Pretraga tekstova
Gostujući u radijskoj emisiji HRT-a, ministrica Vučković spomenula je i poziv ukrajinskog ministra poljoprivrede tamošnjim ratarima: Idi i sij. Gdje god je moguće, idi i sij. Vjeruje da će isto učiniti i hrvatski poljoprivrednici.
"Stanje robnih rezervi nadogradit ćemo vrlo skoro", rekla je ministrica poljoprivrede Marija Vučković gostujući jutros u radijskoj emisiji HRT-a "A sada Vlada".
Kako je objasnila, prehrambeni proizvodi u normalnim okolnostima sudjeluju u robnim rezervama s 50 posto i rezerve se formiraju na bazi 30 dnevne potrebe stanovništva. Tako je još uvijek, međutim, kako su okolnosti daleko od uobičajenih jer imamo prijetnje u opskrbnim lancima. a k tome i primamo i primat ćemo izbjeglice iz Ukrajine, robne će se rezerve povećati.
Govoreći o predstojećoj proljetnoj sjetvi, navela je da su pojedine procjene, iako s njima valja biti oprezan, da ćemo imati nekoliko postotaka veću količinu proizvodnje nego smo imali u prethodnoj sezoni.
"Pripreme za proljetnu sjetvu su prošle dobro i vjerujemo da će i ona biti dobra", rekla je spomenuvši pritom i motivirajući poziv ukrajinskog ministra poljoprivrede Romana Leshchenka tamošnjim ratarima: Idi i sij. Gdje god je moguće, idi i sij.
Vjeruje da će isto učiniti i naši poljoprivrednici te da se, u odnosu na jesensku sjetvu koja je prošla "prilično uredno", ne očekuje pad količina. Podsjećamo, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u 2021. godini u usporedbi s 2020. povećala se površina zasijana žitaricama i to za 5,8 posto.
Na dan procjene 10. studenog 2021., u strukturi ukupnih površina zasijanih žitaricama te godine, najviše su bile zastupljene pšenica sa 67,8 posto te ječam s 23,7 posto.
Podsjetila je i na programe potpore poljoprivrednicima i ribarima za ublažavanje troškova cijene repromaterijala. Kad je riječ o poljoprivrednicima, rekla je kako se očekuje žurno usvajanje programa potpore malih vrijednosti od 200 milijuna kuna. Vezano uz ribare te činjenicu da su također veliki korisnici plavog dizela čija je cijena skočila sa 6,50 na 8,04 kuna, plan je program pomoći koji je bio vrijedan 50 milijuna kuna povećati za 50 posto odmah.
Odgovorila je i da su svjesni problema koje imaju stočari zbog visokih cijena stočne hrane što će sigurno utjecati i na cijenu mesa. No, Vlada prati sve, rekla je i navela da se već danas na sjednici očekuju odluke koje će pomoći s jedne strane hrvatskim građanima da im se ne ugrožava životni standard, a s druge strane i hrvatskim poljoprivrednicima.
"Sa svim mjerama vlada se već priprema za jesensku sjetvu", dodala je naglašavajući da iako proizvodimo više nego li su nam potrebe za ovim ratarskim kulturama, trebamo ozbiljno razmišljati i o mogućim posljedicama povećane potražnje na EU tržištu. No, kaže, pri tome nećemo napustiti načelo EU solidarnosti niti solidarnosti prema Ukrajini.
"Ali pobrinut ćemo se za prehrambenu sigurnost naših građana", zaključila je ministrica Vučković.
Izvori
Tagovi
Rat u Ukrajini Proljetna sjetva Kriza Cijene repromaterijala Ministrica poljoprivrede Marija Vučković
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Ivica acivi
prije 3 godine
nije problem proizvodnja , problem je kada se svode računi-a znamo tko u toj igri najlošije prođe, uvjek je država svoje probleme rješavala na štetu radnika i seljaka..
Marta Radić
prije 3 godine
Nije problem posijati , problem je kokikoće posijano uroditi. Sijati će se sa vlastitim sjemenom , ali gnojidba uzgoj i zaštita će biti problem. Tako da više posijano nemora značiti i veća proizvodnja....a upitne je i klima...već sad je vidljivo da jesenski usjevi nisu u kondiciji kao prošle godine.