Pretraga tekstova
Zimsko tretiranje pčela oksalnom kiselinom primjenjuje se kada u košnici nema pčelinjeg legla, a tretman se ne smije ponavljati.
Oksalna kiselina je organski spoj koji se javlja u obliku dihidrata, sadrži vodu, a u pčelarstvu se koristi za tretman pčela protiv parazita varoe - pčelinjeg krpelja. Na tržištu se nalazi veliki broj sintetičkih sredstava, ali je prednost njen ekološki status, kaže stručni savjetnik u PSSS Igor Petrović.
Kako pojašnjava, tretman pčela ovom kiselinom može se provesti na dva načina. Prvi je direktnim nakapavanjem otopine šećernog sirupa i dihidrata oksalne kiseline. Drugi način je putem sublimacije - proces transformacije oksalne kiseline iz čvrstog u plinovito agregatno stanje.
"U posljednje vrijeme na tržištu se pojavljuju i silikonske trake s oksalnom kiselinom koje se mogu koristiti dva puta tijekom godine, čak i u periodu paše. Tretman pčela nakapavanjem otopine šećernog sirupa i dihidrata oksalne kiseline zbog svoje praktičnosti daleko je zastupljeniji u praksi", navodi on.
Preporuka je da koncentracija oksalne kiseline u otopini bude 3,5 posto što se postiže miješanjem 35 gr dihidrata oksalne kiseline s jednom litrom šećernog sirupa (600 gr šećer u kristalu + 600 ml vode + 35 gr dihidrata oksalne kiseline).
"Tretman se obavlja nakapavanjem direktno na pčele. Utrošak otopine ovisi o jačini pčelinjih zajednica."
Priprema za zimu: Suočavanje s varoom, osiguranje hrane i zaštita košnica
Preporuka je da se nakapa po 5 ml otopine na prostor između dva okvira košnice. Sublimacijom se oksalna kiselina u formi plina širi košnicom tako da se tanak sloj kristala lijepi na tijelo pčele i na taj način uništava ruši) varou.
"Koristi se poseban uređaj, takozvani sublimator oksalne kiseline. U praksi se ova metoda manje koristi zbog povećanog rizika po zdravlje pčelara", kaže ovaj stručnjak.
Zimsko tretiranje pčela oksalnom kiselinom primjenjuje se kada u košnici nema pčelinjeg legla, a tretman se ne smije ponavljati.
"Izvodi se kasno u jesen (studeni), odnosno kada je vanjska temperatura oko 5 do 10 oC. Treba naglasiti da je ova kiselina jako korozivna i rad s njom zahtijeva posebnu opreznost i obavezno korištenje zaštitnih rukavica i maske", upozorava ovaj savjetodavac.
Tagovi
Oksalna kiselina Zimsko suzbijanje varoe Kako pripremiti rastvor Igor Petrović Tretman oksalnom kiselinom Varoa
Autorica
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Europskom poljoprivredom dominiraju stariji poljoprivrednici - udio žena među mlađim nositeljima gospodarstava tek 32 posto
Europska poljoprivreda suočava se s problemom starenja. Samo 6 % poljoprivrednika u EU-u mlađe je od 35 godina, dok je više od polovice starije od 55 godina. Otprilike tr...
Đuro Japaric
prije 4 dana
To je normalan proces ! U Hrvatskoj je stanje još i gore ! Samo su u Hrvatskoj išli na umjetno osnivanje OPG od strane mlađih radi mogućih > potpora Više [+] > za mlade !U Hrvatskoj je zasnovan PREVELIK broj obitelji sa prihodom od obrade zemlje sa malim bruto proizvodom po OPG ! Takvi mali u Slavoniji IZUMIRU od 1945 . U kućama ostaju stari dok ne umru ili ne budu smješteni u domove !
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje