OPG-ovi nisu samo nositelji u proizvodnji hrane. Unija subvencionira diversifikaciju njihovih gospodarskih aktivnosti. Radi se o jako dobro opremljenoj jedinici. Njihovi strojevi mogu biti iskorišteni u druge svrhe, putem javnih natječaja. Za sve to postoje sredstva u EU.
Novi pristup OPG-ovima koji podržava EU, otkriven je na subotnjem otvaranju Tjedna obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Zadarske županije na Seljačkoj tržnici u Zadru. Tjedan OPG-a se održava u okviru Dana Zadarske županije, a organiziraju ga zajedno Zadarska županija i UNDP. Zadarska županija nastavlja s isticanjem razvoja poljoprivrede kao strateškog pravca upravo organiziranjem događaja ovog tipa i to na mjestima gdje živi i radi realni sektor te gdje u interakciji drugih sudionika, u javnost idu nove ideje i mogućnosti za poljoprivrednike. Njih je ovog puta predstavila voditeljica projekta za lokalni razvoj Lika i Dalmatinsko zaleđe pri UNDP-u Ivana Laginja.
U EU postoji tendencija ujedinjavanja OPG-a s ciljem ojačavanja njihove tržišne pozicije. Međutim, EU podržava i OPG kao samostalne jedinice.
Unija subvencionira diversifikaciju njihovih gospodarskih aktivnosti. Novo vrijeme nosi novi pristup. OPG-ovi nisu samo nositelji u proizvodnji hrane. Radi se o jako dobro opremljenoj jedinici.
"Njihovi strojevi mogu biti iskorišteni u druge svrhe, putem javnih natječaja mogu se uključivati u obavljanje različitih komunalnih servisa – čistiti ceste od snijega, održavati putove, živce. Za sve to postoje sredstva u EU", kaže Ivana Laginja.
Na taj način, OPG-ovi bi mogli zamijeniti općinske komunalne pogone koji su često nedovoljno iskorišteni, a imaju visoke fiksne troškove, prvenstveno administracijske.
Agencije za ruralni razvoj Zadarske županije
Vladimir Kovačević i pročelnik za poljoprivredu
Danijel Segarić
Dok OPG-ovi ne uđu na tržište komunalnih usluga kao novi poslovni partneri, u Hrvatskoj će im primarni izvor zarade biti prodaja poljoprivrednih proizvoda. Glavni put kojim bi trebali ići jest udruživanje radi smanjivanje troškova i bolje konkurentske pozicije na tržištu. Drugi pravac je prodaja viškova na samim gospodarstvima, a ne treba zanemariti ni treći prodajni kanal, a to je izravna komunikacija s krajnjim potrošačima na sekundarnom tržištu.
Izvrstan primjer za to upravo je Seljačka tržnica u Zadru gdje svake subote ujutro, Zadrani imaju priliku kupiti svježe voće i povrće iz Ravnih kotara i to po daleko povoljnijim cijenama nego u trgovačkim centrima. Istraživanja kažu da OPG-ovima treba jedno takvo mjesto gdje će prodavati svoje viškove. Ono im ne treba svaki dan u tjednu, jer se tada ne bi mogli baviti proizvodnjom, kako kaže Laginja. Njene riječi potvrđuje i nositelj OPG-a Drago Kardum.
"Ovaj koncept je nešto najbolje što se moglo dogoditi nama malim poljoprivrednim proizvođačima. Sve naše viškove koje proizvedemo, ovdje subotom prodamo. Na ovaj način mi spajamo proizvodnju i trgovinu. Kada bi svaki dan trgovali, onda ne bi mogli proizvoditi. Tada bi bili trgovci i preprodavači, a ja to ne želim biti", kaže Kardum.
Novost na zadarskoj Seljačkoj tržnici od ovog tjedna jest da je na njoj postavljena dodatna klupa za izlaganje otočkih proizvođača. Na njoj je u subotu s plodovima iz Jadrana bio Marko Kolega, Ribarski obrt "Moćun" iz Kali. Oni su ponudili slane i marinirane inćune, paštetu od tunjevine i druge plodove mora. "Ovo nam je prvi puta na Seljačkoj tržnici. Kupci su pozitivno reagirali. Prepoznali su da je ovo riba koju ne mogu kupiti u centrima, da je to kvalitetan proizvod, na tradicionalan način prerađena riba iz Jadrana", kaže Marko Kolega. Tjedan OPG-a u Zadarskoj županiji nastavit će se obilaženjem terena i stručnim predavanjima na kojima će se poljoprivrednici moći upoznati s mogućnostima koje nude EU fondovi.
Tagovi
Autor
Marijan Balić
prije 11 godina
killeru ubojico! :D