Kako kaže ekipa Agrokluba - "Ukoliko procijenite da je tlo još uvijek hladno i neće dati dobre rezultate, sačekajte dok prvi korov ne iznikne. Što je dobro korovu, bit će i vašim biljčicama, stoga korov povadite i krenite u akciju". Idemo s... Više [+]
Kako kaže ekipa Agrokluba - "Ukoliko procijenite da je tlo još uvijek hladno i neće dati dobre rezultate, sačekajte dok prvi korov ne iznikne. Što je dobro korovu, bit će i vašim biljčicama, stoga korov povadite i krenite u akciju". Idemo sijati!
#mojepovrće
Uskoro #mojepovrće na maslacu sa puno češnjaka i špeka...njami.
Dobro razmisliti da li smo i mi sami doprinjeli kupovinom uvoznog. AGRANA Zucker GmbH sa svojim tvornicama u Tullnu i Lepoldsdorfu blizu Beča jedini je proizvođač šećera u Austriji. Zajednički kapacitet austrijskih tvornica za proizvodnju šećera od šećerne repe iznosi 400.000 tona šećera godišnje. M... Više [+]
Dobro razmisliti da li smo i mi sami doprinjeli kupovinom uvoznog. AGRANA Zucker GmbH sa svojim tvornicama u Tullnu i Lepoldsdorfu blizu Beča jedini je proizvođač šećera u Austriji. Zajednički kapacitet austrijskih tvornica za proizvodnju šećera od šećerne repe iznosi 400.000 tona šećera godišnje.
Magyar Cukor Zrt. posluje kao tvrtka kćer AGRANA Grupe u Mađarskoj. Sa svojom proizvodnjom u Kaposvaru i pakirnim centrom u Petohazi predstavlja glavnog proizvođača šećera u Mađarskoj i jednog od glavnih snabdjevača AGRAGOLD šećera za tržište Europske unije. To se kupuje u hrvatkim trgovačkim lancima. Taj šećer, sve ove godine, nisu kupovali svemirci već mi sami. Tako je sa voćem, povrćem, mesom, jajima, pastom za zube, deterdžentom, plinom... Istina boli, ali i oslobađa.
Vedran Stapić
prije 2 mjeseca
Donekle se slažem. Preferiram domaće, ali to izgleda u ovom slučaju nije bilo dovoljno. Sirovina tog tipa ipak ne tolerira tolike razlike u Više [+] konkurentnosti. Veliki su bili spremni za ukidanje kvota, a mi očito ne, unatoč potporama
Komasacija poljoprivrednog zemljišta Komasacijom se male i usitnjene površine poljoprivrednog zemljišta sjedinjuju u veće. Vlasnici i posjednici zemljišta neće snositi troškove postupka Komasacija je skup administrativnih i tehničkih postup... Više [+]
Komasacija poljoprivrednog zemljišta
Komasacijom se male i usitnjene površine poljoprivrednog zemljišta sjedinjuju u veće. Vlasnici i posjednici zemljišta neće snositi troškove postupka
Komasacija je skup administrativnih i tehničkih postupaka kojima se male i usitnjene površine poljoprivrednog zemljišta sjedinjuju u veće, uređuju putne i kanalske mreže te sređuju vlasnički i drugi stvarnopravni odnosi na zemljištu.
Zakonom o komasaciji poljoprivrednog zemljišta uređuju se načela za diobu komasacijske gromade, postupak za provođenje komasacije, troškovi komasacije, upravni nadzor te prekršajne odredbe.
Donošenjem Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta i provođenjem postupka komasacije omogućeno je okrupnjavanje posjeda i katastarskih čestica poljoprivrednog zemljišta, uređenje putne i kanalske mreže te sređivanje vlasničkih i drugih stvarnopravnih odnosa na zemljištu, radi njegovoga ekonomičnijeg iskorištavanja te stvaranja povoljnijih uvjeta za razvoj poljoprivredne proizvodnje.
PROVOĐENJE KOMASACIJE
Komasacija se provodi na temelju višegodišnjih programa, koje donosi Hrvatski sabor za razdoblje od pet godina i godišnjih programa, koje donosi Vlada Republike Hrvatske. Programe izrađuje Agencija za poljoprivredno zemljište na temelju stručnih analiza o provedbi postupka komasacije, a sukladno Programima izrađuje idejne projekte komasacije za pojedinu katastarsku općinu.
Komasacija se provodi tako da svaki sudionik komasacije dobiva za zemljište obuhvaćeno komasacijom novo zemljište u što manje čestica, u jednakoj vrijednosti, uz odbitak vrijednosti zemljišta za opće potrebe i zajedničke potrebe naselja odnosno sudionika komasacije.
Za provođenje komasacije na poljoprivrednom zemljištu koje je po načinu uporabe vinograd, voćnjak, maslinik i ribnjak, komasacija se može provoditi samo ako na to pristane natpolovična većina vlasnika, a bez njihovog pristanka ako se radi o katastarskim česticama površine do 0,5 hektara.
Prije pokretanja postupka komasacije Agencija za poljoprivredno zemljište saziva skup vlasnika zemljišta, radi upoznavanja sa svrhom i uvjetima pod kojima se namjerava provesti komasacija.
Rješenje o pokretanju postupka komasacije donosi Agencija za poljoprivredno zemljište, uz prethodnu suglasnost Ministarstva poljoprivrede.
Za provođenje postupka komasacije propisana su sljedeća komasacijska tijela:
Županijsko komasacijsko povjerenstvo
Državno komasacijsko povjerenstvo
Odbor sudionika komasacije
Posebno povjerenstvo koje utvrđuje stvarno stanje, raspravlja odnose nastale samovlasnim zauzećem zemljišta
Povjerenstvo za procjenu zemljišta.
Županijsko komasacijsko povjerenstvo određuje posebnu usmenu raspravu sudionika i drugih, radi utvrđivanja površina i vrijednosti zemljišta koje se osigurava za opće potrebe i zajedničke potrebe naselja, odnosno sudionika komasacije i područja na kojima će se sudionicima komasacije dodijeliti nova zemljišta te radi utvrđivanja načela za osnivanje novih zemljišnih čestica, nakon koje izvođač stručnih geodetskih poslova izrađuje prijedlog diobe komasacijske gromade. Nakon toga se održava usmena raspravu o nadiobi zemljišta, na koju se pozivaju svi sudionici komasacije i druge stranke koje sudjeluju u postupku komasacije.
Županijsko komasacijsko povjerenstvo donosi i izvršava rješenje o komasaciji.
Utvrđena je novčana kazna za sprječavanje uvođenja sudionika komasacije u posjed zemljišta koja su im dodijeljena i predložen je način rješavanja započetih, a nedovršenih postupaka komasacije prije stupanja na snagu ovoga Zakona.
TROŠKOVI KOMASACIJE
Vlasnici i posjednici poljoprivrednog zemljišta neće snositi troškove postupka komasacije poljoprivrednog zemljišta. Sredstva potrebna za izvršenje višegodišnjih i godišnjih programa osiguravaju se u državnome proračunu Republike Hrvatske, proračunu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, iz sredstava fondova Europske unije (program ruralnog razvoja), sredstava donacija, te drugih sredstava zainteresiranih pravnih i fizičkih osoba.
Troškovi komasacijskih operacija osiguravat će se iz dva izvora i to:
sredstava Europskog fonda za ruralni razvoj u okviru kojeg je u Programu ruralnog razvoja mjerom - Potpora za ulaganja u infrastrukturu vezano uz razvoj, modernizaciju i prilagodbu poljoprivrede i šumarstva, predviđena potpora jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave u provođenju mjera komasacije poljoprivrednog zemljišta
državnog proračuna Republike Hrvatske.
