PINK DAY U zagrebačkoj Laubi, kući za ljude i umjetnost, 26. travnja 2025.održano je veliko izložbeno-promotivno-edukativno vinsko događanje, 12. PINK DAY Zagreb Na početku minutom šutnje prisutni su odali počast za preminulog Papu Franju.... Više [+]
PINK DAY
U zagrebačkoj Laubi, kući za ljude i umjetnost, 26. travnja
2025.održano je veliko izložbeno-promotivno-edukativno
vinsko događanje, 12. PINK DAY Zagreb
Na početku minutom šutnje prisutni su odali počast za preminulog Papu Franju.
Uz ružičasta vina, ekstra djevičanskog maslinova ulja i druge izlagače, program se nastavio stručnim radionicama i Okruglim stolom.
Događanju su prethodila dva dana obilježena zanimljivim i poučnim radionicama, a sve je počelo u Pupitresu – boutiqueu vinske kulture, gdje je u srijedu 23. travnja, održan masterclass mađarske vinarije Tamas Duzsi, powered by Dalmatie Group. Duzsija smatraju kraljem ružičastih vina Mađarske, jer proizvodi 15-tak etiketa roséa u rasponu od najsvježijih i lepršavih – sve do odležanih i vrlo kompleksnih.
U četvrtak 24. travnja, u Pupitresu, se radionicom Zadarskog vinogorja predstavio Zadar Wine Festival, koji je nakon Vinistre, Vinarta i WineRi-festivala, ove godine bio partner PINK DAYa Zagreb. Radionicu je vodio poznati sommelier Ivan Stibilik.
Novost na PINK DAYu izbor je jantarnih vina, a selektor koji ih je odabrao za festival, ujedno je bio i voditelj masterclassa s temom vina nastalih uz minimalnu ljudsku intervenciju, višestruki sommelierski prvak i međunarodni vinski sudac, Josip Orišković. Uz prisustvo vinara i enologa iz Vina Belje, Kleti Romić, Glavica, Katunar Wine Estate i Krauthaker, održao je masterclass powered by PBZ Visa Premium Card & Nexi.
Da bi saznali što više o roséima, hrvatskim ali i francuskim – te o njihovim različitostima, specifičnostima i prednostima, valjalo je prisustvovati dvjema radionicama/mastercalssovima. Iz jedinog svjetskog Instituta posvećenog isključivo istraživanju roséa, iz francuske Provanse, powered by HTZ, stigla je enologinja Nathalie Pouzalgues. U Pupitresu je detaljno objasnila sve o rosé vinima a točila su se ona provansalska.
Na Festivalu, u subotu, osim 100-injak ružičastih vinskih etiketa, 15-tak vrhunskih jantarnih vina i pink koktela – u okviru Green in Pink dijela, bila su prisutna i najbolja hrvatska ekstra djevičanska maslinova ulja – od Istre do Dalmacije - pa je prva u nizu održana i poučna i radionica powered by Kotari.
Slijedio je Okrugli stol o utjecaju klimatskih promjena na vinarstvo i vinogradarstvo, pod pokroviteljstvom Hrvatske gospodarske komore (HGK) koji je moderirao Josip Orišković, a sudjelovali su stručnjaci doc.dr.Jelena Đugum, direktorica Sektora za poljoprivredu HGK; prof. dr. , Maja Telišman Prtenjak, redovita profesorica na Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, dr. . Ivan Prša, iz Hrvatske agencija za poljoprivredu i hranu, Centar za vinogradarstvo, vinarstvo i uljarstvo, direktor Sektora i vinar Antun Glavica iz moslavačke vinarije Glavica, koji jedini u Hrvatskoj ima vino certificirano kao Demeter.
Kako je ovogodišnja zemlja partner PINK DAYa Zagreb bila – Italija – predstavili su se brojni talijanski proizvođači rosé vina, članovi konzorcija Consorzio Vini Bardolino, čiju radionicu je uz prisustvo predstavnika pet vinarija vodio dr. Costantino Gabardi. Sve zahvaljujući talijansko-hrvatskoj gospodarskoj komori koja je omogučila dolazak vinara iz područja oko jezera Garda, poznatog po ružičastim vinima.
Na kraju, pod pokroviteljstvom Hrvatske turističke zajednice( HTZ), ugledna gošća iz Francuske, Nathalie Pouzalgues, od izloženih hrvatskih vina, odabrala pet, da bi uz prisustvo vinara i pred posjetiljima – iznijela svoje viđenje hrvatskih rosea kojima je vrlo impresionirana, te govorila o karakteristikama i specifičnostima ovih vina. Bila je to posebna čast za vinarije Cmrečnjak, Medea, Green Captain, Bastian i Barun čija je rose vina odabrala.
Dodijeljene su već tradicionalne nagrade PINK DAYa Zagreb za najljepše i najkreativnije uređene stolove izlagača. Ženski žiri u sastavu: Nathalie Pouzalgues, Andrea Perkov iz Talijansko-hrvatske gospodarske komore i Ana Ljevar iz Alqvimije – odlučio je da je naljepši stol maslinara bio Dal Fleur.
Treću nagradu među vinarima osvojila su Vina Belje.
Drugu nagradu osvojila je ugledna istarska vinarija Rossi. A prvu nagradu, Riedel dekanter i butelju Angel Rock pjenušca, zahvaljujući MIVA Galeriji vina - osvojila je vinarija Bastain.
Partneri 12. PINK DAY Zagreb festivala su; HTZ, PBZ Visa Premium Card, Nexi, Dalmatie Group, HGK, Kotari, Consorzio Bardolino, Esplanade Zagreb hotel, Talijansko hrvatska gospodarska komora, Mömax, Romerquelle.
Pripremio : Tomislav Radić
Snimke: Mirko Janković, Rene Karaman, Zoran Lutz
Pozicioniranje Hrvatske kao vinske destinacije U svečanoj dvorani kurije Adamovich – Cseh na imanju vinarije Vina Erdut u Erdutu, održan je okrugli stol 'Pozicioniranje Hrvatske kao vinske destinacije'. Događaj je organiziran u suradnji Vin... Više [+]
Pozicioniranje Hrvatske kao vinske destinacije
U svečanoj dvorani kurije Adamovich – Cseh na imanju vinarije Vina Erdut u Erdutu, održan je okrugli stol 'Pozicioniranje Hrvatske kao vinske destinacije'. Događaj je organiziran u suradnji Vina Erdut i Graševine Croatica, regionalnog udruženja vinara Slavonije i hrvatskog Podunavlja.
Okrugli stol otvorila je Nikolina Jakopović, načelnica sektora za razvoj turističkih odredišta u Ministarstvu turizma i sporta Republike Hrvatske, naglašavajući u uvodnoj riječi važnost dijaloga u budućem razvoju Hrvatske kao vinske destinacije. Uzvanicima su se obratili i Mirela Kalazić u ime Osječko-baranjske županije, Dunja Vukmirović, članica Uprave Erdutskih vinograda te Tomislav Panenić, direktor Graševine Croatica.
Središnja tema rasprave obuhvatila je nekoliko značajnih pitanja, među kojima su javna turistička infrastruktura, prostorno plansko uređenje te dostupnost financijskih potpora za pripremu i izgradnju turističkih sadržaja.
U raspravi sudjelovali su Darija Tödtling iz Hrvatske turističke zajednice, Nenad Nizić, predsjednik Udruge jedinstvenih hrvatskih hotela Impresia i vlasnik hotela Vestibul Palace u Splitu, Ivana Pavić Kurteš, izvršna direktorica za prodaju Vina Erdut, Suzana Operman, direktorica udruge Bregovita Hrvatskate te Damir Štimac, dopredsjednik udruge Vino Dalmacije i vlasnik vinarije Rizman iz Komarne.
