Sa 200 proizvodnih pčelinjih zajednica seleći pčelar Robert Crljenković iz Podvrškog proizveo je lani više od deset tona meda, pedesetak kilograma po košnici, čime je jako zadovoljan.
"Prošla nam je godina bila jako dobra godina, ne samo meni nego i većini ostalih kolega selećih pčelara. Na pojedinim područjima bogatijim pčelinjom pašom dobro su prošli i oni koji imaju stacionarne pčelinjake. Iako je bilo problema u travnju sa kasnim proljetnim mrazovima koji su na nižim predjelima oštetili bagrem i amorfu, dobro je medilo i ja sam jako zadovoljan prošlom sezonom", rekao nam je poznati pčelar Robert Crljenković iz Podvrškog, član Pčelarske udruge Nektar iz Nove Gradiške.
Zatekli smo ga na prodajnoj izložbi u novogradiškom Društvenom domu koju su u sklopu dvodnevne izložbeno-savjetodavne manifestacije pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede organizirali Brodsko-posavska županija, Grad Nova Gradiška, Lokalna akcijska grupa Zapadna Slavonija i tamošnje turističke zajednice.
Robert je lani s 200-tinjak proizvodnih pčelinjih zajednica proizveo više od 10 tona meda, po košnici je u prosjeku bilo oko pedeset kilograma. To je, kaže, odličan rezultat, zahvaljući selidbi na paše ali i velikom radu i skrbi oko pčela. Najizdašnija je bila paša na suncokretu u istočnoj Slavoniji, oko 20 kilograma po košnici, a ugodno je iznenadila i šuma koja je također dobro medila.
"Sve pratimo od početka sezone, krećemo od paša važnih za zimski razvoj pčela, gledamo da zajednice u to vrijeme budu u prostoru bogatom sa cvjetnim prahom i proljetnim nektarom. To su područja bogata vrbom, koprivom, voćem, lijeskom. Nakon tog prvog dijela selimo na uljanu repicu za dodatni razvoj pčelinjih zajednica, a onda idemo na glavnu - bagremova pašu.
Najizdašnija je bila paša na suncokretu u istočnoj Slavoniji, oko 20 kilograma po košnici, a ugodno je iznenadila i šuma koja je također dobro medila.
Pčelinje zajednice i podešavamo prema bagremovoj paši. Glavna bagremova paša kod nas je na obroncima Psunja, tamo cvjeta srednji i kasni bagrem. Idemo i na druge paše, a prošle godine dobro je medila šuma, tako da su nas pčele obradovale medljikovcem. To je paša koju mi pčelari ne očekujemo, ali se dogodila i lani i pretprošle godine. To je nama pčelarima neočekivani dobitak. Ostalo paše bile su prosječne", doznajemo od Roberta Crljenkovića koji je zadovoljan stanjem pčelinjih društava u ovo zimsko razdoblje koje baš i ne sliči na pravu zimu jer klimantske promjene čine svoje.
Kaže da za zimsko mirovanje uvijek dobro pripremi pčelinje zajednice, nastoji da razvijene uđu u zimu, na vrijeme ih zaštiti protiv varoe i drugih bolesti, pa kod njega nema većih gubitaka osim manjeg postotka uginuća matica.
Dio proizvodnje prodaje tvrtkama koje se bave otkupom meda i drugih pčelinjih proizvoda, a dio na kućnom pragu i na sajmovima, poput ovog u Novoj Gradiški. Sam proizvodi selekcionirane matice i satne osnove od vlastita voska, što mu je jamstvo za sigurniju i veću proizvodnju.
"Može se uspješno pčelariti, ali mora se puno znati i puno raditi", kaže ovaj pčelar koji puno ulaže u proizvodnju, a to se onda obilno i vraća.
Foto: Vjekoslav Hudolin
Fotoprilog
Tagovi
Autor