Pretraga tekstova
Jedan od najvjerojatnijih uzroka prekomjerno crpljenje za navodnjavanje u poljoprivredi, u područjima sa suhom klimom, pokazala je studija. Koje su regije najviše ugrožene?
Razina podzemne vode diljem svijeta ubrzano pada, što je izazvano neodrživim praksama navodnjavanja kao i klimatskim promjenama, pokazala je studija objavljena u uglednom znanstvenom časopisu Nature.
Podzemna je glavni izvor slatke vode za poljoprivredna gospodarstva, kućanstva i industriju, a njezina eksploatacija bi mogla predstavljati ozbiljne ekonomske i ekološke prijetnje, uključujući pad prinosa usjeva i slijeganje tla, osobito u obalnim područjima, piše Reuters.
"Jedan od najvjerojatnijih uzroka koji stoji iza ubrzanog opadanja podzemne vode je njezino prekomjerno crpljenje za navodnjavanje u poljoprivredi, u područjima sa suhom klimom", rekao je jedan od koautora rada, Scott Jasechko sa Sveučilišta Kalifornija.
No, utjecaja je imala i suša, potaknuta klimatskim promjenama, zbog čega su poljoprivrednici vjerojatno crpili više podzemne vode kako bi osigurali navodnjavanje svojih usjeva, dodao je.
Studija je analizirala 170.000 bunara u više od 40 zemalja. Sjeverna Kina, Iran i zapad Sjedinjenih Država bili su među najteže pogođenim regijama.
Više od trećine od 1693 sustava vodonosnika, kojega čine porozne stijene ili sedimenti koji drže podzemnu vodu, se u periodu od 2000. do 2022. godine smanjilo za najmanje 0,1 m godišnje, pri čemu je 12% zabilježilo godišnji pad od više od 0,5 m. Neki od najteže pogođenih, u Španjolskoj, Iranu, Kini i Sjedinjenim Državama, u tom su se razdoblju smanjivali za više od 2 m godišnje.
S druge strane, u nekima se stanje i poboljšalo, navodi se u studiji, što je dijelom rezultat lokalnih mjera usmjerenih na ograničavanje količine vode koja se može ispumpati.
"Vodonosnici se mogu nadopuniti vodom koja se preusmjeri s drugog mjesta. Međutim, takva vrsta oporavka je bila relativno rijetka i za takve je slučajeve potrebno učiniti još mnogo posla", komentirao je Jasechko.
Tagovi
Razina podzemnih voda Podzemne vode Navodnjavanje u poljoprivredi Suša Klimatske promjene Ekološka prijetnja Scott Jasechko Studija Istraživanje
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Ja i moj, najbolji prijatelj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu ! Fotografija je lijepa i djeluje kao na na drugom planetu , mogao sam napisati HRVAT sa psom na Marsu !
Mladen Stojanovic
prije 1 tjedan
Ovo je Marlera u Medulinu, daleko smo od Slavonije, to je nekakva neobična zemlja sa istočne strane Marlere. A sa ove druge gdje sunce zalazi su Više [+] stijene i juzina kad zapuse bolje bjezi 😅😅 ja i moj Milo 🐾💙
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ? To je Slavonac sa psom na MARSU , još samo fale hrvatski političari da procijene da li je moguća poljoprivredna proizvodnja ?
Vedran Stapić
prije 3 tjedna
Pripremljena je zemlja za nešto novo? Pripremljena je zemlja za nešto novo?
Goran Vizintin
prije 1 godinu
To je direktna poslijedica forsiranja poljoprivredne proizvodnje u zonama u kojim takva proizvodnja ne bi uspijela! Meni nije nikada imalo smisla, kao ca konkretno rade masovno u Spanjolskoj, dizati ekstra intenzivne nasade maslina. Takvi nasadi trose enormnu kolicinu vode jer trebaju navodnjavanje kako bi proizvodnja u njima bila rentabilna. To rade iskljucivo iz ekonomskih razloga, tj. postali su u kratkom vremenu najveci svijetski proizvodjac maslinovog ulja, ali im proizvodnja spala na 50% u zadnje dvije godine. Pa se pitam, jeli se to u socijo/ekonomskom smislu isplatilo? Dok nasi tradicijonalni nasadi, sa autohtonim sortama, sa pravilnom agrotehnikom, gotovo da i ne osjete susna ljeta! Govorim iz vlastitog iskustva a ne rekla kazala! Koga bi tu trebalo poticati? Volio bi to pitat, pa da mi objasne briselski pobornici euroatlantske integracije!! Mislim da je vidljivo s Marsa, kako sam vec u komentarima pisao, da nas prave budalama sve dok skoro pa svi ne odustanemo od bilo kakve proizvodnje! Vec danas, barem ca se mog dijela Istre tice, sluzimo samo za tov divljaci! A u tome na zalost, veliku ulogu ima nezainteresirana, pasivna i totalno neuka lokalna zajednica.
Damir Senjan
prije 1 godinu
Za sada je to u svijetu, i za sada nemoram brinuti o tome, moje i okolna sela tu u mom području Bilogore plivamo u vodi, dobra izvorišta, tako da za sada nema brige oko vode. 2000 godine kopali novi bunaru najgoroj suši, na 5 metara dubine evo vode i to poprilično. Otac htio ooludjti zdenčar kopa dalje jer to kao nije voda, na 10 metara zbog vakuma nisu išle cijevi dalje u zemlju tada bušio kroz jednu cijev a na 17 metru kad voda pljusnula van iz rupe, vode cijelo vrijeme koliko hočeš nema veze dali bila kakva suša vode uvjek pun bunar. Kopali ga 103 metra dalje od kuče, jer stari bunar isto vode koliko hočeš ali u vodi bilo crvenoga kamenca pa kopali novi.
Đuro Japaric
prije 1 godinu
U Slavoniji i Baranji nivo opada iskopom kanala , a u sustave za navodnjavanje i izgradnju AKUMULACIJA ne ulaže već je sve usmjereno prema nebu ! Veći nam je problem što nam godine rastu , pa smo po starosti u svjetskom vrhu ! > Srećom > Plenković je naručio PAMFLET o demografskoj revitalizaciji njegove kvazi državice zvana RH !