Pretraga tekstova
Bolesti medonosne pčele oduvijek su bile sastavni dio pčelarstva. No posljednjih godina one postaju sve intenzivnije, a pčelari sve teže nalaze neka rješenja.
Hrvatsko apiterapijsko društvo (HAD) organizira tečaj pod nazivom Apiterapija i dobra pčelarska praksa, a zbog epidemioloških mjera opreza ono će se održati online.
Početak je u subotu, 31. siječnja u 18 sati, a očekivano trajanje je 30 školskih sati, odnosno 10 dana po 3 sata.
Bolesti medonosne pčele oduvijek su bile sastavni dio pčelarstva. No posljednjih godina one postaju sve intenzivnije, a pčelari sve teže nalaze neka rješenja. "U razgovoru s njima konstatirali smo da je jedan od problema i nedostatak kvalitetne stručne literature novijeg datuma koja se bavi aktualnom problematikom u ovom sektoru, a što bi moglo pomoći riješiti problem bolesti koje su uz sve nepovoljne okolnosti doista uzele maha“, kaže predsjednica Hrvatskog apiterapijskog društva dr. sc. Gordana Hegić.
Upravo zbog toga, pojašnjava nadalje, novi priručnik "Glavne bolesti medonosne pčele: Kako ih prepoznati, spriječiti i liječiti“ pokazao se kao odlična literatura koju su odlučili koristiti za tečaj.
"U njemu su detaljno opisani i fotografirani simptomi bolesti, sama dijagnostika, uzorkovanje za slanje u laboratorij, a date su i glavne smjernice dobre pčelarske prakse kao ključnog čimbenika u prevenciji i prepoznavanju bolesti“, dodaje.
Za detaljnije informacije o pohađanju tečaja javite se na e-mail ghegic@gmail.com
Inače, Hrvatsko apiterapijsko društvo je strukovno društvo s registriranim sjedištem u Zagrebu, Paška 4, a zadaća mu je aktivno razvijati i promovirati apiterapiju u Hrvatskoj bazirajući se, prije svega, na znanstveno dokazanim pozitivnim svojstvima pčelinjih proizvoda te jasnim standardima struke.
U HAD-u ističu kako cijena tečaja iznosi 2.800 kuna, a može se plaćati u dvije rate. Također, za sve one koji su završili edukaciju Apiterapija i apiturizam na ovu cijenu odobrava se 30% popusta.
Tagovi
Tečaj HAD Apiterapija Dobra pčelarska praksa Bolesti Priručnik
Autorica
Više [+]
Lucija je magistrica agroekonomike. Rado istražuje novosti u poljoprivredi.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Zašto odabrati i kako brinuti o Božićnim drvcima s korijenom ? - Umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi a jedno stablo poput obične smreke u starosti od 5 godina u 12 mjeseci proizvede dovoljno kisika za jednu osobu za dva mjeseca d... Više [+]
Zašto odabrati i kako brinuti o Božićnim drvcima s korijenom ?
- Umjetnom boru treba 2500 godina da se razgradi a jedno stablo poput obične smreke u starosti od 5 godina u 12 mjeseci proizvede dovoljno kisika za jednu osobu za dva mjeseca disanja.
- Božićna drvca nemojte držati blizu izvora topline kao što su peći i radijatori. Ne samo kako bi se zadržala njihova svježina, već i da se spriječi mogućnost zapaljenja.
- Ako je božićno drvce posađeno u tegli, treba ga samo redovito zalijevati. Većina drvaca u tegli se nakon sadnje ne primi, jer nisu bila zalijevana dok su bila u kući ili zbog toga što je prilikom kopanja oštećen glavni korijen i/ili odstranjena prevelika količina sitnih korjenčića koji dovode biljci hranu.
- Pripazite da drvca u tegli budu tamnih nijansi. Ako je božićno drvce u tegli svijetlih nijansi ili žućkasto, znači da je fiziološki oslabljeno i takvo će se teško primiti prilikom presađivanja.
- Ne preporučuje se kupnja drvaca u tegli većih od 1,5 metra jer se takva teško primaju nakon presađivanja.
By @UdrugaPlantaža
Foto: Autor
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje