333 milijuna eura koliko će biti izdvojeno za Hrvatsku.
Govoreći o prijedlogu tog programa, pročelnik županijskog Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo i ruralni razvoj, Andrija Matić rekao je da postoji niz malih mjera do milijunskih potpora za proizvodnju, te da su nužne promjene ponajprije u razmišljanjima onih na koje se program odnosi.
"To su jedini pravi novci koje hrvatski seljak još može očekivati u narednom razdoblju. Postoji niz malih mjera do milijunskih potpora kojima se može dobiti novac u proizvodnju, ali se poljoprivredni proizvođači moraju prilagoditi onome što je ispregovarano", naglasio je Matić koji je i predstavio prijedlog programa ruralnog razvoja. Također je ocjenio kako poljoprivrednici u našoj županiji nisu pokazali dovoljno interesa i volje za prilagodbom novim uvjetima poslovanja, a bez čega neće biti povlačenja sredstava iz EU fondova.
Prema Matićevim riječima, situacija u poljoprivredi i stočarstvu iz godine u godinu je sve teža, a što će se sada dogoditi s tim djelatnostima nakon što je Hrvatska postala dio tržišta od oko 500 milijuna stanovnika i svoje zakonodavastvo podredila EU, teško je za reći.
Opća ocjena je da se dobar dio poljoprivrednika nije i neće uspjeti prilagoditi svemu onome što EU zahtjeva i traži i njihova je opstojnost krajnje upitna. Od EU će dakako najviše profitirati oni poljoprivredni proizvođači koji su se u godinama krize uspjeli prilagoditi te sačuvati zdravi dio proizvodnje, kao i oni proizvođači koji su spremni na različite prilagodbe i drugačije sagledavanje stvari od dosadašnjeg kada je domaće tržište mnogima bilo jedino na kojem su poslovali i od kojega su živjeli.
Autor: Alen Kuns, Foto: Stock.xchng
Tagovi
Koordincija Gradovi Općine Ruralni razvoj Poljoprivreda Hrvatsko selo Vukovarsko-srijemska županija Prilagodba Domaće tržište
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar sa više od dvadeset godina staža na temama vezanim uz poljoprivredu, selo i ruralni razvoj. Dugogodišnji suradnik glasila Hrvatske gospodarske komore (HGK) Hrvatsko gospodarstvo, Gospodarskog lista te niz novina poput Glasa Slavonije i Vjesnika.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/