Zaključak
Stvorit će se uvjeti da sektor proizvodnje hrane, uključujući poljoprivredu, ribarstvo i akvakulturu, proizvodnju kvalitetne hrane uz održivo upravljanje prirodnim resursima i bolje upravljanje rizicima od klimatskih promjena. Produktivnost rada u poljoprivredi danas je na oko 20 % od EU-15 prosjeka, dok je produktivnost poljoprivrednog zemljišta na razini oko 50 % u usporedbi s EU-27. Hrvatska bilježi vanjskotrgovinski deficit u gotovo svim poljoprivrednim proizvodima osim žitarica i uljarica, a u trgovini ribom suficit. Niska produktivnost poljoprivredne proizvodnje povezana je s malom prosječnom veličinom poljoprivrednih površina i rascjepkanošću. Donošenjem novog Zakona o komasaciji poljoprivrednog zemljišta pokrenut će se rješavanje problema rascjepkanosti zemljišta, a time i razvoja ruralnog prostora. Veća očuvanost tla i okoliša u Hrvatskoj u usporedbi s prosjekom EU je prilika za rast hrvatske poljoprivrede. Razvoj „pametnih sela” uključivat će investicije u javnu infrastrukturu i usluge uključujući i širokopojasni internet.
Željko Serdar, Hrvatski Centar Obnovljivih Izvora Energije ( HCOIE )
Đuro Japaric
prije 2 mjeseca
Ovaj zakon u biti se ne provodi ! Postoje druge mogućnosti u HRVATSKOJ AGRARNOJ REFORMI , a to je PAKET zakona ! Prvo u ovoj TUPAVOJ državici MORAMO Više [+] zaustaviti USITNJAVANJE i POVEĆANJE broja vlasnika zemljišta , a to se može sa NOVIM zakonom o vlasništvu te Zakonom o nasljeđivanju ! OKRUPNJAVATI se može ; po modelu PAMETNIH Slovenaca ; pravo prvokupa susjedne parcele , pravo prvokupa u suvlasničkoj , zamijena privatne za privatnu , zamijena privatne za državnu ! Ali bezvrijedna vlada i bezvrijedni zastupnici NEĆE ići u ovom smjeru !
Njega voćnjaka tijekom zime. Radovima u voćnjaku tijekom zime pripremamo stabla za rod, smanjujemo brojnost štetnika i infekcijski potencijal raznih patogena. Zimska rezidba najpovoljnije djeluje na porast i razvitak mladica.
May all your carrots grow long and straight, may the foxes be struck blind by your chickens, may your customers love cooking your food in their kitchens, may the rains be gentle on your pastures, may your fields grow with soil, may your ear... Više [+]
May all your carrots grow long and straight,
may the foxes be struck blind by your chickens,
may your customers love cooking your food in their kitchens,
may the rains be gentle on your pastures,
may your fields grow with soil,
may your earthworms dance with celebration,
may the wind be always at your back,
your children rise up and call you blessed,
and may we all leave a better world than we found…
Zeljko Serdar
Korak naprijed ili korak prema samouništenju?! Dva primjera koji pokazuju da više ništa neće biti kao prije. Primjer 1. Zbog novog zakona o sjemenu raste nezadovoljstvo hrvatskih poljoprivrednika. Prema njemu vlasnici OPG-ova više neće moći... Više [+]
Korak naprijed ili korak prema samouništenju?!
Dva primjera koji pokazuju da više ništa neće biti kao prije.
Primjer 1.
Zbog novog zakona o sjemenu raste nezadovoljstvo hrvatskih poljoprivrednika. Prema njemu vlasnici OPG-ova više neće moći koristiti vlastito sjeme i prodavati plodove koje bi od njega dobili.
