Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pčelari u nedoumici
  • 30.03.2025. 12:00
  • Grad Zagreb, Zagreb

Zašto svi pčelari ne mogu kupiti nacionalne staklenke za med?

Vlasnici smo industrijskog dizajna nacionalne staklenke za med koja predstavlja intelektualno vlasništvo Saveza, kaže Dražen Kocet, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza.

Zašto svi pčelari ne mogu kupiti nacionalne staklenke za med?
Foto: Ž.R. Kristić (ilustracija)
  • 569
  • 85
  • 0

Više pčelara u posljednje vrijeme ne uspijeva kupiti nacionalne staklenke za med, iako imaju uredno registriran OPG. Ovlašteni distributeri im pojašnjavaju kako nemaju pravo na staklenke jer nisu članovi Hrvatskog pčelarskog saveza (HPS).

Ovakva odluka nije od jučer, već je donesena prije nekoliko mjeseci na sjednici Upravnog odbora Saveza. Međutim, pčelari tvrde kako nisu obaviješteni o tome i postavljaju pitanje zakonitosti te odluke. Za pojašnjenje smo se obratili Draženu Kocetu, predsjedniku Hrvatskog pčelarskog saveza.

"HPS je udruga iz čega proizlazi da stoji na usluzi isključivo svojim članovima, ali nije dužan niti ima zakonsku obvezu reagirati na ikakve aktivnosti osoba koje nisu učlanjeni u Hrvatski pčelarski savez“, pojašnjava Kocet, te dodaje: "Vlasnici smo industrijskog dizajna nacionalne staklenke za med koja predstavlja intelektualno vlasništvo Saveza, koji samostalno odlučuje kome ju učiniti dostupnom

U narednom razdoblju planiraju održati sastanak s novim vodstvom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i predložiti pravilnik koji će nacionalnu staklenku ponuditi punionicama i pčelarima pod drugačijim i prihvatljivijim uvjetima.

"Inače, pčelar s OPG-om po košnici ima pravo staviti u nacionalnu staklenku 40 kg meda. Radi se izračun prema volumenu i gramaži meda po određenoj staklenci ili da pojednostavim na jedan kg meda približno jedna staklenka volumena 720 ml“, kaže Kocet.

Kako je nacionalna staklenka za med završila u slobodnoj prodaji? Evo objašnjenja

Što se tiče pitanja o zakonitosti odluke HPS-a da oni koji nisu članovi Udruge nemaju pravo na kupovinu staklenke, te da o tome nisu obaviještene pčelarske udruge, Dražen Kocet je pojasnio: "Radi se o odluci Upravnog odbora koja je objavljena na mrežnim stranicama Saveza i u časopisu Hrvatska pčela, a proslijedili smo informaciju i Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva“.


Tagovi

Nacionalna staklenka Prodaja Dražen Kocet Pčelari Hrvatska pčela


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Što jest, jest.