Pretraga tekstova
Kako zaustaviti degradaciju poljoprivrednih tala u Hrvatskoj i pojeftiniti proizvodnju hrane? Odgovore je za ekipu Televizije Slavonije i Baranje dao prof.dr.sc. Zdenko Lončarić.
Istraživanja pokazuju kako je razina humusa u većini hrvatskih tala manja od dva posto. Takva tla imaju vrlo malu sposobnost odupiranja utjecaju sve prisutnijih klimatskih ekstrema, ali i osiguravanja dostatne količine hranjivih tvari biljkama, tvrde s osječkog Fakulteta agrobiotehničkih znanosti, na kojemu se provode projekti koji se bave upravo tom problematikom.
"Trebali bismo težiti definitivno podizanju razine humusa. Kada bismo dostigli nekakav nacionalni prosjek od tri ili više posto to bi bilo jako dobro", izjavio je voditelj projekta prof.dr.sc. Zdenko Lončarić za Televiziju Slavonije i Baranje (STV).
Međutim, kaže, prvo moramo zaustaviti trend degradacije tala. "To znači da naša tehnologija danas rezultira opadanjem razine humusa, što nije dobro", upozorio je dodavši da uz taj pad postoji sve veća opasnost acidifikacije tala.
"S obzirom na to da smo prisiljeni koristiti mineralna gnojiva da bismo osigurali visok i stabilan prinos, pošto tlo nema vlastiti kapacitet, i ta intenzivnija upotreba mineralnih rezultira acidifikacijom, što znači da se na jedan problem nadovezuje drugi", pojasnio je ovaj stručnjak.
Organska gnojiva umjesto mineralnih? Da, pogotovo kada su u pitanju fosfor i kalij
Naime, dizanjem količine humusa u tlu praktički bi riješili ili krenuli prema rješavanju generalnih problema s tlom, tvrdi on, navodeći kao drugi aspekt zamjenu skupih umjetnih gnojiva s jeftinijim organskim, u čemu, kaže, leži veliki potencijal, koji se nedovoljno iskorištava u Hrvatskoj.
"Dakle, organska gnojiva upotrebljavati što optimalnije", istaknuo je. Kako kaže, hranjiva koja se u njima nalaze zapravo treba koristiti na najprihvatljiviji mogući način potpomognuta s mikrobiološkim preparatima.
"U takvom sustavu gdje osiguravamo biljci da se hrani i iz organskih ostataka i oblika hrane, intenzivirajući taj mikrobiološki proces razgradnje i mobilizacije hranjiva možemo puno učiniti", poručuje Lončarić.
Žetveni ostaci na poljima i životinjski ostaci na farmama, ostaci prehrambene industrije i održavanja javnih površina. Od svih njih mogu se proizvesti kvalitetna organska gnojiva.
Naime, procjene govore kako ih se u Hrvatskoj godišnje proizvede nešto više od 10 milijuna tona, od čega više od trećine u Slavoniji i Baranji, a mogućnosti su višestruko veće.
Više pogledajte u videoprilogu Televizije Slavonije i Baranje:
Tagovi
Zdenko Lončarić STV Razina humusa Degradacija tala Organska gnojiva
Autorica
Partner
Televizija Slavonije i Baranje d.o.o.
Super TC, Trg slobode 6,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 (31) 203-000,
fax: +385 (31) 203-111,
e-mail: stv@stv.hr
web: http://www.stv.hr
Karolina Rastija
prije 1 dan
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 2 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 3 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 3 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Neki dan u jednoj općini nakon isteka 2 godine , dadoše nam POTVRDU za još jednu godinu !Pitanje državne zemlje trebalo je biti trajno riješeno ISPLATOM zadnjih rata od strane OPG prije 5 godina ! Ali od 2001 Ministarstvo poljoprivrede bavi se samo prijedlozima IZMJENA na štetu OPG i ZEMLJE ! Poslati ću prijedlog novom ministru i Penavi da se ide sa IZMJENOM za DRŽAVNU ali i PRIVATNU zemlju , odnosno PAKET zakona za HRVATSKU AGRARNU REFORMU ! Jedno od rješenja je i ZAORATI nas preko 100 tisuća OPG jer ne vrijedimo pišljiva boba predvođeni VLADINOM HPK !
Đuro Japaric
prije 2 godine
Samo gospodin Zdenko trebao je na temelju Zakona o poljoprivrednom zemljištu Vlade nesposobnog Milanovića , UZETI na PRIVREMENI zakup od 5 godina i ići na povećanje humusa ! PRVO sadašnje SMEĆE zvano Plenkovićev Zakon o poljoprivrednom zemljištu , TREBA UKINUTI i ići na PRODAJU državne zemlje OPG sa rokom ISPLATE do 20 godina ! TADA vlasnik IMA motiv i razlog da ide u POVEĆANJE humusa i DUGOROČNO očuvanje tla ! Inače sijem medonosne biljke koje zaoravam i kupim stajsko đubre pa znam o čemu gospodin Zdenko govori , a nadam se da će on i drugi > umovi > shvatiti ZAŠTO NAPADAM SMEĆE zvano Zakon o poljoprivrednom zemljištu !