Pretraga tekstova
Potres na pčele djeluje vrlo razorno. Osim što je velik broj košnica srušen sa svojih nosača i razasut po zemlji, zabilježena su uništenja i oštećenja čitavih pčelinjaka stacioniranih i mobilnih kontejnera.
Razorni potres koji je 29. prosinca pogodio područje Siska, Petrinje, Gline i brojnih okolnih mjesta napravio je ogromne štete na pčelinjacima i ostaloj imovini.
Prema infomacijama Hrvatskog pčelarskog saveza na stradalom području ima oko 350 pčelara s oko 19.000 pčelinjih zajednica. "Razmjeri štete su, kao i na drugim objektima tako i na pčelarskim, najveći pri epicentru potresa i opadaju povećanjem udaljenosti od istog“, kaže nam predsjednik Saveza Željko Vrbos koji je prije svega izrazio sućut obitelji u potresu smrtno stradalih Franje i Marija Tomića iz Majskih Poljana kod Gline. Poginuli otac i sin bili su također pčelari, članovi ovog Saveza.
Kako pojašnjava, štete se ogledaju u prevrtanju, uništenju ili oštećenju košnica, te vrlo vjerojatnom uginuću pčelinjih zajednica u košnicama. Također, uništena je i oprema, inventar, punionice, vozila te zalihe proizvoda poput meda, voska i propolisa.
"Osobna i obiteljska imovina uglavnom je pretrpjela štetu u različitim omjerima tako da možemo reći da su pogođeni svi pčelari na tome području“, dodaje Vrbos.
U suradnji s Ministarstvom poljoprivrede prikupljaju se podaci o oštećenicima i utvrđuju se modeli za realizaciju pomoći. "Stoga molim sve stradale pčelare da se radi procjene štete što prije jave u svoje udruge i povjerenicama na pogođenom području, te dostave podatke o štetama“, poručuje.
Hrvatski pčelarski savez otvorio je i račun u banci za uplatu donacija pčelarima stradalima u potresu.
Potres na pčele djeluje vrlo razorno. Osim što je velik broj košnica jednostavno srušen sa svojih nosača i razasut po zemlji, zabilježena su uništenja i oštećenja čitavih pčelinjaka stacioniranih i mobilnih kontejnera.
Pored toga, kako naglašava Vrbos, upitno je preživljavanje samih zajednica i u košnicama koje nisu pretrpjele fizičko oštećenje, jer se u njima potresom dogodilo stresanje pčela iz klupka na podnicu, što u ovo doba godine može biti pogubno.
"Nisu se sada premještale pčelinje zajednice jer se to u ovo doba godine ne radi. U fazi su zimovanja i sada im je potreban mir, pa bi preseljenje u ovo vrijeme imalo posljedice po preživljavanje“, objašnjava. Pored toga, kaže, razmjeri ove štete mogu se utvrditi jedino pregledom, a to je moguće tek kada bude malo toplije ili na proljeće.
Tagovi
Pčele Potres Košnice Hrvatski pčelarski savez Štete Željko Vrbos
Autorica
Više [+]
Lucija je magistrica agroekonomike. Rado istražuje novosti u poljoprivredi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Zašto odabrati i kako brinuti o Božićnim drvcima s korijenom ? - Umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi a jedno stablo poput obične smreke u starosti od 5 godina u 12 mjeseci proizvede dovoljno kisika za jednu osobu za dva mjeseca d... Više [+]
Zašto odabrati i kako brinuti o Božićnim drvcima s korijenom ?
- Umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi a jedno stablo poput obične smreke u starosti od 5 godina u 12 mjeseci proizvede dovoljno kisika za jednu osobu za dva mjeseca disanja.
- Božićna drvca nemojte držati blizu izvora topline kao što su peći i radijatori. Ne samo kako bi se zadržala njihova svježina, već i da se spriječi mogućnost zapaljenja.
- Ako je božićno drvce posađeno u tegli, treba ga samo redovito zalijevati. Većina drvaca u tegli se nakon sadnje ne primi, jer nisu bila zalijevana dok su bila u kući ili zbog toga što je prilikom kopanja oštećen glavni korijen i/ili odstranjena prevelika količina sitnih korjenčića koji dovode biljci hranu.
- Pripazite da drvca u tegli budu tamnih nijansi. Ako je božićno drvce u tegli svijetlih nijansi ili žućkasto, znači da je fiziološki oslabljeno i takvo će se teško primiti prilikom presađivanja.
- Ne preporučuje se kupnja drvaca u tegli većih od 1,5 metra jer se takva teško primaju nakon presađivanja.
By @UdrugaPlantaža
Foto: Autor
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje