Tgovanje oranicama prekinuto do daljnjega
Našli su čak 17 hektara oranice "u komadu", dogovorili se s prodavateljem i digli kredit u banci, a onda su se našli u neobranom grožđu. Zemlja i dalje nije njihova, a kad će biti, ne može im reći ni sam potpredsjednik Vlade Božidar Pankretić, tvorac Zakona o poljoprivrednom zemljištu prema kojem se sve transakcije oko državnog i privatnog poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj od početka godine moraju obavljati s blagoslovom Agencije za poljoprivredno zemljište. Bez zaposlenika i neke organizacijske forme agencija je, naime, samo mrtvo slovo na papiru, pa je trgovanje oranicama u Lijepoj Našoj prekinuto do daljega.
Dogodi li se pak iz neznanja ili iza leđa agenciji koja ionako još ne radi - svejedno je ništavo, tako da u Čobankovićevu ministarstvu ovih dana imaju pune ruke posla kako popraviti gaf njegova prethodnika, koji je seljacima i samom najavom agencije stao na žulj zadirući u privatno vlasništvo. Stupanjem na snagu Agencije za poljoprivredno zemljište, bez čijeg se znanja ne smije obaviti više ni jedna zemljišna transakcija u Hrvatskoj, a usto ima i pravo prvokupa, lokalna je samouprava izgubila ovlast nad državnim zemljištem, tako da ni u trenutačnom pravnom vakuumu ne može zamijeniti ulogu agencije.
Upućeni tvrde kako agencija nije zaživjela ponajprije zato što je Vlada zabranila zapošljavanja u svim državnim ustanovama koje nisu prioritet u procesu pristupanja EU. Mladen Pavić, glasnogovornik Ministarstva poljoprivrede, kaže da se traži rješenje. A ono je, prema svemu sudeći, u hitnoj saborskoj proceduri izmjena i dopuna Zakona o poljoprivrednom zemljištu za mjesec do mjesec i pol, kojima bi se ovlasti agencije prebacile na Upravu za zemljište resornog ministarstva.
Ono je dosad davalo suglasnosti za natječaje za kupnju zemljišta, ali u državnom vlasništvu, koje su provodile lokalne uprave i samouprave. Hoće li ona, poput agencije, dobiti ovlasti da odlučuje i o privatnoj zemlji, Pavić kaže da je zasad teško reći. Do zaključenja lista nismo uspjeli doznati je li netko na Ustavnom sudu zatražio ocjenu ustavnosti odluke da agencija odlučuje o privatnom zemljištu.
No, zna li se da su se mještani Dicma i Polače lani putem Ustavnog suda izborili da ne moraju plaćati porez na neobrađeno zemljište u privatnom vlasništvu, koji je istim Pankretićevim zakonom također početkom godine trebao stupiti na snagu, nije teško predvidjeti kakva bi bila ocjena ustavnosti...
Na terenu je kaos. Ljudi su već nakon donošenja nesretnog Pankretićeva zakona bili revoltirani zašto bi oni prodaju svoje djedovine i svog vlasništva obavljali preko neke državne agencije, čak i objavljivali komu su je i za koliko prodali. Ona može postojati, ali da preko nje trguje samo onaj tko to želi - kaže Antun Laslo, predsjednik ZUSSB-a, ističući kako se to moglo naći samo u komunističkom sustavu, kada su seljaci, koji su prodavali svoju zemlju, prvo morali pitati susjedni PIK hoće li je on kupiti. Slična agencija postoji još samo u Poljskoj, kaže Laslo, ali za državno zemljište. Privatno je vlasništvo i Ustavom zaštićeno, tvrdi Laslo.
Zbog nove obveze registracije poljoprivrednika u sustav PDV-a, ovih je dana čak i veća ponuda oranica na prodaju, no kako su seljaci u mat-poziciji, cijene su pale 20-30 posto. Koliko je i državi stalo do Agencije za poljoprivredno zemljište, najbolje svjedoči podatak da je lani za njezin rad i kupnju privatnog zemljišta u proračunu rezervirano 14,35 milijuna kuna, a u ovoj godini svega 3,56 milijuna kuna.
Izvori
Tagovi
luka emić
prije 15 godina
Izabrali smo ih....eto nam ih! majko mila pa ovako šta samo kod nas ima....