Kakvu ćemo Slavoniju imati na koncu desetljeća i što treba učiniti da budućnost ne bude siva, doznali smo od vodećih domaćih proizvođača, izvrsnih malih poljoprivrednika te znanstvene i stručne zajednice.
Na konferenciji "Slavonija 2030 iz perspektive proizvođača hrane" čuli smo što planiraju i koje su ambicije velikih prehrambenih tvrtki, mladih vinara, stočara i povrćara u ovim neizvjesnim vremenima. U dvije panel rasprave naglašena je nužnost proizvodnje visokokvalitetnih proizvoda s dodanom vrijednošću.
Jasnu poruku poljoprivrednicima, ali i svima u lancu opskrbe hranom poslao je i osječko-baranjski župan Ivan Anušić. Pohvalio je mlade poljoprivrednike koji su se odlučili za svojevrstan rizik i uložili u poljoprivredu, te što su svojom upornošću, vizijom i trudom uspjeli napraviti odličan posao.
Kazao je da moramo početi mijenjati način funkcioniranja rada, proizvodnje i bavljenja poljoprivredom te se početi prilagođavati tržištu.
"Tržište traži kvalitetu, ozbiljan i brendiran proizvod. Mi u Slavoniji sve to znamo raditi, osim dobro se prodati“, rekao je Anušić na konferenciji Agrokluba i Društva agrarnih novinara Hrvatske.
Ne možemo se primarno baviti turizmom, IT-jem... to je sekundarno, kazao je napominjući da rastemo i u tom segmentu. Međutim, poljoprivreda je temelj, jer kad sve drugo krene nizbrdo ovo će nam ostati snažno i jako. "Sjetimo se prije sto godina koliko je Slavonija života spasila, samo zato što je hranu proizvodila", podsjetio je i naglasio da je hrana temelj i primarna potreba svakog čovjeka i zato je moramo razvijati.
Osvrnuo se i na najpoznatiji slavonski brend – kulen i rekao da moramo shvatiti koliko naš proizvod vrijedi te ga takvog treba i prodati. Cijeli proizvodni proces, od dvije godine uzgoja i hranidbe svinje, kvalitetne paprike pa i drva za dimljenje, kaže Anušić, rezultira vrhunskim proizvodom kojega treba i prodati po cijeni koju zaslužuje.
"Naš slavonski kulen ne smije prijeći granicu ispod 100 eura po kilogramu, a siguran sam da će i po toj cijeni naći kupce“, rekao je župan.
Kao važan županijski projekt, izdvojio je Regionalni distributivni centar za voće i povrće, za koji kaže da je prvi takav i da je takvih centara do sad trebalo biti 10 ili 15 samo u Osječko-baranjskoj županiji. Tamo će se skladištiti, pakirati, sortirati i raditi dodatna obrada proizvoda, a imat će i liniju za ekološke proizvode.
"Ondje ćemo stvarati nova slavonske brendove, proizvode s dodanom vrijednošću – koji će ići u sve osnovne škole, ali i na tržite cijele Hrvatske i izvan nje“, rekao je Ivan Anušić.
Osvrnuo se na projekt prehrane školske djece lokalno proizvedenom hranom, kojim se podupire domaće OPG-ove, koji uz pomoć županije mogu računati na 19 milijuna kuna za dostavu hrane koju proizvedu obližnjim školama.
Istaknuo je i benefite tog projekta, rekavši da školarci dobivaju nutritivno vrijednu hranu, a ne pizze i hrenovke iz trgovačkih lanaca, dok se roditeljima tako spašava dio budžeta.
"Hrana je budućnost, potičimo mlade ljude da ne idu odavde, da se bave proizvodnjom. Prije ili kasnije ta hrana će imati puno veću vrijednost, s obzirom kakve su okolnosti u regiji i svijetu“, zaključio je Ivan Anušić na konferenciji Slavonija 2030 iz proizvođača hrane.
Pogledajte video:
Tagovi
Autorica
Partner
31000 Osijek,
Hrvatska
e-mail: info@agroklub.hr
web: https://www.agroklub.hr
Marta Radić
prije 3 godine
U RH poljoprivredi nije problem ideja , misao , zaključak , već provedba. Tako da svako može ispaliti lijepe riječi , kao naši političari , ali poslije toga mrak.
TEEWOHL
prije 3 godine
..ovo, što je ovaj izmlatio, nemože valjda biti stvarnost?. posljedice preboljele korone?
Andrej Žalec
prije 3 godine
A zašto ne 200€. Pa i vino iz Hrvatske nesmije izač po manje od 150€/butelja. Neka pokaže, kako se za tu cijenu nađe dovoljno kupaca i dajte ovom političaru medalju časti! Ali pazite! Političari su 99% lažovi.
Eva Mandarić
prije 3 godine
Sasa slažem se da je ekipa koja je predstavlja dobre primjere iz prakse predivno, inspirativno i iz 💚 pričala ono sto rade, žive i zagovaraju! :)
Timon Basrek
prije 3 godine
Ajoj, kojih gluposti, nači će možda kojeg kupca za 100 eura, al kupce teško🙄
SASA FRANIC
prije 3 godine
vidilo se kako su pametno govoili na tom sastanku oni koji rade. i bave se necim korisnim. a kako govorije jedna birokratska nesposobna stetocinja. desed budalastina koje ovaj ni sam ne razumije ali ih valja i mozda jednu recenica kojom ovaj ni sam ne zna kako pogodi pa kaze nesto suvislo. bolje ovave birokratse neznalice ne zvati nigdje gdje se nesto pametno treba cuti. sastanak je bio posve dobar dok beskorisnici ne idu da kaznu nesto
Đuro Japaric
prije 3 godine
Kolonizacijom u organizaciji Carske Austrije , Srpske 1918 , Brozove 1945 , samodoseljavanjem , rađanjem puno djece u Slavoniji i Baranji zasnovano je PREVIŠE obitelji sa prihodom od zemlje ! Izumiranje počelo je 1945 u brdskoj Slavoniji , gdje obitelji sa malo zemlje nisu mogle držati ni konje za obradu zemlje ! BUDUĆNOST Slavonije i Barnje NIJE poljoprivreda ! To je veliki rsurs ALI nužna je AGRARNA REFORMA ! To Anušić kao član HDZ ne može shvatiti , već se bavi demagogijom ! IMA u svojoj županiji izumrle Borevce , sela bez djece u Općini Levanjska Varoš ! MRTVI kapital jezero Borovik čija se voda NE koristi za navodnjavanje ! Kako Anušić misli da potiče mlade , kada mi stari za 30 godina NISMO riješili pitanje državne a ni privatne zemlje !Sada je u postupku izmjene Zakon o poljoprivrednom zemljištu na štetu OPG kojega je predložila Hrvatska drp zajednica , u kojoj ima visoki status !
Tea Januš
prije 3 godine
Tak’ je Marta!!!
Marta Radić
prije 3 godine
O razvoju slavonije slušamo 30g. I gdje je danas. Treba manje prićati , a više raditi. ..da se u slavoniji dobro radi , danas bi sela bila puna , a ona su nažalost prazna.