Pretraga tekstova
Inputi poput energije, gnojiva, stočne hrane, sjemena i sadnog materijala te pesticida poskupjeli su u odnosu na lani za 50 posto, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku.
Prosječne proizvođačke cijene poljoprivrednih proizvoda u drugom tromjesečju 2022. u usporedbi s 2015. porasle su za 28,8 posto, a u usporedbi s istim tromjesečjem 2021. za 22,1 posto, pokazuju konačni podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Kako navode u priopćenju, cijene biljnih proizvoda u usporedbi s 2015. više su za 34,7, a u usporedbi s istim tromjesečjem 2021. za 22,7 posto.
"U usporedbi s istim razdobljem prethodne godine cijene su porasle u svim skupinama biljnih proizvoda, osim u skupini voća, u kojoj su pale za voće koje ima najveći udio u toj skupini – jabuka i jagoda", napominju iz DZS-a.
Prema njima, na poskupljenje biljnih proizvoda općenito najviše je utjecao porast u skupinama žitarica (za 65,1%), povrća (za 30,4%) i vina (za 9,2%).
Cijene stoke, peradi i stočnih proizvoda porasle su za 22,6 u usporedbi s 2015., a u usporedbi s istim tromjesečjem 2021. za 21,3 posto, kazuje statistika.
U skupini proizvoda koji imaju najveći udio u stočarstvu u usporedbi s istim tromjesečjem 2021. najviše su porasle cijene goveda (za 28,6%), svinja (za 19,5%), mlijeka (za 18,4%) te konzumnih jaja (za 42,5%). I u svim ostalim skupinama u stočarstvu su porasle.
Za dobra i usluge za tekuću uporabu (input I) poput energije, gnojiva, stočne hrane, sjemena i sadnog materijala te pesticida, iz DZS-a kažu, da su oni u drugom tromjesečju 2022. u usporedbi s istim tromjesečjem 2015. poskupjeli za 60,3 posto. Dok su u usporedbi s istim tromjesečjem 2021. za 50,1 posto, na što je najviše utjecao porast cijena energije, gnojiva i stočne hrane.
Cijene poljoprivrednih proizvoda prate inpute? Porasle za više od 21 posto
Inače, tromjesečni indeksi cijena u poljoprivredi izračunavaju se od 2018. na bazi 2015. u skladu s Eurostatovim preporukama.
Za Republiku Hrvatsku izračunati su na temelju cijena dobivenih iz mjesečnih istraživanja o otkupu i prodaji poljoprivrednih proizvoda i ostalih istraživanja Državnog zavoda za statistiku, administrativnih podataka iz Ministarstva poljoprivrede te iz ostalih administrativnih izvora.
Tagovi
DZS Proizvođačke cijene Poljoprivredni proizvodi Inputi
Autorica
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom
Velimir Komericki
prije 2 godine
Meni taj DZS ispada neka osnovnoškolska institucija(da ne uvrijedim osnovnu školu). Ako sam lani kupio ureu po 280kn/100kg,a ove godine platio 1100kn/100kg,kan lani po 180kn/100kg,ove godine 600kn/100kg...kakvih je to 60%? Za mene je to više od 300%,il se moram vratiti u osnovnu školu.
Marta Radić
prije 2 godine
Odlični pokazatelji , inputi duplo brže rasli od cijena.