Pretraga tekstova
Ako inicijativa u godinu dana prikupi milijun potpisa iz najmanje sedam različitih država članica, Komisija će morati reagirati u roku od tri mjeseca.
Europska komisija jučer je odlučila registrirati europsku građansku inicijativu pod nazivom "Spasimo pčele! Zaštita bioraznolikosti i poboljšanje staništa kukaca u Europi". Organizatori pozivaju Komisiju da "donese propise za održavanje i poboljšanje staništa kukaca, pokazatelja očuvanosti okoliša".
Građanska inicijativa usmjerena je na određivanje sljedećih obveznih ciljeva: "promicanje bioraznolikosti kao općeg cilja zajedničke poljoprivredne politike; drastično smanjenje upotrebe pesticida, potpuna zabrana štetnih pesticida i reforma kriterija prihvatljivosti; promicanje strukturne raznolikosti poljoprivrednih krajobraza; učinkovito smanjenje količine hranjivih tvari (npr. Natura 2000); učinkovito utvrđivanje područja očuvanja; jačanje istraživanja i praćenja te poboljšanje obrazovanja."
EU na temelju Ugovora može poduzeti pravne mjere u područjima kao što su unutarnje tržište, poljoprivredna politika te zaštita javnog zdravlja i kvaliteta okoliša. Komisija stoga smatra inicijativu pravno dopuštenom i odlučila ju je registrirati. Komisija u ovoj fazi još nije analizirala meritum inicijative.
Inicijativa će se registrirati 27. svibnja 2019., čime će započeti jednogodišnji proces tijekom kojega će organizatori prikupljati potpise potpore. Ako inicijativa u godinu dana prikupi milijun potpisa iz najmanje sedam različitih država članica, Komisija će morati reagirati u roku od tri mjeseca. Komisija može odlučiti da će postupiti po zahtjevu iz inicijative ili da neće, a u oba slučaja svoju odluku mora obrazložiti.
Ako europsku građansku inicijativu nakon njezine službene registracije podrži najmanje milijun građana iz barem četvrtine država članica EU-a, oni mogu pozvati Europsku komisiju da predloži pravni akt u područjima u kojima za to ima ovlasti.
Predložena mjera dopuštena je ako ne izlazi očito iz okvira ovlasti Komisije da podnese prijedlog pravnog akta, ako nije očito uvredljiva, isprazna ili uznemirujuća te ako nije očito u suprotnosti s vrijednostima Unije.
Izvori
Tagovi
Spasimo pčele Građanska inicijativa Europska komisija Zabrana pesticida
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !
Đuro Japaric
prije 5 godina
Ovome se može pridružiti i nesposobni ministar Tolušić koji u svojim pravilnicima traži košenje trave u zatravnjenim voćnjacima 4 puta godišnje , a što znači uništavanje cvijeta . Isto tako treba ukinuti status UGAR , a POTICATI sjetvu facelije koja se nakon precvjetavanja zaore kao zelena gnojidba ! Budući da imam pčele i član sam Hrvatskog pčelarskog saveza , predlažem da Savez podrži inicijativu i traži izmjenu Tolušićevih pravilnika ! Imam posijanu ; faceliju , heljdu , smiljku , i nešto esprzete - ove dvije su višegodišnje biljke , smiljka cvijeta do mraza !