Javna rasprava o hrvatskim modelima isplate poticaja održavat će se širom Hrvatske kroz jedinice regionalne uprave na koje će biti pozvani zainteresirani poljoprivrednici i šira javnost
Ministarstvo poljoprivrede danas je započelo sa predstavljanjem reforme Zajedničke poljoprivredne politike (ZPP). Javnom raspravom se želi utvrditi hrvatski model isplate poticaja u sklopu zacrtanih i definiranih modela koje propisuje nova ZPP Europske Unije za programsko razdoblje od 2015.-2020.
Prvo predstavljanje održano je sa predstavnicama svih poljoprivrednih udruga, sektorskih organizacija te Hrvatske poljoprivrede komore, Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske udruge poslodavaca, Hrvatske udruge mladih poljoprivrednika i drugih institucija, čije je članstvo direktno uključeno i zainteresirano za sustav izravnih potpora poljoprivredne i stočarske proizvodnje.
Ministarstvo poljoprivrede u idućih će mjesec dana sa svim dionicama raspraviti o modelima isplate poticaja koji su definirani novom ZPP, a nakon danas održane prve prezentacije javna će se rasprava nastaviti posebnim prezentacijama širom Hrvatske kroz jedinice regionalne uprave na koje će biti pozvani zainteresirani poljoprivrednici i šira javnost. Javne je rasprave otvorena i putem Internet stranice Ministarstva poljoprivrede na kojem se mogu naći osnovne informacije te dati sugestije i prijedlozi kojima se želi pomoći pri odabiru najboljih modela potpore.
Hrvatska do 1. kolovoza 2014. mora izabrati modele poticaja, a osim onih koji su jedinstveni za sve zemlje postoje i pitanja na koja svaka država mora izabrati neke od modela koji su ponuđeni, a koji su specifični za svaku državu pojedinačno. Svim državama članicama ostavljena je mogućnost da sa svojim proizvođačima odluči koji je model za nju najbolji i najprihvatljiviji.
Cilj Ministarstva poljoprivrede je da se izaberu modeli koji će strateški dugoročno utjecati na povećanje proizvodnje te očuvanje i poticanje pojedinih specifičnih proizvodnji, koje su tijekom proteklih godina bile posebno zaštićene kroz nacionalni sustav potpora, poput stočarskog sektora, proizvodnje mlijeka i slično. Novim modelom želi se u poljoprivrednu proizvodnju uključiti što veći broj mladih poljoprivrednika. Također je jedan od strateških ciljeva u sustav potpora uključiti i nove poljoprivredne površine koje će se staviti u funkciju kroz Zakon o poljoprivrednom zemljištu. Isto tako, novim modelima potpore želi se zaštiti male poljoprivrednike, potaknuti na veće očuvanje zaštite okoliša i slično.
Prva rasprava pobudila je veliki interes poljoprivrednih proizvođača koji su svjesni svih hrvatskih specifičnosti, a otvoreno se razgovaralo o pojedinim strahovima koje imaju pojedini sektori čiji se pozicija unutar nove ZPP mijenja. Proizvođačima je objašnjeno kako se uz novi model izravnih potpora otvaraju i velike mogućnosti kroz drugi stup zajedničke poljoprivredne politike – ruralni razvoj te da Hrvatska ima priliku kao članica Europske Unije iskoristiti svoje potencijale i mogućnosti za povećanje konkurentnosti te ostvarivanje boljeg dohotka od poljoprivredne i stočarske proizvodnje.
Foto: depositphotos, ginasanders
Tagovi
Autorica
pege25
prije 11 godina
Poticaj po proizvedenoj količini po hektaru ne bih nikako bio fer?Što se tiče mog prijedloga vezano za ovu temu je ...što god izglasali ija se slažem s izglasanim samo mi je bitno da mi izglasano platite odjednom i u dogovoreno vrijeme ..tako da ja to mogu lijepo da uvrstim u svoju godišnju kalkulaciju kao bih znao napokon s čim raspolažem i kako dalje s ulaganjem .Čemu ova i sl rasprave... ko ikad slušao i sluša seljake ..njemu po meni treba samo dozvoliti da i dalje živi skromno i dostojanstveno od svo rada ..to mu omogučite i onda ste carevi za mene ...ovo što nam danas radite je ni manje ni više nego za ubit se ili?Lp i do čitanja od STRAP25
Ivan Tvrdojević
prije 11 godina
Kad nas već pitaju, svakako bi trebali u što većem broju poslati poslati svoje prijedloge, mada sumnjam da će ih i uvažit. Moj je prijedlog jednostavan, kad imamo manjak mesa, mlijeka,voća i povrća onda to treba i poticat. Ako Evropa traži da se potiče po hektaru, naš model može biti dopunjen stavkom da korisnik ima pravo na poticaj po ha samo samo ako je i proizveo određenu količinu mesa,mlijeka,voća i povrća sa tog hektara.