Svaki OPG pa i najmanji zaljubljenik sjemena i bilja ima više kutijica ili staklenki sjemena povrća i raznog mirisnog bilja, no već u prvoj polovini 2021. sa stupanjem na snagu novog zakona o sjemenu većina će postati ilegalna. Svi se slažemo da je poljoprivredni reprodukcijski materijal temelj poljoprivredne proizvodnje i prva karika u lancu proizvodnje i opskrbe hranom. Kvalitetno sjeme i sadni materijal od značajne je važnosti za poljoprivrednu proizvodnju. Sorte koje se nalaze na tržištu (moraju) biti kvalitetne i prepoznatljive, što znači da će biljke imati snažan i zdrav rast (te biti prilagođene klimatskim uvjetima), kao i (posjedovati karakteristike) po kojima su poznate. Ovaj dio koji sam stavio u zagradu osobno me muči i daje naslutiti modificiranje, u prirodi se ništa ne mora i nema garancije. Poljoprivredni reprodukcijski materijal koji se nalazi na tržištu (mora) biti u takvom stanju da proizvođači imaju najbolju (garanciju) identiteta materijala te da će biljke koje dobiju njihovom sjetvom odnosno sadnjom pokazivati karakteristike po kojima su prepoznatljive. Igramo se Boga, a to nismo. Naravno da će se (za sada) napravit iznimke kod autohtonog sjemena koje će se na poljoprivrednim gospodarstvima koristiti isključivo za prehranjivanje te iste obitelji. Molim, dali ovo netko vidi?!
Primjer 2.
Članak 48.
(2) Trgovinom reprodukcijskim sadnim materijalom i sadnicama na veliko može se baviti pravna ili fizička osoba koja ima zaposlenog diplomiranog inženjera agronomije/poljoprivrede ili magistra agronomske/poljoprivredne struke odnosno prvostupnika agronomije/poljoprivrede ili magistra agronomske/poljoprivredne struke.
(4) Trgovinom reprodukcijskim sadnim materijalom i sadnicama na malo može se baviti pravna ili fizička osoba koja u svakoj prodavaonici ima zaposlenog djelatnika sa završenim IV. (četvrtim) stupnjem obrazovanja poljoprivredne struke.
PREKRŠAJNE ODREDBE
Članak 84.
(1) Novčanom kaznom od 20.000,00 do 40.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba:
9. ako se bavi trgovinom reprodukcijskog sadnog materijala i sadnica u suprotnosti s odredbama članka 48. ovoga Zakona
Baš se veselim odlasku u Bauhaus da popričam s diplomiranim inženjerom agronomije s vrtnog odjela. Naravno, šalim se. Lako za njih, ali onaj mali OPG uz staru cestu kraj Pirovca, Lovinca, Plitvičkih, Valpova ili Ivankova...
Javna rasprava o novom zakonu je završena, a kako ministarstva i struka smatraju da je riječ o nečem neophodnom, male su mogućnosti da će se od njega odustati ili da će doživjeti veće promjene. Željko Serdar, HCOIE
Katarina Rabus i sin preteča tvornice Sljeme? Možda nekog zanima CRTICA IZ POVIJESTI Povijest tvrtke Rabus započela je još 1871. godine kada je otac Filipa Rabusa na uglu Ilice i Preradovićeve ulice otvorio prodavaonicu suhomesnate robe i kobasica „Rabus“. Kada mu je umro otac, tada još maloljetni s... Više [+]
Katarina Rabus i sin preteča tvornice Sljeme? Možda nekog zanima CRTICA IZ POVIJESTI
Povijest tvrtke Rabus započela je još 1871. godine kada je otac Filipa Rabusa na uglu Ilice i Preradovićeve ulice otvorio prodavaonicu suhomesnate robe i kobasica „Rabus“. Kada mu je umro otac, tada još maloljetni sin Filip Rabus preuzeo je zajedno sa svojom maćehom Katarinom Rabus upravljanje tvrtkom. Pošto mu je 1902.godine umrla maćeha, Filip Rabus preuzeo je cjelokupan posao i pozicionirao tvrtku kao jednu od najuspješnijih tvornica suhomesnate robe u ovom dijelu Austro-Ugarske Monarhije.
Nakon velikih ulaganja i dogradnji, već je 1920. godine tvornica u Sesvetama bila jedna od najmodernijih i najvećih tvornica suhomesnate robe. „Kata Rabus i sin“ 1929. godine prenosi se u registar društvenih tvrtki pod istim nazivom te novi suvlasnici postaju Vili Schneider – Hafer, Ivan Kovač i Josip Schmidt. Kasnije te godine tvrtka u registar upisuje proširenje poslovanja te se od tada bavi proizvodnjom kobasica, prodajom masti, salama, suhomesnate robe, svježeg mesa i svježe slanine. Tvrtka 1930.godine povećava svoju proizvodnju na konzerviranu ribu, prodaju svih vrsta mesa u svježem, sušenom ili konzerviranom stanju te na razne delikatese, kao maslac i sl. Iste godine „Kata Rabus i sin“ proizvode svoju tehnološki najsloženiju polukonzerviranu šunku pod imenom „EUROPAHAM“. Bližu povijest i gašenje Sljemena vjerujem da znate, ali ipak vrijedi ponoviti. Sve počinje odlukom o pretvorbi PIK Sljeme iz društvenog poduzeća u dioničko društvo (d.d.) koji je donio radnički savjet 11. 6. 1992 godine. Temeljni kapital Sljemena je bio utvrđen na iznos od 60 milijuna njemačkih maraka (DM). PIK Sljeme je bilo privatizirano 1994 godine tako što je samo poduzeće kreditiralo 610 ortaka, odnosno PIK Sljeme je plaćalo obveze ortaka za kupnju dionica. 2001 Sljeme je preuzelo poduzeće Finagra iz Zagreba za svega 787 tisuća kuna (HRK) (201 tisuća DEM), tj. Hrvatski fond za privatizaciju prodao je dionice po cijeni od 3,90 HRK za dionicu, a što je samo 1 posto nominalne vrijednosti dionice. Dionice su sveukupno nominalno vrijedile 20 milijuna DEM. U Fondu su tako nisku cijenu opravdavali insolventnošću poduzeća, tvrdilu su da je Sljeme tada bilo neprekidno blokirano šest mjeseci. Državni ured za reviziju Hrvatske je pak zaključio da je Sljeme bilo insolventno samo osam dana, te da nije bilo uvjeta za donošenje odluke o prodaji dionica po stečajnim uvjetima. Predsjednik Fonda za privatizaciju u to vrijeme je bio HSLS-ov Hrvoje Vojković, a predsjednik Upravnog odbora SDP-ov Slavko Linić. 2006 godine nad Sljemenom je bio pokrenut stečaj. Sljeme je likvidirano 2006 godine iako je bilo među najpoznatijim mesnim industrijama i jedan od najvećih izvoznika na američko tržište. Eto, mogli smo pisati o njima ali sad pišemo o Kineskom Muyuan Foods-u. Toliko i hvala. https://www.agroklub.com/stocarstvo/najveci-kompleks-svinjogojskih-farmi-na-svijetu-proizvodit-ce-21-milijun-grla-godisnje/64887/
Agrošumarstvo ili poljošumarstvo predstavlja širok pojam, no najčešće se opisuje kao sistem koji uključuje namjernu sadnju drvenastih trajnica na usjevima ili pašnjacima. Star je nekoliko tisuća godine, točnije koristio se još prije 6000 go... Više [+]
Agrošumarstvo ili poljošumarstvo predstavlja širok pojam, no najčešće se opisuje kao sistem koji uključuje namjernu sadnju drvenastih trajnica na usjevima ili pašnjacima. Star je nekoliko tisuća godine, točnije koristio se još prije 6000 godina. Moderan način života je promijenio i stav prema poljoprivredi pa je tako agrošumarstvo s vremenom postajalo sve manje zastupljeno i prepustilo svoje mjesto industrijskoj proizvodnji.
