Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Povrat potpora
  • 24.02.2014. 13:20

2,6 milijuna kuna nezakonito ostvarenih potpora?

ARKOD sustav se pokazao korisnim za poljoprivredne inspektore, nakon što je naređen povrat nezakonito ostvarenih potpora u 2013., iznosa od čak 2.644.522,37 kn

2,6 milijuna kuna nezakonito ostvarenih potpora?
Foto: depositphotos.com, Simazoran
1.481
223
0

Kako se čini, poljoprivredni su inspektori u 2013. godini imali pune ruke posla. Od ukupnog broja inspekcijskih nadzora poljoprivrednika (14.793), na nadzor potpora odnosilo se njih 3.022 i tom je prilikom radi utvrđenih nepravilnosti doneseno 114 inspekcijskih rješenja, od kojih je 41 rješenjem (optužnim prijedlogom) naređen povrat nezakonito ostvarenih potpora u sveukupnom iznosu od 2.644.522,37 kn. Preostalim rješenjima utvrđeno je da korisnici nisu zadovoljavali uvjete za ostvarivanje prava korisnicima potpora u ukupnom iznosu od oko 6.958.000,00.

Dio prijevara je utvrđen planiranim ciljanim nadzorima poljoprivrednih inspektora, a dio nakon zaprimljenih prijava građana, udruga, Državnog odvjetništva Republike Hrvatske i Ministarstva unutarnjih poslova. U Ministarstvu podsjećaju na to da Agencija za plaćanja, prije odobravanja zahtjeva za plaćanja, provodi administrativnu kontrolu i kontrolu na terenu.

Kako navodi Glas Slavonije, iz iskustava poljoprivrednih inspektora, nakon uvođenja ARKOD sustava, omogućena je bolja priprema za obavljanje inspekcijskih nadzora. U Agenciji za plaćanje već pri administrativnoj kontroli i obradi zahtjeva eventualne se prijevare mogu odmah uočiti, a time i spriječiti. Svi koji prijave zemljište ili stoku, a ne udovoljavaju propisanim uvjetima, automatski se bilježe za inspekcijski posjet. Inspekcijske poslove u području korištenja potpora u 2013. godini obavljao je 71 poljoprivredni inspektor.

Foto: depositphotos.com, Simazoran


Tagovi

Nezakonite potpore Poljoprivredni inspektor ARKOD Inspekcija Prijava Rješenje Optužni prijedlog Nadzor potpora


Autorica

Ivana Nađ

Više [+]

Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Rika divljine!
Rika je vrijeme kada se moćni mužjaci nadmeću svojim glasanjem dozivajući ženke i brane svoj teritorij. Zvuk rike odjekuje šumom i može se čuti kilometrima daleko.
#RuralFoto #Priroda