Pretraga tekstova
Njemački pčelar traži 70.000 eura odštete od poljoprivredne tvrtke zbog toga što je u njegovom medu nađena velika koncentracija glifosata.
Prošle je godine pčelar Sebastian Seusing iz mjesta Biesenthal u saveznoj državi Brandenburg u Njemačkoj po nalogu Ureda za hranu morao baciti više od četiri tone meda iz 2019. godine. Kako piše top agrar, do toga je došlo jer su u njemu izmjerene koncentracije glifosata do 152 puta veće od dozvoljenih.
Nezadovoljni pčelar sudi se s poljoprivrednom tvrtkom koja je koristila ovu aktivnu tvar na svojim poljima u blizini njegovih košnica, a u koje su pčele unosile onečišćenu pelud te tako "zagadile" vosak i med. Stoga traži odštetu od 70.000 eura. Suđenje se treba održati 27. srpnja ove godine, piše RBB.
Kako bi iskazao svoje nezadovoljstvo, Seusing je tijekom obilježavanja Zelenog tjedna u siječnju prošle godine, dio meda rasuo po stepenicama na ulazu u zgradu Ministarstva poljoprivrede u Berlinu. Tada je optužio resornu ministricu, Juliju Klöckner da premalo napora ulaže u zaštitu pčela i ekološku bioraznolikosti optuživši ju za osobni interes u industriji pesticida.
Neizvjesnost poljoprivrednika oko zabrane glifosata diljem Europske unije i dalje raste. Za sada je njegovo korištenje dozvoljeno do 2022. godine, a za 17 mjeseci se očekuje donošenje odluke hoće li se obnoviti odobrenje za njegovu prodaju. Zeleni su na nedavno održanom webinaru rekli kako nije dovoljno samo ukinuti ovu aktivu tvar već i uvoz roba koje ga sadržavaju.
Mnogi su farmeri radi moguće zabrane nezadovoljni, a neki i prosvjeduju smatrajući kako im je ugrožena egzistencija jer nemaju nikakvu učinkovitu alternativu.
O zamjenama glifosata se mnogo raspravlja, a njegovo ukidanje moglo bi vratiti poljoprivredu u neka prošla vremena kada su se korovi suzbijali uglavnom mehaničkim mjerama. Kako će se to odraziti na poljoprivredno-prehrambeni sektor, ostaje nam tek vidjeti.
Tagovi
Med Glifosat Njemačka Sebastian Seusing
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
U hladnjači kod Osijeka