Pretraga tekstova
Smjernice imaju za cilj pomoći u sigurnom korištenju pročišćenih gradskih otpadnih voda za navodnjavanje poljoprivrede.
Europska komisija je objavila smjernice kako bi državama članicama pomogla u primjeni pravila o sigurnom ponovnom korištenju preočišćenih gradskih otpadnih voda za navodnjavanje poljoprivrede.
Velika je potreba za vodom, a resursi su sve manji. Komisija navodi da bi se njenim korištenjem u poljoprivredi smanjio pritisak na vodne resurse i povećala sposobnost Europske unije da se prilagodi nastalim klimatskim promjenama.
Nekoliko država članica je već pogođeno sušom, a upotreba iz postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda može postati siguran izvor.
"Resursi slatke vode su oskudni i sve više pod pritiskom. U vremenima neviđenih temperaturnih rekorda moramo prestati trošiti vodu i efikasnije koristiti ovaj resurs kako bismo se prilagodili promjenjivoj klimi i osigurali sigurnost i održivost naše poljoprivredne opskrbe", rekao je povjerenik za okoliš, ribarstvo i oceane Virginijus Sinkevičius.
Istaknuo je da smjernice mogu pomoći da se širom EU osigura siguran promet prehrambenih proizvoda uzgojenih s iskorištenom vodom.
Kako bi se voda mogla ponovno koristiti u poljoprivredi potrebno je da ispunjava određene zahtjeve. Donesena je Uredba o minimalnim zahtjevima, a primjenjivat će se od lipnja 2023. godine. Države članice će ovakvu praksu moći uvesti uzimajući u obzir nacionalne strategije i djelovanje klimatskih promjena na terenu.
Cilj je da se olakša upotreba pročišćenih gradskih otpadnih voda za navodnjavanje poljoprivrednih usjeva. Uredbom se regulira minimalna kvaliteta, upravljanje rizikom, kao i praćenje i rješavanje potencijalnih rizika.
Uzimajući u obzir Zeleni plan, Akcijski plan kružne ekonomije i Strategiju "od pola do stola", ponovna upotreba može ograničiti zahvate iz površinskih i podzemnih voda kroz njenu višestruku upotrebu u urbanom ciklusu. Također, može promovirati efikasnije upravljanje resursima, smanjiti utjecaj na okoliš, osigurati jačanje prehrambenog sustava.
Tagovi
Otpadne vode Europska komisija Navodnjavanje Virginijus Sinkevičius
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Pajdakuša 11.04.2025. Priprema za sadnju krumpira.
Marta Radić
prije 2 godine
Točno , oprema je skupa....treba kroz fondove izdašnije financirati navodnjavanje u 100% iznosu. Staviti u funkciju sve resurse gdje je moguće sprovesti...
SASA FRANIC
prije 2 godine
oprema je i dalje preskupa za male zarade u HR poljoprivredi. mozda neko povrcarstvo moze uloziti u opremu. ostalo ne vjerujem
ivan butkovic
prije 2 godine
Ne mogu vjerovati da su došli svijesti!