Pretraga tekstova
Sezona 2015/2016. je za kanadske pčelare počela dvostrukim padom otkupne cijene meda i rastom problema u maloprodaji. Razlog su prošlogodišnji rekordni prinosi meda.
Sezona 2015/2016. je za kanadske pčelare počela dvostrukim padom otkupne cijene meda i rastom problema u maloprodaji. Kako prenosi cbcnews, razlog za tu situaciju, stručnjaci vide prije svega u prošlogodišnjim rekordnim prinosima meda (43,2 tisuće tona, što je za 11,4% više u odnosu na 2014). To prati i pad cijene meda na globalnom tržištu, kao i povećanje kvote uvoza jeftinog meda iz Argentine, Brazila, Kine i drugih zemalja.
Kako bi se situacija bar malo popravila, jedan kanadski pčelar je u travnju ove godine na internetu pokrenuo peticiju u kojoj je za probleme kanadskih pčelara okrivio kompaniju "Billy Bee", koja kontrolira 50% tržišta u zemlji i aktivno posluje u sektoru nabavke, prerade i prodaje na domaćem tržištu, a također se bavi uvozom i izvozom meda.
U peticiji se između ostalog navodi, da 7.000 pčelara sa 600.000 pčelinjih društava godišnje proizvedu oko 35.000 tona meda, što je dovoljno da zadovolji potrebe Kanađana, pa čak i da oko 40% ide u izvoz.
Prema tvrdnjama pokretača peticije, povećanje uvoza jeftinog meda potkopava temelje nacionalnog pčelarstva i zaslužuje javnu osudu. Peticija, koja se završava pozivom potrošača da kupuju med direktno od pčelara naišla je na veliku podršku na društvenim mrežama i primorala je kompaniju "Billy Bee" da odgovori na optužbe. Direktor kompanije je istaknuo da je razočaran oštrinom peticije, dodavši da objektivnost autora treba dovesti u pitanje s obzirom na ukupnu situaciju na kanadskom tržištu meda. Iz te kompanije tvrde da se mnogi pčelari ne slažu sa tvrdnjama iznesenim u peticiji.
Predsjednik kanadskog Savjeta za med Kevin Nixon se oglasio povodom novonastale situacije priznavši da postoje "nejasnoće" u vezi sa trenutnim kanadskim standardom za med. On je napomenuo da potrošači imaju pravo dobiti istinite informacije pri kupovini meda, ali i dodao da kompanije trebaju preferirati prerađivače kanadskog meda.
Na kraju treba dodati i to da je u posljednjih nekoliko godina u Kanadi prisutna tendencija smanjenja izvoza domaćeg meda i da se uvoz konstantno povećava. Na primjer, uvoz meda iz Brazila, Argentine, Novog Zelanda i drugih zemalja iznosio je 6.300 tona. A kada je riječ o proizvodnji 85% meda proizvedenog u Kanadi, on potječe od genetski modificirane uljane repice, pa se on zbog toga nikako ne može smatrati organskim proizvodom.
Foto: nixonhoney.ca
Autor
Više [+]
Marinko je profesor književnosti s višegodišnjim novinarskim iskustvom u elektronskim medijima. Osobito je zainteresiran za teme i zbivanja u agraru, a zamjenik je urednika na Agroklubu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 4 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)