Pretraga tekstova
Još je ovo jedan ogroman udarac za pčele. Uzrok je, kako su otkrili u obližnjoj tvornici bombona, a pčele su počele proizvoditi umjetni med.
Pčelari na sjeveroistoku Francuske našli su se u čudu kada su pčele iz njihovih košnica počele proizvoditi med u nijansama plave i zelene boje. Obojeni med nisu mogli ni prodati jer nije zadovoljio standarde u proizvodnji meda. Naime, med nije bio porijekla iz nektara biljaka i svakako je odudarao od standardne boje meda koja je skoro bezbojna do tamno smeđe boje.
Loše su to vijesti za regiju koja inače proizvodi na tisuće tona meda godišnje i već sada se suočava s velikom smrtnosti pčela te niskom produkcijom meda nakon oštre zime. Istraživanje pčelara blizu gradića Ribeauville-a je pokazalo kako uzrok problema leži u obližnjoj tvornici M&M bombona. Pčele naime, nisu skupljale nektar od cvijeća, već su se hranile ostacima od proizvodnje bombona, koji su bili procesuirani u tvornici udaljenoj samo četiri kilometra od košnica. Tvornica koja procesuira otpad od proizvodnje bombona otkrila je problem u isto vrijeme kada su pčelari provodili svoje istraživanje te su spremnici brzo otklonjeni, a otpad je pohranjen unutar tvornice.
Još jedan je ovo primjer kako industrijska proizvodnja uvelike utječe na pčele diljem svijeta. Ovakav med ne bismo mogli stvoriti ni da smo se potrudili. Ali zato, jasno je vidljivo kako i indirektan i naizgled nenamjeran utjecaj čovjeka ima svoje posljedice na prirodu. Pesticidi, promjena klime i globalizacija su već učinili svoje, a očito ni prehrambena industrija nije daleko.
Izvor: National Geographic
Tagovi
Med Francuska Industrijska proizvodnja Standard u proizvodnji Obojeni med Plavi med Zeleni med M&M bomboni Nektar Otpad Industrijski otpad Prehrambena industrija
Autorica
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uvjerenja ne čine vas boljom osobom. Djelovanje čini."
Poljima Podravine i Slavonije širi se opojni miris kamilice 🌼 Još nemamo podatak koliko je površina pod ovom kulturom zasijano jesenas, a 2023. bila je na 3.788 hektara.
Neregistrirani korisnik
prije 10 godina
Problem pomora pčela je poprimio globalne razmjere i sa toga aspekta je potrebno progovarati o ovoj temi. A ovaj članak ga prikazuje kao mali incident jedne tvornice. Ovdje se radi o ekocidu enormnih razmjera o kakvom pišu strani nezavisni mediji, a nikako o "zadovoljavanju standarda".