Ono što njemačkom, mađarskom, nizozemskom i slovenskom proizvođaču olakšava proizvodnju su niži troškovi, odnosno niži PDV na repromaterijal.
I kupci i proizvođači smatraju da PDV na hranu i repromaterijal mora ići dolje jer je domaći proizvođač već u startu u nepovoljnijem položaju.
Na to već godinama upozoravaju i iz Osječko-baranjske županije (OBŽ). "Ako smanjimo poreze i rasteretimo proizvodnju, postići ćemo konkurentnost u razvoju gospodarstva. Potrebno je smanjiti cijenu kapitala i stvoriti jeftiniji proizvod, ali samo onoga proizvoda za koji Republika Hrvatska ima prirodne uvjete.
Ako je ista stopa poreza na banane i jabuke, imat ćemo veću stopu potrošnje banane, a manje banane, zato moramo smanjiti PDV samo na domaći proizvod. Kada bi se smanjio PDV, državni proračun bi bio tanji, no samo za nekoliko mjeseci, novac bi se vratio u državne blagajne", kažu analitičari, a s njima se slaže i Željko Kraljičak, dožupan OBŽ.
EU ostavlja na slobodu svojim članicama da prilagođavaju stopu PDV-a svojim interesima pa je pravo pitanje zašto tu mogućnost Hrvatska ne koristi?
Krešimir Kuterovac iz tvrtke Inagra i nekadašnji djelatnik Ministarstva poljoprivrede, također podržava smanjenje PDV-a na hranu i repromaterijal.
"Ako smanjimo samo PDV na hranu 13%, ovisno o proizvodima koji se nađu u toj košarici, država bi ostala bez nekih 350 milijuna kuna prihoda, što ne bi bio dugoročni gubitak jer bi se taj novac vratio kroz druge kanale. Takvo smanjenje PDV-a nema utjecaj na poljoprivredu i ne razlikuje domaću od uvozne hrane, no nema efekta na povećanje proizvodnje.
Drugi model je snižavanje PDV-a na repromaterijal u proizvodnji. Kada smo usporedili koliki PDV na repromaterijal imaju zemlje iz kojih najviše uvozimo, a to su Njemačka (7%), Mađarska (5%), Slovenija (9,5%)- zaključujemo da imaju znatno niže troškove u proizvodnji.
Naš proizvod se susreće s proizvodom iz uvoza, a razlika u troškovima proizvodnje je ogromna, jer naš PDV na repromaterijal je 25%. Naravno da će uvozni proizvod biti jeftiniji", govori Kuterovac.
Državni proračun bi smanjenjem PDV-a na repromaterijal od 5% izgubio milijardu i pol kuna, no ubrzo bi se taj nedostatak i povratio u proračun jer bi se domaća hrana prodala na domaćem tržištu. Smanjio bi se deficit za barem 10%, a to je 100 milijuna eura godišnje, a proizvodnja bi se povećala i stvorila konkurentniji proizvod.
Istodobro, poljoprivredne Udruge su složne u svojim zahtjevima da se PDV u cijeni mlijeka prepusti proizvođačima.
Tagovi
Partner
Televizija Slavonije i Baranje d.o.o.
Super TC, Trg slobode 6,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 (31) 203-000,
fax: +385 (31) 203-111,
e-mail: stv@stv.hr
web: http://www.stv.hr
Ivan Tvrdojević
prije 9 godina
PDV je porez na potrošnju a proizvođač samo vraća državi dio na dodanu vrijednost od iznosa koji je dobio od sljedećeg proizvođača ili krajnjeg potrošačapovrat PDV-a ne znači da se posluje sa gubitkom jer u poljoprivredi imamo poticaje koji spadaju u dohodak bez PDV-aako netko ima vratiti državi PDV-a onda se on bavi unosnim poslom i to je dobro za njega što ne znači da je za državu manje vrijedan onaj koji ima povrat PDV-a
Opg Goran
prije 9 godina
Zasto se Kuterovac pravi grbav???Bio je u ministarstvu,zna pravi razlog ovog stanja.Vrlo dobro on zna...
Ivan Tvrdojević
prije 9 godina
PDV je jednak na uozne i domaće proizvode i smanjenje nema svrhusvakom proizvođaču koji ima puno ulazni troškova a svoj proizvod prodaje u preradu isplati se biti u sustavu PDV-a i on nikako ne utiče na njegovu konkurentnostOPG-u koje prodaje direktno potrošaču a ne izdaje račune (pijaca) veča stopa PDV-a je bolja jer onda i njihov proizvod može imati veču cijenu
jack poot
prije 9 godina
Molio bih da mi netko objasni kako ce se meni smanjiti troskovi proizvodnje ako se smanji PDV na repromaterijal.U sustavu PDV-a sam i PDV mi je prolazna stavka bio on 5,10 ili 25%.MIslim da svatko tko se bavi imalo ozbiljnijom proizvodnjom takodjer mora biti u sustavu PDV-a pa mu taj PDV u konacnici takodjer ne predstavlja trosak.Mogu profitirati samo mali proizvodjaci ali ako nam oni cine najveci dio poljoprivredne proizvodnje onda nam nece nista pomoci
Zea mays
prije 9 godina
Bože mili, šta se desilo sa Kuterovčevom frizurom, jel suša il' mraz... :) !?
Marijan Pavliša
prije 9 godina
Mnogi bulazne i pišu o ćemu nemaju pojma. Mali proizvođać a to su većinom staračka seljačka domaćinstva nisu u sustavu PDV-a i na nikoji naćin nemogu vratiti porez. Nek mi Kuterovac kaže zašto nije podržao ideju o smanjenju PDV-a dok je bio zamjenik ministra poljoprivrede. Zašto je u Sloveniji umjetni gnoj od petrokemije kutina jeftiniji za 20 - 30 kn po vreći nego u Hrvatskoj. Smanjiti PDV na repromaterijal i hranu na 5%, a uvozna roba nek je 25 pa i više, ali kome to reći. Naša vlada se bori za svoj đep. Arsen Bauk, Radimir Čačić...