Pretraga tekstova
"Sretni smo što se baš u vrijeme sve većeg i većeg pomora pčela, nismo susreli s velikim gubitcima. Izgubili smo tek nekoliko košnica jer se držimo se pravila i s pčelama radimo s puno ljubavi."
Uzimajući u obzir da je uz čovjeka koji zagađuje okoliš, grinja koja napada medonosne pčele, poznata još i kao varoa, najveći neprijatelj marljivim čuvaricama okoliša, pčelama, razgovarali smo s upraviteljom Braniteljsko-socijalne radne zadruge Pauk-Čeka iz Imotskog, Željkom Tomasom, koji je odlučio podijeliti sa širom javnosti svoja iskustva.
"Zbog vrlo brzog razmnožavanja, Varroa je sposobna uništiti pčelinju zajednicu ako se ne vrši preventivno i pravovremeno tretiranje adekvatnim sredstvima. Koristimo bayvarol trake koje se stavljaju između okvira u središnji prostor košnice u kojem se pčele najčešće kreću.
Slijedeći upute, stavljamo ih u razinu granične linije legla i vijenca peludi, dok kraj trake držačem pričvrstimo za rub okvira, a pri tome pazimo da slobodno vise kako bi pčele uz njih mogle prolaziti s obje strane. Postavljamo ih dva puta godišnje, a kada govorimo o terminima, obično isti datiraju poslije prvog vrcanja u srpnju, te poslije drugog vrcanja u listopadu", priča Željko Tomas čija Zadruga na godišnjoj razini izdvaja 10.000,00 kn za liječenje pčela, a utroši ih na bayvarol trake i bistru, bezbojnu tekućinu, mravlju kiselinu kojom se tretiraju pčele samo kada nema legla, a koja je, uz oksalnu, najraširenija kiselina u borbi protiv grinje Varroe u pčelarstvu.
"Mravlju kiselinu stavljamo u košnice u siječnju, odnosno kad iziđe leglo. S obzirom na to da na koži izaziva plikove, pri tome koristimo zaštitne rukavice, naočale i odjeću, a kada nije ohlađena i zaštitnu masku", objašnjava Tomas čije su pčele smještena na lokacijama Imotski-Glavina i Sebišna-Drinovci, a koji se, unatoč trudu i preventivnim mjerama, na žalost suočava s pomorom pčela.
"Sretni smo što se baš u vrijeme sve većeg i većeg pomora pčela, nismo susreli s velikim gubitcima. Izgubili smo tek nekoliko košnica jer se držimo se pravila i s pčelama radimo s puno ljubavi. Učestalo se educiramo i izmjenjujemo iskustva s ostalim pčelarima diljem Hrvatske i Bosne i Hercegovine", dodaje Tomas.
Tagovi
Željko Tomas Braniteljsko socijalna radna zadruga pauk čeka Imotski
Autorica
Više [+]
Roberta je dvostruka magistrica u području poljoprivrede. Obožava pisanje i fotografiju! Dobitnica je dekanove nagrade za najbolje studente, predavačica na brojnim poljoprivrednim kongresima i nezaposlena profesorica.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
I opet :)
Howard Watson
prije 1 tjedan
Kakvo je ovo drvo? Ovo je prvi put da to vidim. https://geometry-lite.io/ Kakvo je ovo drvo? Ovo je prvi put da to vidim. https://geometry-lite.io/