Na inicijativu veleposlanika Republike Slovenije u Hrvatskoj Gašpera Dovžana, na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti Osijek obilježen je Svjetski dan pčela. FAZOS dobiva i suvremeno pčelarsko pokušalište.
"Kada je riječ o pčelama i očuvanju biološke raznolikosti, hrvatski i slovenski stavovi su vrlo bliski i zato je današnji dan 'Slovenije u Slavoniji' nadogradnja našim dosadašnjim zajedničkim aktivnostima“, istaknula je Marijana Petir, predsjednica saborskog Odbora za poljoprivredu na obilježavanju Svjetskog dana pčela, koji je, na inicijativu veleposlanika Republike Slovenije Gašpera Dovžana, održan na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti u Osijeku.
Prilika je to, složio se i veleposlanik Slovenije u Hrvatskoj za dodatno naglasiti suradnju i prijateljstvo između dviju zemalja. "Naše države već dugi niz godina uspješno surađuju na području pčelarstva, kao i u području poljoprivredne i prehrambene politike – kako na nacionalnoj, tako i na europskoj razini", rekao je Dovžan dodajući da mu je posebno drago što su u Osijeku, prvi put nakon pandemijske krize, uspjeli suorganizirati više događanja sa slovenskim sadržajem.
"Upravo zato nazvali smo ovaj dan 'Dan Slovenije u Slavoniji'. Tom igrom riječi želimo naglasiti i bliskost i raznolikost slovenskog i slavonskog identiteta", naglasio je.
Veleposlanik je ujedno uručio donaciju opreme za buduće suvremeno pčelarsko pokušalište u sklopu FAZOS-a, čije je skoro podizanje najavio izv.prof.dr.sc. Zlatko Puškadija, predsjednik Katedre za pčelarstvo ovog osječkog fakulteta.
Svjetski im je dan, Boštjan Noč: Shvatimo - bez pčela nema prehrambene sigurnosti!
Obilježavaju je nazočio i Dražen Kocet, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza koji je upozorio da su gubici pčela svake godine sve veći.
"Problem su svakako trovanja pčela, ali trenutno najveći je stavljanje na tržište patvorenih medova koji su nelojalna konkurencija pravom koji ne može imati cijenu kao i te patvorine. Ako tu nešto konkretno ne napravimo naši pčelari će izgubiti volju za bavljenje ovim poslom i imat ćemo i dalje smanjenje broja pčelara i zajednica", rekao je Kocet ističući da imaju 6.400 članova, ali da je 9.300 upisano u evidenciju pčelara i pčelinjaka. To je negdje oko 450 tisuća košnica.
Prema njemu, država mora kontrolirati granice, odnosno ne dozvoliti da takav lažni med ne ulazi u Hrvatskoj. "Maknuti s tržišta treba ono što nije pravo i nije proizvedeno na pošten način. I tada ćemo biti konkurentni. Nikako ne možemo konkurirati patvorinama i onome što je dobiveno na umjetni način", poručio je.
Kada je u pitanju cijena meda, ona je standardna i to je jedna od nižih cijena u zemljama u našem okruženju. "A izvoza značajnijeg prema Europi nemamo jer je i ona zagađena tim patvorenim proizvodima", dodao je.
Kaže, Europska komisija je izašla s podatkom da je 46 posto meda na području EU sumnjive kvalitete. Potičemo naše pčelare i da se sami počnu boriti s alatima kao što su tzv. nacionalna staklenka, zatim oznakama porijekla i Hrvatski proizvod, zaštićenom oznakom izvornosti te da počnemo raditi na vlastitoj promociji kako bi se nametnuli kupcima.
"Ne smijemo čekati da nam netko drugi riješi problem. Imamo dosta alata kojima se možemo nametnuti, ali i uz sve te alate teško je na tržište staviti sve količine meda. Imamo nekih deset tisuća tona meda našega na tržištu, ali i podatak da je bespotrebno uvezeno još nekih tri tisuće tona koji nama stvara probleme i nelojalnu konkurenciju", rekao je Kocet.
Goran Ivanović, zamjenik županice Osječko baranjske županije, zahvalio je Veleposlanstvu Republike Slovenije na inicijativi za obilježavanje Svjetskog dana pčela u Osijeku, kao i donaciji opreme FAZOS-u te istaknuo da ova županija ima dugu tradiciju pčelarstva i to najstariju u Hrvatskoj.
"Smatramo da med naših pčelara ima svjetsku kvalitetu“, rekao je Ivanović otkrivajući da OBŽ ima oko 6.000 pčelara sa 32.000 košnica. "Poljoprivreda kao najsnažnija gospodarska grana u Slavoniji, Baranji i Srijemu ne bi bila moguća bez pčela, zato im Županija pruža ruku suradnje za sve njihove projekte", poručio je.
Marijana Petir ponovila je da bez pčela nema oprašivanja, posljedično niti proizvodnje hrane, a uloga koju imaju u očuvanju biološke raznolikosti je nezamjenjiva.
"Zbog toga je Odbor za poljoprivredu od Europske komisije i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva zatražio uvođenje potpore po pčelinjoj zajednici, kako bi se osigurala pravedna naknada za oprašivačku ulogu pčela, a pčelarima osigurala dodatna financijska potpora", podsjetila je.
Dodala je i kako se briga o pčelama ogleda i u pooštravanju Zakona o održivoj uporabi pesticida, ali i kroz Deklaraciju o Alpe-Adria-Dunav području slobodnom od GMO-a, koja je usvojena na prijedlog ovog Odbora. "Deklaracijom se promiče održivu poljoprivredu i turizam te se čuvaju pčele i biološka raznolikost, a pozvali smo sve države na tom području da nam se priključe i podrže nas i zahvaljujemo Sloveniji na pozitivnoj reakciji', rekla je.
Navela je i da na opasnosti nelojalne konkurencije i prisutnost patvorina meda na tržištu, kontinuirano upozoravaju, pozvali su na povećanje broja kontrola na terenu i dali podršku izmjenama Direktive o medu, čije donošenje je dugo godina bilo blokirano od strane država članica koje su na tržište stavljale više meda, no što su ga proizvele.
"Uvođenje obveze navođenja zemlje podrijetla meda kao i postotnog udjela meda koji se nalazi u mješavinama korak je prema naprijed kako bi sa tržišta maknuli sve ono što se medom niti ne smije zvati. No, za to je potrebno imati i konkretne alate u rukama stoga je Odbor pozvao nadležne institucije da izrade "Peludni atlas“, a što bi doprinijelo lakšoj kontroli i otkrivanju prijevara s medom", istaknula je predsjednica.
Petir je govoreći o Preporukama Odbora za unaprjeđenje sektora u pčelarstvu podsjetila da je kroz izmjene Odluke o zelenoj javnoj nabavi, koju je inicirao Odbor, osigurano da sve javne ustanove u vlasništvu države, lokalne i regionalne uprave, imaju obvezu kroz kratke lance opskrbe hranom nabavljati med i druge lokalne poljoprivredne proizvode, čime podržavaju naše pčelare i poljoprivrednike.
Okupljene je pozdravila i prodekanica za međunarodnu suradnju, prof.dr.sc. Ivana Majić.
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Partner
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
Vladimira Preloga 1,
31000 Osijek,
Hrvatska
tel: +385 31 554 801,
e-mail: tajnistvo@fazos.hr
web: http://www.fazos.unios.hr/