Široko korištenje agrošumarstva moglo bi imati veliku ulogu u prelasku na održive okolišne prakse u dugoročnom razdoblju, a također bi pomoglo i proizvođačima na ekonomskom nivou u povećanju prinosa, te korištenje biomase drveta, kroz malčiranje, kao prirodno gnojivo za usjeve.
Kroz jačanje svijesti o klimatskih promjenama, gubitku bioraznolikosti i naglom povećanju proizvodnje hrane u posljednjih par godina, agrošumarstvo se ponovno otkriva kao "spasonosno novo rješenje" aktualnih problema. "Umjesto jedne godišnje berbe, možete ih imati nekoliko. Umjesto jednog usjeva koji nosi profit, imat ćete ih četiri, pet"- Željko Serdar, HCOIE #PRRRH
Zeljko Serdar
prije 4 mjeseca
U ekološkom smislu, agrošumarstvo može poboljšati plodnost tla i kvalitetu vode, zaštiti usjeve i stoku od vjetra, spriječiti eroziju tla, ograničiti Više [+] štetnike i obnoviti degradirana zemljišta. Ako se dobro primjenjuje, može pomoći u borbi protiv klimatskih promjena i pridonijeti očuvanju biološke raznolikosti. Što se tiče ekonomskih dobrobiti, agrošumarstvo potiče povećanje produktivnosti poljoprivrednih sustava, smanjenje proizvodnih troškova i diverzifikaciju proizvodnje.
"Umjesto jedne godišnje berbe, možete ih imati nekoliko. Umjesto jednog usjeva koji nosi profit, imat ćete ih četiri, pet"- Željko Serdar https://euractiv.jutarnji.hr/euractiv/hrana-i-poljoprivreda/razvoju-agrosumarstva-nedostaje-sustavna-podrska-na-europskoj-i-nacionalnoj-razini-15007804?fbclid=IwA... Više [+]
"Umjesto jedne godišnje berbe, možete ih imati nekoliko. Umjesto jednog usjeva koji nosi profit, imat ćete ih četiri, pet"- Željko Serdar https://euractiv.jutarnji.hr/euractiv/hrana-i-poljoprivreda/razvoju-agrosumarstva-nedostaje-sustavna-podrska-na-europskoj-i-nacionalnoj-razini-15007804?fbclid=IwAR0Ly4pS3eQ_Tx62Nco1AyJ6_qaRqWpswdL17cVALUI1A0vHXdf6NAmMChI Pročitajte dio mog intervjua za potrebe Euractiva Europske komisije.
Zeljko Serdar
prije 4 mjeseca
Prema sadašnjem ZPP-u, poljoprivrednici smiju posaditi najviše 100 stabala po hektaru ako ne žele riskirati isplatu EU potpora. U novom ZPP-u to će Više [+] biti ipak bolje postavljeno, da države članice imaju "slobodu osigurati da poljoprivredna površina s agrošumarskim sustavom u potpunosti prihvatljiva kada je to opravdano lokalnim specifičnostima i dodanom vrijednošću prisustvom stabala kako bi se osiguralo održivo poljoprivredno korištenje zemljišta".
Slatki pelin (eng. Sweet Wormwood, lat. Artemisia annua). Upoznat sam s činjenicom da su ljudi s ovih prostora konzumirali čaj od slatkog pelina te prijavljivali pozitivne učinke u svim fazama infekcije COVID-19. Smatram da bi bilo jako kor... Više [+]
Slatki pelin (eng. Sweet Wormwood, lat. Artemisia annua).
Upoznat sam s činjenicom da su ljudi s ovih prostora konzumirali čaj od slatkog pelina te prijavljivali pozitivne učinke u svim fazama infekcije COVID-19. Smatram da bi bilo jako korisno provesti dodatne kliničke prospektivne studije po ovom pitanju.
