Pretraga tekstova
Ove smo se godine suočili s velikim gubitcima jer zbog suše pčele nisu imale gdje u prirodi crpiti hranu, kaže Željko Tomas.
Još od davnine se vjeruje da pčele predstavljaju sve ono što je pobožno, uzvišeno, uređeno i sveto, a da je tome tako, svjedoče i marljivi branitelji-zadrugari koji su zakoraknuli u pčelarstvo zbog uvjerenja da su pčele poseban Božji dar za prirodu bez kojih bi izumrlo čovječanstvo. Za njih, one su odmor za dušu i dar od Boga s kojim rado razgovaraju u pčelinjaku, a čiji im ustroj i organizacija služite kao primjer.
Na žalost, ovogodišnja suša, kao i ekstremno visoke temperature u Imotskom, nepovoljno su utjecale na njihove radilice, zbog čega je u Imotskoj Krajini došlo do pomora pčela. O ogromnoj šteti, govori nam upravitelj Braniteljsko - socijalne radne zadruge Pauk - Čeka, Željko Tomas.
"Ove smo se godine suočili s velikim gubitcima jer zbog suše pčele nisu imale gdje u prirodi crpiti hranu. Došlo je do masovnog pomora, za koji, slobodno možemo reći da je elementarna nepogoda jer je suša onemogućila ispašu pčela.
Inače su nam prinosi meda po košnici mali i teže oko 20 kg, a ove ćemo se godine, s obzirom na značajne gubitke pčela, suočiti s još manjom proizvodnjom meda", priča ožalošćeni Tomas čiji zadrugari sami proizvode prihranu za pčele zbog čega su do sada imali zdrave pčele koje su odbijale kupovnu "hranu".
Foto: Tomas Željko
Tagovi
Autorica
Više [+]
Roberta je dvostruka magistrica u području poljoprivrede. Obožava pisanje i fotografiju! Dobitnica je dekanove nagrade za najbolje studente, predavačica na brojnim poljoprivrednim kongresima i nezaposlena profesorica.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Prvo sam pomislio da je nekakva prvotravanjska šala, a sad mi se čini kao dobra ideja povezivanja dvaju industrija
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje