Pretraga tekstova
Rezultat testiranja koje je obavio Europski zajednički istraživački centar ukazao je na to da se dodatni šećer nalazi u svakom desetom uzorku meda.
Rezultat testiranja koje je obavio Europski zajednički istraživački centar ukazao je na to da se dodatni šećer nalazi u svakom desetom uzorku meda. Testirano je 2.264 uzorka meda iz svih zemalja Europske unije, kao i iz Norveške i Švicarske.
Prevara sa medom ima različite forme, prenosi Euractiv: "Prodaja jeftinijeg meda od različitih biljaka po cijeni čistog meda, dodavanje šećernog sirupa kako bi se povećala količina ili skupljanje meda prije vremena, pa umjetno sušenje u velikim "tvornicama meda", kako bi se skratili vrijeme i troškovi".
Članice EU su u obavezi obavljati laboratorijske testove meda koji proizvode i uvoze. Time se provjeravaju porijeklo, razina peludi, vlažnost i prisustvo dodanog šećera. Međutim, metode testiranja variraju.
"To je slično sportu i analizi dopinga. Oni koji testiraju nikad ne znaju da li ima novog lijeka na tržištu. Kad uzmete u obzir različite vrste sirupa koje su dostupne, nema jedinstvene tehnologije za sve. Potrebno je sagledati mnoge kemijske i fizičke parametre", tvrdi Stephan Schwarzinger, profesor strukturalne biologije na Sveučilištu u Bayreuthu, u Njemačkoj.
Potražnja meda u Europi je veća od proizvodnje, pa je uvoz rješenje. Najviše se uvozi iz Kine - 50%, a najveći uvoznici su Velika Britanija, Belgija i Španjolska. Prodajom meda Kina je zaradila 231 miljun eura u prošloj godini.
Međutim, većina meda iz ove zemlje se zasniva na nezrelom medu, koji se skuplja dok je još rijedak i s velikom koncentracijom vode. Nakon što su kineske sanitarne vlasti počele strogo kontrolirati kvalitetu izvoznog meda, posebno u EU, došlo je do pada izvoza u Europu za 3% u 2016. godini.
Med je u EU reguliran Direktivom o medu, ali zahtjevi za deklariranje podrijetla nisu na visokoj razini.
"Informacija na deklaraciji potrošačima ne govori ništa, osim da med nije s Marsa", kaže Walter Haefeker, direktor Asocijacije europskih uzgajivača pčela.
Postoje inicijative u Parlamentu da se ova direktiva izmjeni, kako bi uključila zemlju podrijetla i razmjere mješavina.
Foto: Neil Tackaberry / Flickr
Izvori
Autorica
Više [+]
Urednica portala, diplomirana novinarka i ljubiteljica prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 4 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)