Najbolji savjetnici su ljudi koji će slušati što želite, a zatim će vam pomoći da razvijete postupke i procese planiranja kako biste sami postigli svoje ciljeve. Kada radimo sa klijentima, koncentriramo se prvo na razumijevanje njihovih mot... Više [+]
Najbolji savjetnici su ljudi koji će slušati što želite, a zatim će vam pomoći da razvijete postupke i procese planiranja kako biste sami postigli svoje ciljeve. Kada radimo sa klijentima, koncentriramo se prvo na razumijevanje njihovih motivacija. Zatim radimo na tome da im pomognemo razviti vlastiti skup vještina oko postupaka i procesa planiranja holističkog upravljanja tako da uistinu postanu samouvjereni menadžeri koji znaju kako čitati svoju zemlju i donositi cjelovite odluke. Uslugu upravljanja nudimo vlasnicima zemljišta cijelo vrijeme, ali je ne miješamo sa savjetovanjem. Usluge upravljanja opcija je za vlasnika zemljišta koji su spremani izvesti savjetnika iz „baze resursa“ i omogućiti mu da bude donositelj odluka za cjelovito upravljanje. Ovo je izvrsna usluga za vlasnike zemljišta koji ne žele upravljati poljoprivrednim dobrom, da li zbog fizičke udaljenosti vlasnika zemljišta u odnosu na samo zemljište, ili nemogućnosti pronalaske "viška" vremena, ali ipak žele postići određene ishode i ciljeve. Najvažnije pri radu s vanjskom pomoći je održavanje "svoje" vizije krajolika. Nitko na svijetu ne mora biti zadovoljan napretkom ili funkcionalnošću poljoprivrednog zemljišta osim vas, vlasnika. Često ćete naći ljude koji će na vašu zemlju gledati kao na priliku da stvore svoje snove, ali to nije ono što oni trebaju činiti. Zadržite vlasništvo nad vizijom i to će se dogoditi. Izgubite viziju svoje zemlje i vjerojatno ćete biti nezadovoljni ishodima vašeg ulaganja u savjetovanje.
Željko Serdar, HCOIE
Kad se odlučite baviti nekim poslom, potražite pokazatelje da ta osoba posluje iz pravih razloga. Pomalo mi je teško progutati kada naletim na "stručnjake“ koji nastoje pomoći svojim kupcima, a dogodi se da im samo žele "uvaliti" sjeme, žic... Više [+]
Kad se odlučite baviti nekim poslom, potražite pokazatelje da ta osoba posluje iz pravih razloga. Pomalo mi je teško progutati kada naletim na "stručnjake“ koji nastoje pomoći svojim kupcima, a dogodi se da im samo žele "uvaliti" sjeme, žicu, infrastrukturu itd. Osoba koju angažirate da vam pomogne pronaći pravi put za vas i vaše poslovanje trebala bi biti zainteresirani za vaše željene ciljeve, a ne samo gledati svoj vlastiti profit i promociju. Savjetnik bi Vam trebao postaviti pitanja i pomoći vam naučiti kako vidjeti krajolik kroz novu leću. Kada tražite pomoć, pronađite nekoga za koga vjerujete da želi znati što vas motivira. Ako imate neugodan osjećaj prema njima, vjerujte osjećaju. Ameri to nazivaju the “gut feel” decision check. Željko Serdar, HCOIE
Maja Celing Celić
prije 11 mjeseci
Mirta, Željko računa s tim da tratinčice mogu u salatu ;-) Mirta, Željko računa s tim da tratinčice mogu u salatu ;-)
Mirta Vekic
prije 11 mjeseci
Tratinčica :) nažalost, žiri je nepotkupljiv... ;) Tratinčica :) nažalost, žiri je nepotkupljiv... ;)
Mirta Vekic
prije 11 mjeseci
Stvarno svašta imaš Željko, raznoliki vrtovi... svaka čast! Stvarno svašta imaš Željko, raznoliki vrtovi... svaka čast!
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje