Pretraga tekstova
Svi su proizvođači gnojiva u Europi stavljeni u poziciju da ne mogu uopće planirati poslovanje i Petrokemija se tome prilagodila, rekao je predsjednik Uprave Davor Žmegač za HRT.
Poslali smo signal Vladi. Bude li cijena plina preko 150 eura za MWh, nema ekonomske računice za pokretanje postrojenja za proizvodnju gnojiva, rekao je predsjednik Uprave Petrokemije Davor Žmegač za HRT.
"U tom slučaju, neće ga biti dovoljno za sjetvu, a zbog logističkih ograničenja to će biti teško napraviti i uvozom", naglasio je za ovu TV kuću dodajući da sve to povlači pitanje osiguranja mineralnih gnojiva i za proljeće te inflatornog pritiska na cijenu hrane i prehrambeni ciklus.
Troškovi plina, podsjetio je, čine 63 posto njihova poslovanja, a ova domaća tvornica još je početkom godine optimizirala proizvodnju zbog niza poskupljenja i neizvjesnosti na tržištu.
"Svi su proizvođači gnojiva u Europi stavljeni u poziciju da ne mogu uopće planirati poslovanje i Petrokemija se tome prilagodila", izjavio je predsjednik Uprave otkrivajući da se spremaju za jesensku proizvodnju i određenu količinu moraju imati na raspolaganju.
Kako piše HRT, država je za jesensku sjetvu osigurala 170 tisuća tona gnojiva, i to upravo od ovog domaćeg proizvođača.
Da bi moglo doći do daljnjih poskupljenja pa i nestašice na tržištu, upozorio je i norveški proizvođač umjetnih gnojiva Yara.
Yara: Postoji rizik od nestašice dušika i daljnjih skokova cijena
"Postoji jasan rizik od nestašice dušika i daljnjih skokova cijena ako se situacija s plinom u Europi pogorša", naglasio je Svein Tore Holsether, predsjednik i glavni izvršni direktor.
Izvori
Tagovi
Petrokemija Umjetno gnojivo Cijena plina Davor Žmegač
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim u... Više [+]
OPG Petrović već deset godina uspješno uzgaja šparoge u Šaptinovcima pored Našica. Njihove proizvode možete kušati u brojnim restoranima i kupiti u trgovačkim centrima. U prosjeku, godišnje uberu oko 2 tone po hektaru, ovisno o vremenskim uvjetima.
Uskoro više!
KOŠTICA
prije 2 godine
Pa gospodo draga uvodite vi i dalje sankcije Rusiji pa ćemo mi mali obični seljaci i građani ispaštat. Ali mislim da tko nije do sad shvatio da je ovo sve namjerno izazvano,od pandemija,rata,nestašica,inflacije onda nikad niti neće shvatit nažalost. Tko ima gdje na selo da ima vode u bunaru,da ima malo mjesta za vrt posadit i neka bježi tamo.
Marta Radić
prije 2 godine
Pa gledam cijene gnojiva prosječno od 650 do 700 kuna za 100 kg , uz cijene žitarica i uljarica, te uz visoku cijenu goriva , te klimatološku lošiju godinu....čisti gubitak.
Đuro Japaric
prije 2 godine
Ameri su naguzili EU i Ukrajinu u ratu sa Rusijom i sada pušimo u ekonomskom smislu ! Ni jedan rat nisu Ameri dobili , pobijedili su 45 zahvaljujući Rusima i dijelu tupavih Brozovih partizana , te atomskoj bombi kojom su Japan prisilili na kapitulaciju ! Ruse 2022 NEĆE prisiliti na kapitulaciju , ovo ZELENI predsjednik Ukrajine treba shvatiti ! A , raja u EU na ULICE i PROSVJED protiv američkog NATO i SANKCIJA EU ! Naravno ne opravdavam Rusiju i prisilno mijenjanje granica jer lančano veliki dio država može ići u to , Kina na Tajvan itd !