Poticanje suradnje između vinogradara, vinara, ugostitelja i institucija ključno je za jačanje međunarodne prepoznatljivosti Hrvatske kao vinske destinacije, te za održiv razvoj vinskog turizma koji ujedno promiče lokalnu kulturu i tradiciju.
Nakon plenarnog dijela kušalo se vina marke Vina Erdut kod Velike bačve. Održana je i vinska radionica posvećena sljubljivanju vina Erdutskog vinogorja s lokalnim jelima.
Pripremio: Tomislav Radić
Dalmatinski pršut Barić šampion Dalmatinski pršut Barić tvrtke Opskrba Trade odnio je pobjedu na 11. Danima hrvatskog pršuta koji su 25. i 26. travnja 2025. održavani u Šibeniku. Šampionski pršut sušio se u Slivnom, mjestu pored Imotskog. N... Više [+]
Dalmatinski pršut Barić šampion
Dalmatinski pršut Barić tvrtke Opskrba Trade odnio je pobjedu na 11. Danima hrvatskog pršuta koji su 25. i 26. travnja 2025. održavani u Šibeniku. Šampionski pršut sušio se u Slivnom, mjestu pored Imotskog. Na ocjenjivanje pristiglo je 12 vrhunskih pršuta, a njihovu kvalitetu potvrđuje i činjenica da ove godine nije bilo brončanih medalja – samo srebra i zlata.
Braći Ivanu i Domagoju Bariću ovo je prva pobjeda na Danima hrvatskog pršuta, manifestaciji koja se svake godine održava u drugom gradu i promovira isključivo zaštićene pršute, a Hrvatska ih ima četiri – krčki, drniški i dalmatinski, nositelji su EU zaštićene oznaka geografskog porijekla, dok je istarski nositelj EU zaštićene oznake izvornosti.
Uz dodjelu zlatnih i srebrnih plaketa najboljim pršutima i ove su godine dodijeljena dva posebna priznanja za doprinos pršutarskoj proizvodnji – poznatom proizvođaču drniškog pršuta Dragi Pletikosi, čuvaru tradicije i velikom zaljubljeniku u svoj zavičaj i Ivici Kovačeviću, jednom od inicijatora osnivanja Udruge dalmatinski pršut.
Pripremio: Tomislav Radić
Foto Mario Alajbeg:
Lovstvo u razvoju Osječko-baranjske županije Hrvatski lovački savez i Lovački savez Osječko-baranjske županije održali su 25. 04. 2025. u sklopu 20. izdanja Sajma SALORI panel raspravu na temu „Percepcija lovaca u hrvatskoj javnosti“ kako b... Više [+]
Lovstvo u razvoju Osječko-baranjske županije
Hrvatski lovački savez i Lovački savez Osječko-baranjske županije održali su 25. 04. 2025. u sklopu 20. izdanja Sajma SALORI panel raspravu na temu „Percepcija lovaca u hrvatskoj javnosti“ kako bi pridonjeli razumijevanju uloge lovaca u brizi o prirodi i divljači te očuvanju bioraznolikosti.
Na panel raspravi su sudjelovali: Ilija Pranjić, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj Osječko-baranjske županije, Tihomir Florijančić, izaslanik gradonačelnika Grada Osijeka Ivana Radića, Antun Blažević, predsjednik Lovačkog saveza Osječko-baranjske županije, Mislav Matišić, zamjenik direktora Turističke zajednice Osječko-baranjske županije i Ivica Getto, novinar Glasa Slavonije.
U slavonskim krajevima lovstvo je tradicija. No, bez obzira na činjenicu što Hrvatski lovački savez obilježava 100 godina organiziranog djelovanja te što je na području cijele države registrirano gotovo 70 tisuća lovaca s tendencijom pomlađivanja članstva, lovstvo i lovci su i dalje nerijetko označeni negativnim predznakom.
„Lovci su prepoznati u javnosti zbog svojeg nesebičnog zalaganja u očuvanju okoliša te uzgoju i zaštiti divljači. Nažalost, određeni broj građana ne razumije lovstvo kao disciplinu. Ljudi ne znaju da je sve što lovci rade propisano zakonskim odredbama i ugovorima sklopljenim s davateljem prava lova, bilo nadležnim ministarstvom ili županijom. Za veće razumijevanje lovstva bila bi poželjna veća prisutnost lovaca i lovstva u javnom prostoru, pa i kroz edukacije djece u školama“, kazao je Ilija Pranjić, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj Osječko-baranjske županije te dodao kako je lovstvo generator razvoja županije.
„Lovni turizam je vrlo važan segment naše turističke ponude, strani lovci su odlični potrošači, dulje borave u destinaciji od prosjeka te za vrijeme boravka konzumiraju i druge proizvode iz naše turističke ponude. Imamo dugu tradiciju lovnog turizma, a podunavske i podravske šume te slavonska gorja ujedno su i atraktivne zone za razvoj outdoor turizma. Stoga je potrebno pronaći zajednički jezik za razvoj različitih vrsta turizma na dobrobit destinacije i lokalne zajednice“, rekao je Mislav Matišić, zamjenik direktora Turističke zajednice Osječko-baranjske županije.
Promijeniti negativnu percepciju niti je lako, niti jednostavno, jer je to proces za koji treba vremena i suradnje, smatra Antun Blažević, predsjednik Lovačkog saveza Osječko-baranjske županije.
„Informacije s terena pokazuju da slika postaje sve pozitivnija, a posebno je to bilo važno tijekom suzbijanja širenja afričke svinjske kuge te u otklanjanju opasnosti poput pojave divljači u naseljenim područjima“, kazao je Blažević.
„Danas je sve češći problem ulaska divljači u urbani prostor, tako ni grad Osijek nije izuzetak. Upravo lovna struka ima zadatak na temelju Programa zaštite divljači za grad Osijek provoditi niz radnji i to u prvom redu preventivnih kojima će se divljači onemogućavati pristup urbanim i ljudima naseljenim površinama, a koje će u konačnici imati za cilj osiguravanje nesmetanog života i obitavanja divljači, ali i ostalih životinjskih vrsta na površinama njihovog prirodnog staništa bez njihovog ugrožavanja. S druge strane važno je za naglasiti da se ove mjere provode radi sigurnosti ljudi koji se nalaze u naseljenim mjestima na području Grada Osijeka, tako da ih njihova provedba ne smije ugroziti“, kazao je Tihomir Florijančić, izaslanik gradonačelnika Grada Osijeka.
Ivica Getto, novinar Glasa Slavonije istaknuo je kako mu ponekad nedostaje komunikacija s lovačkim društvima. „Prema mom iskustvu poljoprivrednici su puno aktivniji, jer prijavljuju štetu nastalu od divljači, za koju lovci nisu krivi. Stoga mislim da ima prostora za jačanje medijske prisutnosti, posebno imajući u vidu da je Baranja prava turistička meka glede lovnog turizma“, zaključio je Getto.
Pripremio: Tomislav Radić
Kod Vižinade nova vinarija Od lipnja 2025. vinoljupci će moći posjetiti vinariju koja se prostire na 2500 četvornih metara. Vinarija sa stoljetnom tradicijom nudit će kušanje vina i uživanje u zalasku sunca i pogledu na more. Stoljeće tradi... Više [+]
Kod Vižinade nova vinarija
Od lipnja 2025. vinoljupci će moći posjetiti vinariju koja se prostire na 2500 četvornih metara. Vinarija sa stoljetnom tradicijom nudit će kušanje vina i uživanje u zalasku sunca i pogledu na more.
Stoljeće tradicije vina Deklić doživljava ovih dana vrhunac otvaranjem nove vinarije u selu Ferenci kod Vižinade u Istri. Deset godina od preuzimanja vinarije od svojih roditelja i djeda, potomci obitelji Deklić – Lucija, Dino i David predstavili su u zagrebačkom hotelu Esplanade projekt nove vinarije.
„Osobit je izazov bio početak gradnje vinarije u vrijeme pandemije, a važno nam je bilo da se uz suvremenu tehnologiju osjeti i naša ljubav prema vinu“, kazao je Dino Deklić.
Autentičnost i funkcionalnost bili su nit vodilja izgradnje nove vinarije uz korištenje pigmentiranog betona kao asocijacije na istarsku zemlju crvenicu. Uz prostore za proizvodnju i održavanje, važan dio je i kušaona koja čini cjelinu s terasom.
„Terasa nudi pogled na more, a kad to dopuštaju vremenske prilike, čak i do Venecije. Poseban je doživljaj zalazak sunca kojem je okrenuta terasa. Interijerom smo nastojali postići osjećaj prave istarske konobe, a ugodnom ambijentu doprinose i umjetnički radovi fotografkinje Mare Milin te kipara Mirka Zrinščaka
čija skulptura krasi terasu“, kazao je arhitekt Viktor Vrečko, autor idejnog rješenja vinarije.
Novu vinariju prati i novi vizualni identitet vina Deklić koji je osmislio istarski Studio Sonda.
„I s novim dizajnom htjeli smo ostati autentični. Nove etikete u obliku su našeg inicijala – slova D, a tome je prilagođen i izgled nove vinarije. U pozadini etiketa, koje su u bojama naše zemlje, suptilno su utkane četiri generacije ove obitelji, kao sjenke prošlosti koje oblikuju sadašnjost. To je ujedno i nježan podsjetnik na nasljeđe koje nosimo i budućnost koju stvaramo“, otkrila je Lucija Deklić.
Temelje ove vinarije postavio je pradjed Marko, a nastavio djed Konstantin, najstariji živući član obitelji, koji još uvijek marljivo svaki dan radi u vinogradu. Po njemu su nazvane i dvije linije odležanih vina – malvazije i terana iz 2021., koja upravo ovih dana izlaze na tržište.
Uz ova dva vina iz berbe 2021. godine, uzvanicima je predstavljena i malvazija istarska iz 2024. te prošlogodišnji chardonnay koji u Istri posebno uspijeva na položajima oko Vižinade i Kaštelira, gdje Deklići imaju nasade. Impresivan i razigran je i rosé, baš kao nekada i Carlotta Grisi, balerina iz Vižinade po kojoj je nazvano ovo vino.
„Prošla je godina bila vrlo izazovna za vinare, no i toplija, što mi vinari i volimo“, naglasio je David Deklić. Da su predstavljena vina iznimne kvalitete, potvrdio je i sommelier Kruno Filipović.
Pripremio: Tomislav Radić
foto: Božidar Banov
Polovanec ostaje na čelu Bregovite Hrvatske Miroslav Polovanec ponovo je izabran za predsjednika Bregovite Hrvatske, udruge vinara i vinogradara Središnje bregovite Hrvatske. U sljedeće četiri godine naglasak će staviti na razvoj Pjenušca B... Više [+]
Polovanec ostaje na čelu Bregovite Hrvatske
Miroslav Polovanec ponovo je izabran za predsjednika Bregovite Hrvatske, udruge vinara i vinogradara Središnje bregovite Hrvatske. U sljedeće četiri godine naglasak će staviti na razvoj Pjenušca Bregovite Hrvatske i promociju vina autohtonih sorti.
„Iako smo u svjetskim razmjerima mala vinska regija, za godine koje su pred nama, imamo velike planove. Budući da našu regiju čine Zagreb i okolnih osam županija, prirodno smo fokusirani na tržište Zagreba – kako na njegove barove, restorane i hotele, tako i na krajnje potrošače. Zato u zagrebačkim restoranima i vinotekama nastavljamo organizirati vinske radionice na kojima cijenjeni hrvatski sommelieri ugostitelje upoznaju s autohtonim sortama Bregovite Hrvatske. Važno nam je da vina poput škrleta, pušipela i kraljevine ugostitelji znaju predstaviti svojim gostima. Razvijamo i oznaku Pjenušac Bregovite Hrvatske jer je upravo naša regija u Hrvatskoj kolijevka pjenušaca. Uz već etablirane manifestacije BregPremier i BregFest stvaramo i novu – BregPjenušac. Na njoj ćemo predstavljati pjenušce Bregovite Hrvatske izrađene od autohtonih te internacionalnih sorti vinove loze“, najavio je Polovanec na izbornoj skupštini udruge.
Tomislav Bolfan još četiri godine ostaje zamjenik predsjednika Bregovite Hrvatske.
Uz stare članove upravnog odbora udruge Ivanu Puhelek, Gorana Kostanjevca i Josipa Vrbaneka, imenovana su i četiri nova. Novi su članovi upravnog odbora postali Petra Miklaužić, Bernard Coner, David Štampar i Robert Kopjar.
„Izborna skupština udruge potvrda je smjera u kojem se Bregovita Hrvatska razvija. Nova generacija vinara veliku pozornost pridaje novim tehnologijama i znanju te osluškuje trendove u ispijanju i posluživanju vina. Vinari srednje generacije vinima Bregovite Hrvatske žele dati svoj potpis, a njihovi roditelji, djedovi i bake svjesni su da nasljednici obiteljskih vinarija u tome trebaju imati odriješene ruke. Naši vinari svih generacija slažu se oko toga da Središnja bregovita Hrvatska ne može dati veliku količinu vina, ali da može dati vina visoke kvalitete“, kazala je Suzana Operman, direktorica udruge Bregovita Hrvatska.
Udruga Bregovita Hrvatska ima 108 članova iz Središnje bregovite Hrvatske.
Središnja Bregovita Hrvatska jedna je od četiriju hrvatskih vinskih regija. Ta regija obuhvaća vinogorja Zagorja i Međimurja, Prigorja i Bilogore, Pokuplja, Moslavine te Plešivice.
Pripremio: Tomislav Radić
Fotografije: Matej Ščavničar
Biraju se najbolja kulenova seka i kobasica Gurmanski show GastRo održat će se 26. i 27. travnja 2025. u općini Andrijaševci u Vukovarsko-srijemskoj županiji. Dolazak je najavio i chef Tomislav Špiček – veliki promotor tradicionalne kuhinje... Više [+]
Biraju se najbolja kulenova seka i kobasica
Gurmanski show GastRo održat će se 26. i 27. travnja 2025. u općini Andrijaševci u Vukovarsko-srijemskoj županiji.
Dolazak je najavio i chef Tomislav Špiček – veliki promotor tradicionalne kuhinje. On će suditi u amaterskom natjecanju u kuhanju .
Ulaz je besplatan, a održat će se i koncerta Tamburaškog sastava Jedini.
„ Ovo je prilika da otkrijete poznatu slavonsku i srijemsku gostoljubivost, uživate u mirisima i okusima, a nakon degustacije prošećete uz Bosut, provozate se izletničkim brodom ili se okušate u adrenalinskom parku“, ističe Majda Jakša, direktorica Turističke zajednice Vukovarsko-srijemske županije.
"Ovakvi događaji pridonose očuvanju kulturne baštine te jačanju zajedništva i lokalnog identiteta." rekao je Ante Rajković, načelnik Općine Andrijaševci.
Pripremio: Tomislav Radić
Fotografije: arhiva GastRo A
PROGLAŠENI NAJBOLJI ŠKRLETI U organizaciji Sisačko-moslavačke županije održana je manifestacija „Škrlet u čaši“. Manifestaciju je inicirao župan Ivan Celjak radi bolje promocije Moslavine kao kvalitetnog vinsko-turističkog odredišta.To je d... Više [+]
PROGLAŠENI NAJBOLJI ŠKRLETI
U organizaciji Sisačko-moslavačke županije održana je manifestacija „Škrlet u čaši“. Manifestaciju je inicirao župan Ivan Celjak radi bolje promocije Moslavine kao kvalitetnog vinsko-turističkog odredišta.To je domovina tri sorte vina- moslavca, dišeće ranine i škrleta. Škrlet je vinska sorta koja je zauzima istaknuto mjesto na vinskoj karti Hrvatske. Završnica manifestacije „Škrlet u čaši“ održana je u kleti Leskarac na području Moslavine.
„Želim Vam zahvaliti što sudjelujete na ovoj manifestaciji, ali isto tako reći hvala i čestitam na svemu što radite jer znamo da posjedujete posebno znanje u vještini i sposobnosti, ali znamo da ta znanja i vještine ponekad nisu dovoljne da bi se napravilo kvalitetno vino jer znamo da imate mnogo prepreka s kojima se suočavate. To su razne prirodne prepreke na koje ne možete utjecati, ali doznali smo da je ove godine vino zaista sjajno i na tome vam posebno čestitam“, istaknuo je župan Celjak.
U sklopu manifestacije „Škrlet u čaši“ višečlano stručno povjerenstvo predvođeno enologinjom sa zagrebačkog Agronomskog fakulteta Ana-Marijom Jagatić Korenika ocijenilo je 37 pristiglih uzoraka škrleta, i to 16 uzoraka profesionalaca te 21 uzorak hobista.
„Ocjenjivanje je provedeno metodom 100 bodova pri čemu je 15 vina nagrađeno je zlatnom medaljom, 14 sa srebrnom medaljom, 4 s brončanom, 4 s priznanjem i jedan je uzorak odbačen. Uzorkovana vina pokazala su iznimno visoku kvalitetu. Veliki dio njih bio je iznimno pripremljen i prezentiran, a gotovo podjednak broj zlata i u kategoriji profesionalaca i u kategoriji hobista pokazuje da je rad s vinima dobar na svim razinama proizvodnje“, rekla je članica stručnog povjerenstva Zvjezdana Marković.
. U kategoriji hobista najbolji škrlet imao je Andrija Ranogajec, dok je kod profesionalaca najbolji škrlet bio iz vinarije Vina Košutić .
Priznanja su dobili Udruga vinogradara i voćara „Lujo Miklaužić“ iz Kutine, Udruga vinogradara i voćara „Sveti Bartol“ Letovanički vrh te Udruga vinogradara i voćara „Škrlet“ iz Popovače. U ime udruga zahvalio je predsjednik kutinske Udruge Krešimir Lenić.
Pripremio: Tomislav Radić
Domagoj Perković pobjednik Prvenstvo sommeliera Istre i Kvarnera 2025., u organizaciji Hrvatskog sommelier kluba(HSK) održano je u dvorcu Morosini Grimani. Domaćin natjecanja bila je Općina Svetvinčenat. Eliminacijsko natjecanje počelo je u... Više [+]
Domagoj Perković pobjednik
Prvenstvo sommeliera Istre i Kvarnera 2025., u organizaciji Hrvatskog sommelier kluba(HSK) održano je u dvorcu Morosini Grimani. Domaćin natjecanja bila je Općina Svetvinčenat.
Eliminacijsko natjecanje počelo je u hotelu Ičići u Ičičima. Pristupilo je 18 natjecatelja zaposlenih u hotelskim kućama, vinarijama i restoranima na području Istre i Kvarnera.
U polufinale se plasiralo 8 natjecatelja, a u finalu , nadmetali su Domagoj Perković (Hotel Amarin, Maistra, Rovinj), Josip Orišković (Dvorac Belaj, Belaj), te Igor Klarić (Hotel Amarin, Maistra, Rovinj).
Finalisti su svoje znanje i vještine iskazali u posluživanju pjenušca, ispravku vinske karte, dekantiranju vina, prepoznavanju vina i ostalih pića.
Izvršni organizator Prvenstva bio je Emil Perdec, regionalni povjerenik HSK-a za Istru a kordinator natjecanja bio je dr. Krešimir Mikinac, voditelj edukacije HSK-a. Nadmetanje je bodovano po istim kriterijima po kojima se boduju i natjecatelji u nacionalnom prvenstvu sommeliera.
Konačni poredak je sljedeći: 1. Domagoj Perković, 2. Josip Orišković i 3. Igor Klarić.
Hrvatski sommelier klub (HSK) je neprofitna udruga građana koja djeluje u Hrvatskoj od 1993., a kao članica Svjetskog udruženja sommeliera (L'Association de la Sommellerie Internationale - ASI) od 1994. godine. Glavna zadaća HSK je napredak profesije sommeliera, produbljivanje svijesti o kulturi hrane i pića i edukacija profesionalaca kao i građanstva. Svoje ciljeve HSK ostvaruje priređivanjem i organizacijom nacionalnih i regionalnih natjecanja, održavanjem tečajeva i stručnih predavanja, stručnih putovanja u Hrvatskoj i inozemstvu i izdavanjem stručne literature.
Prvenstvo sommeliera Istre i Kvarnera 2025., održano je u organizaciji Hrvatskog sommelier kluba i pod pokroviteljstvom Turističke zajednice Istarske županije i Turističke zajednice Kvarnera, te uz podršku TZ Svetvinčenat i Vinistre.
Više o HSK na
www.sommelier.com
Pripremio: Tomislav Radić
Koja je malvazija najbolja na svijetu Najbolje malvazije imaju Damjanić, Dešković i Zigante Vero, terane Tomaz i Kozlović, prvi put proglašena najbolja žlahtina i muškat momjanski Poznati su rezultati Vinistrinog 31. ocjenjivanja vina i jak... Više [+]
Koja je malvazija najbolja na svijetu
Najbolje malvazije imaju Damjanić, Dešković i Zigante Vero, terane Tomaz i Kozlović, prvi put proglašena najbolja žlahtina i muškat momjanski
Poznati su rezultati Vinistrinog 31. ocjenjivanja vina i jakih alkoholnih pića i 16. Svijeta malvazija. Best in Show za najbolju malvaziju osvojila je Justina Damjanić vina. Ta Malvazija istarska berbe 2019. titulu je ponijela među 350 malvazija koje su na ocjenjivanje pristigle iz osam zemalja.
Šampionskim titulama okitila su se Vina Dešković za najbolju mladu Malvaziju istarsku 2024., Zigante Vero za odležanu Malvaziju istarsku 2020., Vinarija Tomaz za najbolji mladi Teran 2024., Vinarija Kozlović za Santa Lucia Teran 2019., slovenski proizvođači Vinska klet Kralj za Refošk 2024. i Jogan za odležani Refošk 2020.
Prvi put u povijesti ocjenjivanja uvedene su i šampionske kategorije za žlahtine i muškate momjanske, a pobjedu su odnijeli Vinska kuća Pavlomir za Žlahtinu 2024. i Vina Franković za Muškat momjanski Luna d'Oro 2021.
Na ovogodišnjem ocjenjivanju dodijeljeno je ukupno sedam platinastih medalja vinima i jakim alkoholnim pićima koja su osvojila minimalno 95 bodova. Četiri platine osvojile su malvazije: Monemvasia-Malvasia, 2010., grčke vinarije Monemvasia, Malvazija San Salvatore, 2015. Benvenuti vina, Templara iz 2023., Vinarije Rossi, Malvazija istarska Grand Cru 1 iz 2020. Vina Brčić. Platinu je osvojio i Teran Barbarossa iz 2021., a još dvije platinaste medalje dodijeljene su u kategoriji jakih alkoholnih pića – Travarici Destilerije Rossi i Aurinom Fernet Amaru 78.
„Zlatnu medalju i ove su godine osvajala vina i destilati s najmanje 90 bodova, dok su ona s 95 i više bodova dobila platinastu medalju. U ocjenjivanju je sudjelovalo šest komisija, ukupno 30 stručnjaka – enologa, sommeliera, vinskih kritičara i nositelja prestižne titule Master of Wine. U prvoj fazi svaka komisija brojila je pet članova, dok su u drugoj fazi bile tri komisije“, kaže Luka Rossi, predsjednik udruge Vinistra.
Stručnost i profesionalnost osigurani su i tehničkim detaljima - koristile su se četiri vrste vinskih čaša, najčešće Riedel za malvaziju, a sva vina iz berbe 2020. i starijih prethodno su dekantirana u posebno odabranim Riedel dekanterima.
Lista rezultata Vinistrinog ocjenjivanja na web stranici:
www.vinsitra.hr
Pripremio: Tomislav Radić
Foto: Merlo De Graia
Novigrad Wine & Gastro U Novigradu u hotelu Nautika održan je Novigrad Wine & Gastro. Okupio se veliki broj ugostitelja i turističkih djelatnika kao i ljubitelja vina i gastronomije iz Novigrada i oklice ali i svih krajeva Istre, susjednog... Više [+]
Novigrad Wine & Gastro
U Novigradu u hotelu Nautika održan je Novigrad Wine & Gastro. Okupio se veliki broj ugostitelja i turističkih djelatnika kao i ljubitelja vina i gastronomije iz Novigrada i oklice ali i svih krajeva Istre, susjednog Kvarnera i Slovenije i Italije. Taj događaj spojio je vrhunska vina i razna ostala pića i delicije, edukativne radionice i humanitarnu akciju.
Piće dobrodošlice bila je Cannella i za početak suhomesnati proizvodi Panonis, zatim ALBI sa svojom ponudom ribe, morskih plodova kao i pizza a bila je tu i tvrtka Broken Bones iz Slovenije s ginovima, zatim i pjenušci Radgonske gorice ali i vina Kraljič, lokalni proizvođači maslinovog ulja OPG Jurišević, Rheos, Rota i vinari Pervino i Leonardo Palčić, zatim proizvođač prvog ličkog vina Vino Antunović, ali kušale su se i Tonkine fritule za koje se pobrinula Antonia Mikac, bivša kandidatkinja MasterChef Hrvatska koja sad osvaja hrvatsku gastro scenu svojim brendom Tonkine fritule. Gastronomski doprinos dala je i Chefica i sudionica MasterChef Hrvatska 2024, Doris Vlah.
Edukativni dio eventa počeo s pet kratkih radionica i predavanja o savjetima prema uslužnom osoblju i konobarima kao i svima koji su u komunikaciji sa gostima a tu temu je povezala uz degustacijsko prezentacijsku radionicu vina Prelac, jedina hrvatska sommelierka sa zlatnom ASI Diplomom – Monika Neral. Održana je i radionica o digitalnom marketingu i društvenim mrežama koju je vodila vlasnica agencije Rič – Ivana Goa Majdandžić. Moglo se naučiti o ekološkoj proizvodnji maslinova ulja. Tu radionicu vodio je Robert Rota iz OPG Rota. Sudionice Masterchefa Doris Vlah i Antonia Mikac imale su degustacijsku radionicu o Istarskoj "kužini" na moderan način.
Nakon edukativnih degustacijskih predavanja nastavljeno je druženje uz glazbu uživo a goste je zabavljao Bernard.
Ulaz je za uzvanike bio besplatan kao i sve edukacije i degustacije vina, rakija, likera, sira, suhomesnatih proizvoda i raznih drugih delicija za sve goste.
Partner događaja tvrtka Alexander Commerce ( hrvatska tvrtka za sitni inventar i čaše) osigurala je vinske čaše za degustacije. Posjetitelji su umjesto plaćanja kotizacije davali donacije od pet ili više eura za vinsku čašu i mogli su je zadržati nakon događaja za uspomenu na event i na učinjeno dobro djelo. Sva sredstva prikupljena donacijama sa eventa uplaćena su i donirana za Ligu protiv raka PULA.
Uz hotel Nauticu kao domaćina i suorganizatora potporu događaju dali su Istarska županija, TZ Istarske županije, Grad i TZG Novigrada Cittanova i Udruženje obrtnika grada Poreča.
Partneri i izlagači bili su OPG Dean Prodan, Vina Prelac, Vina Guštin, Vinska kuća Matić, Dukat President, Auto centar Poreč sa MG vozilima, Vino Antunović – Lička vina, Tonkine Fritule, Vina Agapito, Petrova tjestenina SLOVIN, Kamnik vinarija, Tenuta Tre terre – Nota Vinegar, Cetina voda, Zigante Vero i Cattunar.
Pripremio: Tomislav Radić
Coner iz Jabučete u Zagrebu Bilogora, prije 20 godina nije bila poznata po vinogradarstvu i vinarstvu. To se mijenja jer je ekonomist Marijan Coner kupivši zemljište u Jabučeti kod Bjelovora, 2008. sa namjerom da se okuša u proizvodnji vina... Više [+]
Coner iz Jabučete u Zagrebu
Bilogora, prije 20 godina nije bila poznata po vinogradarstvu i vinarstvu. To se mijenja jer je ekonomist Marijan Coner kupivši zemljište u Jabučeti kod Bjelovora, 2008. sa namjerom da se okuša u proizvodnji vina. Godinu kasnije počeli su sa sadnjom bijelih i crnih sorti: chardonnay, manzoni, sauvignon, graševina, traminac, muškat ottonel te pinot crni, lovrijenac i Zweigelt na 5.5 hektara. Šesnaqest godina kasnije vinarija ima 9 hektara vinograda na pozicijama u Jabučeti, Višnjevcu nekoliko kilometara dalje i manji vinograd kupljen je od vinara Ćaćije u Sv.Trojstvu. Od početka proizvodnje Coner je prodavo vino u vlastitim objektima, restoranu Franz i caffeu Piaf u Bjelovaru te u Vidalićima na Pagu gdje je restoran i apartmani Barbati. Poslijednih godina se sade novi nasadi u Višnjevcu (1500 trsova chardonnaya i 1/2 hektara scheurebe-a ( nastao križanjem silvanca i graševine). U vinogradu u sv.Trojstvu imaju i manju količinu portugisca.
Restoran i vinarija, najvećim dijelom pod zemljom, ima 100 mjesta a još 200 se nalazi u velikom staklenom dijelu zatvorene terase. Restoran Coner u Jabučeti omiljeno je mjesto Bjelovarčana (15 km udaljen). Iznad vinarije uz vinograde napravili su tri apartmana i pet soba najviše kategorije. Tu je veliko igralište za djecu, ZIP line i dio konjičke staze koja prolazi Bilogorom a taj je sport u ovome kraju jako razvijen. Vinarija je više puta osvajala zlata na regionalnim izložbama Vinodar za Graševinu 2022., u Zelini na izložbi vina Sjeverozapadne Hrvatske zlato za graševinu iz 2024. a na lokalnoj razini u Budrovcu 2024. bili su šampioni sa graševinom .
U Zagrebu, 14. travnja 2025. u prostoru Češkoga doma na promociji, kušalo sedam vina. Graševina 2023 , Chardonnay 2023 , Sauvignon 2023 , Traminac 2023 , Cabernet sauvignon 2023 i Klara Cabernet Sauvignon 2022.
Na predstavljanju koje je vodio novinar Vjekoslav Madunić, o vinima osim vlasnika Marijana Conera i Ante Galić voditelja proizvodnje u vinogradima i podrumu govorili su i sommelier Darko Lugalić te enolog Franjo Francem.
Graševina 2023. 12.1%alkohola i 5.8 g/L kiseline je elegantno vino sa malim alkoholom i dobrom kiselinom. Vino je žućkasto zelenkaste boje, osjeti se autentični okus jabuke. U mirisu osjeti se žuto cvijeće i malo trave. To vino bi lijepo pratilo hranu (bijela morska riba-oslić ali i pastrva, mladi sir i vrhnje, povrtna jela...
Drugo vino bilo je Sauvignon 2023. 12.1 alkohol i 5.5 g/L kiseline žute boje i izraženijih zelenkastih nijansi. Vino ima sortnu čistoću prepoznatljivu na nosu herbalnih nota/pokošena trava i bazga. U ustima lijepa svježina , vino je osvježavajuće. Za gastronomski dio Lugarić predlaže šparoge sa tjesteninom, rižoto od povrća, bijelu ribu i morsku i riječnu. I za ovo vino kao i sva druga na promociji je ustanovljeno da su školski napravljena , bez zamjerki.
Za traminac je enolog Franjo Francem kazao da ga je kušao na slijepo pomislio bi da je iz Iloka. Nema većeg komplimenta vinaru i njegovom enologu Saši Lukiću. Traminac također iz 2023. ima 14 % alkohola i 5.1 g/L kiseline. Vino je zlatno žute boje sa zelenkastim odsjajem. U mirisu osjete se ruže, med i lič. Blaga gorčina na kraju u okusu je dobrodošla. Uz ovo vino odgovara aromatična hrana gljive, vrganji, wok sa kozicama slatko ljutog okusa., rižoto od paškoga sira i tart od kruške i naravno štrudla od jabuka. Traminac je sorta koja ima veliki potencijal za tržište ali je u Hrvatskoj nažalost vrlo malo korišten.
Vino cuvee Iskra (ime vinarove unuke) 2023. sa 12.1 % alkohola i 5.2 g/L kiseline .Sastavljeno je od graševine, traminca i muškata žutog uz primjesu chardonnaya, sauvignona i manzonija! Namjera je bila proizvesti vino koje će biti pitko i poluslatko. Vino je žućkasto zelenkaste boje, intezivnog mirisa, finog voćnog karaktera marelica, breskva, dunja i dinja. . Uz ovo vino sommelier preporučuje pileću paštetu, đem od smokve, panatone, tart od kruške, štrudlu od jabuke. Ovakav tip vina se može piti od predjela do glavnog jela i slastice!
I Klara Cabernet sauvignon 2022. 13.5 alkohol i 6.5 g/L kiseline je vino lijepe crvene boje sa ljubičastim odsjajem, izraženih aroma divlje kupine i borovnice uz primjesu crne čokolade i kave.Vino je punog okusa i primjerene kiseline a osjete još tanini koji ne smetaju. Gastronomski prepruka su jela od tamnog mesa s roštilja: biftek, ramstek, janjetina.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Marko Čolić
Vinske zvijezde u Balama Šampion Uskrsnog ocjenjivanja je slovenska Fuga Mundi Miro Vino, slijede Pinot Grigio Vertiz i Cabernet Sauvignon Radoš Vinske zvijezde održale su uskrsno ocjenjivanje u Istri, u Balama, u Villi Porta no. Ocjenjivan... Više [+]
Vinske zvijezde u Balama
Šampion Uskrsnog ocjenjivanja je slovenska Fuga Mundi Miro Vino, slijede Pinot Grigio Vertiz i Cabernet Sauvignon Radoš
Vinske zvijezde održale su uskrsno ocjenjivanje u Istri, u Balama, u Villi Porta no.
Ocjenjivanje Vinske zvijezde postoji od 2014. Ocjenjuje povjerenstvo enologa i sommeliera, te tako preporuča kupcima vina koja su objektivno zaslužila ocjene bez utjecaja etiketa i imena vinara. U „uskrsnoj“ komisiji su bili Katarina Peršurić, enologinja i vinarka (HR), Karin Rupena Perdec. sommelierka (HR), Vanja Mramor, sommelierka (SLO) i Bruno Gaberšek, certificirani vinski degustator i ocjenjivač, vinski znalac i kolumnist časopisa Vinske zvijezde (SLO). Predsjednik komisije bio je dr.sc. Kristijan Damjanić, enolog i profesor vinarstva i vinogradarstva, u Poreču, Veleučilišta u Rijeci - VeleRI, a vina je posluživala sommelierka i arhitektica dr Nina Levičnik.
Organizatori su za preporuku za uskrsni stol odabrali tri kategorije, bijela i crna vina lakšega tijela uz uskrsna predjela i jela, te vina s ostatkom šećera uz slastice. Na ocjenjivanje je pristiglo 25 uzoraka. Šampion je slatki slovenski cuvée graševine, rajnskog rizlinga, šipona i bijelog pinota iz 2007 - Fuga Mundi, s 95 bodova. Slijede ga Pinot Grigio Vertiz 2022 i Cabernet Sauvignon Radoš 2022.
Nakon ocjenjivanja, domaćini supružnici Nina Levičnik i Radovan Černelić pripremili su komisiji slasan i poseban ručak: za predjelo su posluženi domaći sirevi s marmeladom od jestivih ruža koje uzgaja Nina u Balama, slijedila je salata od graha, grejpa, karameliziranog luka i motra ukiseljenog u octu od ruža, a glavno jelo je bilo meso pečeno na žaru Ofyru uz krumpir aromatiziran ružmarinom. Za desert je poslužena torta tiramisu uz espresso iz cafetiere.
Opise svih vina, ocjene i preporuke za uskrsna jela moći će se pročitati u novom broju digitalnog časopisa Vinske zvijezde koji izlazi 10. travanja 2025. na platformi issuu:
www.issuu.com/vinskezvijezde
Više o Villi Porta: IG@weareportano; info@portano.eu
Više info o projektu: info@vinskezvijezde.com; vinskezvijezde
Pripremio: Tomislav Radić
Fotografije: Julio Frangen
Ocjenjivanje tribidraga, crljenka, zinfandela i kratošije Zlatan Crljenak 2019. vinarije Zlatan Otok iz Svete Nedjelje na Hvaru najviše je bodova osvojio na ocjenjivanju 26 hrvatskih vina od crljenka, tribidraga odnosno zinfandela koje je u... Više [+]
Ocjenjivanje tribidraga, crljenka, zinfandela i kratošije
Zlatan Crljenak 2019. vinarije Zlatan Otok iz Svete Nedjelje na Hvaru najviše je bodova osvojio na ocjenjivanju 26 hrvatskih vina od crljenka, tribidraga odnosno zinfandela koje je u zagrebačkom vinskom baru Wine & Friends organizirala vinska promotorica Ivana Pranjić. Osnivač vinarije, pokojni Zlatan Plenković, posadio je prije 20-ak godina pokusni vinograd s crljenkom i srodnim sortama poput plavca malog crnog i plavine.
Bilo je to nakon otkrića kako je kalifornijski zinfandel ista sorta kao naš crljenak ili tribidrag, odnosno talijanski primitivo i kratošija u Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji. Očevo iskustvo sa sortom iskoristili su i Zlatanovi sinovi Nikola i Marin pobijedivši na ovom ocjenjivanju.
Na Plenkovićev nagovor crljenak je posadio i Kaštelanin Dražan Krolo. Baš je njegov Kaštelanski crljenak 2020. osvojio drugo mjesto, sa samo 0,1 bodom manje. Treće je bilo vino Fetivi 2020. vinarije Markus, u kojem je 87 posto crljenka začinjeno babićem. Oduševila je i ujednačenost kvalitete hrvatskih vina: 21 je osvojilo zlatnu medalju, a njihove su se ocjene razlikovale u samo četiri boda. Pet srebrnih vina bilo je bod ispod praga za zlato.
Ocjenjivali su enolozi, sommelieri, vinski trgovci i publicisti prof.Ivan Dropuljić, Franjo Francem, Tomo Jakopović, Jana Košćec, Ivo Kozarčanin, Darko Lugarić, prof.dr.sc.Ivan Pejić, Vjekoslav Stojšić i Nenad Trifunović a nazočan je bio i Željko Suhadolnik.
Na ocjenjivanje su stigla vina iz cijele Dalmacije, od Konavala preko otoka, Imotskog i Kaštela do zadarskog zaleđa pa i Kutjeva. Usporedno su se ocjenjivali i kalifornijski Zinfandel 2018. Grgich HillS Estate te tri vina iz Sjeverne Makedonije: Kratošija 2021. Popov, Barovo 2021., Tikveš od vranca i kratošije te Kratošija 2021. Kamnik. Sva četiri su se pozlatila, a najveći broj bodova osvojila je Kratošija 2021 vinarije Popov iz Sjeverne Makedonije.
Vinski bar Wine & Friends logistički se pobrinuo za ocjenjivanje protekne sasvim glatko, a pobjednik hrvatskog Masterchefa 2021.Ivan Temšić pripremio je okrjepu: juhu od karameliziranog celera i slanutka s uljem bijelog tartufa, crème fraîche i prženim slanutkom te pašticadu od tune s domaćim njokima,
kremom od korjenastog povrća i ketchupom od zelene jabuke.
Pripremio: Tomislav Radić
Fotografije: Cork Croatia
Festival maslina u Zagreb Tugomir Majdak, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske i državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i šumarstva. i mr.sc. Srećko Gross, predsjednik Zagrebačkog maslinarskog instituta, otvorili su... Više [+]
Festival maslina u Zagreb
Tugomir Majdak, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske i državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i šumarstva. i mr.sc. Srećko Gross, predsjednik Zagrebačkog maslinarskog instituta, otvorili su prvi dan 10. Festivala maslina u Zagrebu koji 05 i. 06. travnja 2025., od 9:00 do 19:00 u hotelu The Westin Zagreb okuplja ljubitelje vrhunskih maslinovih ulja. Prilika je to za istraživanje raznovrsne ponude, umrežavanje s vodećim stručnjacima u svijetu maslinarstva te sudjelovanje na stručnim predavanjima i kreativnim radionicama.
Na ovogodišnjem Festivalu analizirano i ocijenjeno 448 uzoraka maslinovog ulja iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, a proizvođačima najkvalitetnijih ulja priznanja su uručena na svečanoj večeri održanoj dan uoči Festivala. Od ukupnog broja analiziranih i ocijenjenih uzoraka maslinovog ulja, kategoriji ekstra djevičanskih maslinovih ulja pripada 375 uzoraka, a 170 ekstra djevičanskih maslinovih ulja zbog iznimne je kvalitete osvojilo zlatnu medalju.
Šampion natjecanja i pobjednik u kategoriji monosortnih ekstra djevičanskih maslinovih ulja je OPG Štucin iz Labina za maslinovo ulje sorte istarska bjelica, koje je osvojilo 95,7 od ukupno 100 mogućih bodova. Drugo mjesto osvojio je OPG Stranić iz Pazina za monosortno ekstra djevičansko maslinovo ulje sorte rošinjola, koje je osvojilo 95,6 bodova, a treče mjesto osvojio je OPG Krbavčić iz Buzeta za monosortno ekstra djevičansko maslinovo ulje sorte istarska bjelica, koje je osvojilo 95 bodova.
Pobjednik u kategoriji uljara je Uljara Nono Brunoo iz Banjola, pobjednik u kategoriji ekoloških ekstra djevičanskih maslinovih ulja je Stancija San Antonio iz Vodnjana, pobjednik u kategoriji višesortnih ekstra djevičanskih maslinovih ulja je Agro Fructus d.o.o. Santini iz mjesta Nova Vas, a udruga čiji su članovi osvojili najviše priznanja na Festivalu je Eko agroudruga Maslina iz Pule.
Ulaz je besplatan za sve posjetitelje tijekom oba dana trajanja Festivala, a u nedjelju, 6. travnja festivalske aktivnosti odvijaju se 9:00 do 18:00.
Sve informacije i najnovije vijesti o Festivalu maslina u Zagrebu dostupne su ovdje i na službenoj Facebook stranici.
Pripremio: Tomislav Radić
12. PINK DAY Zagreb festival U ružičastim vinima moći ćete uživati 26. travnja 2025., u Laubi! U zagrebačkoj Laubi održana je konferencija za medije na kojoj je najavljen program 12. PINK DAY Zagreb festivala. Novinari su doznali sve o boga... Više [+]
12. PINK DAY Zagreb festival
U ružičastim vinima moći ćete uživati
26. travnja 2025., u Laubi!
U zagrebačkoj Laubi održana je konferencija za medije na kojoj je najavljen program 12. PINK DAY Zagreb festivala.
Novinari su doznali sve o bogatom programu i izlagačima ovog festivala rosé vina, ekstra djevičanskog maslinovog ulja, roza koktela i – ove godine – jantarnih vina!
Sanja Muzaferija, osnivačica i direktorica PINK DAY Zagreb festivala. istaknula je kako je ove godine zemlja partner festivala Italija, a konferenciju su uveličali prisustvom i Njegova Ekselencija Veleposlanik Italije u Hrvatskoj, Paolo Trichilo, generalna direktorica Talijansko hrvatske gospodarske komore, dr Andrea Perkov te Predsjednik Talijansko hrvatske gospodarske komore Doktor Aldo Di Biagio. Komora je posvećena radu s talijanskim investitorima i robnoj razmjeni između Italije i Hrvatske a bilježi više od 8 milijardi € robne razmjene, te je prvi talijanski trgovinski partner Hrvatskoj. Govorili su i direktorica razvoja brenda i turističkih proizvoda Hrvatske Turističke Zajednice Slavija Jačan – Obratov, kao i izvršna direktorica Zrinka Jelić-Belinić.
Nakon službenog dijela konferencije za medije, uživalo se u izvrsnim BELJE vinima, ovogodišnjem vinskom partneru na konferenciji festivala, a upravo su Vina Belje, najbolja vinarija iz Hrvatske prema ocjenama stručnih ocjenjivača na dva najveća ocjenjivanja vina u Njemačkoj Mundus Vini – Spring Tasting i Berliner Wine Trophy. Pio se i Cuvée rosé Vina Belje o kojem je nakon službenog dijela govorila glavna enologinja Vina Belje, magistrica agronomije, Marijana Škiljo.
Za fine zalogaje pobrinuli su se bezglutenski brand KATA, kao i sladoled Hyggis koji je upravo PINK DAY Zagreb festival odabrao za svoju službenu hrvatsku premijeru.
Uz bogat program festivala, Sanja Muzaferija istaknula je i dolazak posebne gošće koja u Zagreb stiže iz Francuske.To je Nathalie Pouzalgues, francuskoj enologinji, ekspertici za rosé vina iz jedinog instituta na svijetu koji se bavi isključivo rosé vinima, Le Centre du Rosé.
12. PINK DAY Zagreb festival – festival posvećen rosé vinima (zajedno sa svojim „festivalom u festivalu“ posvećenim ekstra djevičanskom maslinovom ulju ) GREEN IN PINK powered by HTZ - ove se godine održava sad već tradicionalno u Laubi - kući za ljude i umjetnost,
u subotu 26. travnja 2025 od 11.00 do 20.00 sati.
Uz izlagače Rosé vina i Maslinovih ulja, kao i Pink Mixology uveden 2022. godine, gdje posjetitelji mogu kušati ružičaste ginove, tonic watere i koktele, a ove su godine novitet Jantarna / Amber vina.
Na Festivalu će se predstaviti odabrana jantarna vina, prema preporuci suradnika i selektora festivala, sommeliera Josipa Oriškovića.
PINK DAY partneri će i na ovom izdanju Festivala svoje izlagačke stolove lijepo ukrasiti i urediti jer tako ulaze u konkurenciju za najljepši izlagački stol jer PINK DAY Zagreb najkreativnije uređene stolove nagrađuje vrijednim nagradama: – ovoga puta Humed Pharma - Alqvimia daruje luksuzni spa ritual lica i tijela Eternal Youth u Alqvimia Store & Spa i poklon kutiju pripadajućih anti-age proizvoda Eternal Youth.
Mömax će osigurati raznolik paket svojeg asortimana, dok će Hvaroma darovati paket svojih prirodnih kozmetičkih proizvoda. MIVA Galerija vina osigurala je Riedel machine made decanter i butelju Chateau d'Esclans Rock angel.
Novost je i da sve posjetitelje festivala PINK DAY Zagreb daruje poklon vrećicama vrhunske kozmetike by Notino, a u povodu otvaranja njihove trgovine u Zagrebu 30.06.2025.
Kao i do sada PINK DAY slavi mirna ružičasta vina i pjenušce; ekstra djevičanska maslinova ulja, roza koktele i odabrana amber vina;
proljeće, nadu u bolje dane, svijet bez rata; cvijeće, ženstvenost, ljepotu, sreću i dobru atmosferu. Zapravo je to naš sada već tradicionalni pokušaj pogleda kroz ružičaste naočale!
Zanimljiv je program radionica prije festivala, srijeda i četvrtak, 23. i 24. travnja koje će se održati u PUPITRESU – boutique vinske kulture koji je ovogodišnji partner festivala.
Očekuje se da će se okupiti veliki broj posjetitelja odjevenih u ružičasto ili ukrašenih ružičastim znakovljem.
Festival je prijatelj Zadar Wine Festival. Partneri i sponzori 12. PINK DAY Zagreb festivala su; HTZ, PBZ Visa Premium Card, Nexi, Dalmatie Group, HGK, Kotari, Consorzio Bardolino, Esplanade Zagreb hotel, Talijansko hrvatska gospodarska komora i Romerquelle.
RADIONICE:
PUPITRES – boutique vinske kulture
Srijeda 23.4.2025.
18.30 h: MASTERCLASS „Mađarski roséi vinarije Tamás Duzsi” powered by DALMATIE GROUP
Voditelj: Tamás Duzsi osobno
- Masterclass će se održati na engleskom jeziku
- 7 odabranih rosé vina
- izbor sireva & focaccia
- fini zalogaji KATA gluten free
- trajanje Masterclassa max. 90 minuta
(cijena: 80 eura po osobi)
Četvrtak 24.4.2025.
13.30h : RADIONICA „Rosé vina zadarskog vinogorja“ powered by Zadar Wine Festival
Voditelj: Ivan Stibilik, sommelier
- 5 odabranih rosé vina
- izbor sireva & focaccia
- fini zalogaji KATA gluten free
- trajanje radionice max. 90 minuta(cijena: 40 eura po osobi)
16.00h: MASTERCLASS „Jantarna vina“ powered by PBZ Visa Premium Card & NEXI
Voditelj: Josip Orišković, sommelier i selektor jantarnih vina Pink Day Zagreb Festivala 2025.
- 7 odabranih jantarnih vina
- fini zalogaji KATA gluten free
- izbor sireva & focaccia
- trajanje Masterclassa max. 90 minuta
(cijena: 80 eura po osobi)
19.00h: MASTERCLASS „Francuski roséi”
Voditeljica: Nathalie Pouzalgues, francuska enologinja i ekspert za rosé vina
- Masterclass će se održati na engleskom jeziku
- 6 odabranih rosé vina
- izbor sireva & focaccia
- fini zalogaji KATA gluten free
- trajanje Masterclassa max. 90 minuta
(cijena: 80 eura po osobi)
Subota 26.4.2025.
LAUBA – kuća za ljude i umjetnost PINK DAY Zagreb & Green in Pink powered by HTZ
12.00 – 13.00 h RADIONICA „Maslinova ulja“ powered by KOTARI Voditeljica: Stanka Jagar
(cijena 20 eura po osobi)
14.00 -15.00h: OKRUGLI STOL „Utjecaj klimatskih promjena na hrvatsko vinogradarstvo i vinarstvo“ powered by HGK
Moderator: Josip Orišković
Sudjeluju;
1. prof. dr. sc. Maja Telišman Prtenjak, redoviti profesor na Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
2. dr. sc. Ivan Prša, Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, Centar za vinogradarstvo, vinarstvo i uljarstvo, voditelj Centra
3. Antun Glavica, Vino Glavica, Moslavina
4. doc. dr. sc. Jelena Đugum, HGK, direktorica Sektora za poljoprivredu
(ulaz besplatan uz prethodnu rezervaciju)
16.00 – 16. 45h : RADIONICA „Talijanski roséi” powered by Consorzio Bardolino
Voditelj: Dott. Costantino Gabardi
(cijena 20 eura po osobi)
RADIONICA 17.15– 17.45 h „Tasting odabranih roséa festivala by Nathalie Pouzalgues“ powered by HTZ
(ulaz besplatan uz prethodnu rezervaciju)
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Rene Karaman
Natječaj za bespovratne potpore poljoprivrednicima Zagrebačka županija raspisala 1,1 milijun eura vrijedne natječaje za bespovratne potpore poljoprivrednicima Na plantaži borovnica Agrovita u Tarnom 80 posto energije štedi se zahvaljujući s... Više [+]
Natječaj za bespovratne potpore poljoprivrednicima
Zagrebačka županija raspisala 1,1 milijun eura vrijedne natječaje za bespovratne potpore poljoprivrednicima
Na plantaži borovnica Agrovita u Tarnom 80 posto energije štedi se zahvaljujući solarnoj elektrani koja je sufinancirana potporom Zagrebačke županije
Na plantaži borovnica Agrovita u Tarnom u neposrednoj blizini Ivanić-Grada Borna Gradišek s poslovnim partnerom uzgaja borovnicu, pakira i plasira u trgovačke lance. Prvi dio nasada podignut je 2016. godine, a danas na plantaži ima nešto više od 20 tisuća sadnica. Svoje poslovanje na višu razinu podigli su brojnim ulaganjima kao i bespovratnim potporama Zagrebačke županije koja je ove godine za tu namjenu raspisala 1,1 milijun eura vrijedne natječaje.
„Zagrebačka županija u odnosu na prije četiri godine udvostručila je sredstava za bespovratne potpore poljoprivrednicima, a obilazeći naše dosadašnje korisnike potpora lijepo je vidjeti rezultate“, u obilasku plantaže borovnica rekao je zamjenik župana Damir Tomljenović, pozvavši poljoprivrednike da se prijave na ovogodišnje natječaje i ostvare bespovratne potpore koje dosežu do 15 tisuća eura po korisniku, odnosno do 20 tisuća eura ako se radi o ekološkom poljoprivredniku.
Od ukupno osiguranih 1,1 milijun eura, 573 tisuće eura osigurano je za potpore male vrijednosti u poljoprivredi, ruralnom razvoju i šumarstvu, 340 tisuća eura za ekološku poljoprivredu i ruralni razvoj, 70 tisuća eura izdvojeno je za poticanje energetske učinkovitosti i nabavu i ugradnju obnovljivih izvora energije na poljoprivrednim gospodarstvima, a 150 tisuća eura je na raspolaganju za nabavu poljoprivrednog materijala za sjetvu i sadnju, kao i kreditiranje nabave poljoprivrednog repromaterijala.
Borna Gradišek istaknuo je kako bespovratne potpore Zagrebačke županije koriste od 2022. godine kada su ugradili solarne panele na gospodarsku zgradu, zatim nastavili sa dobivanjem potpore za podizanje novog nasada kao i izradu web stranice te certificiranje proizvoda. „Nakon što smo ugradili solarnu elektranu ostvarili smo 80 posto uštede na potrošnji električne energije što nas je motiviralo da se nastavimo prijavljivati na natječaje“, rekao je Gradišek, dodavši kako će se ove godine javiti za mjeru potpora male vrijednosti obzirom da nabavljaju najmodernije uređaje za navodnjavanje nasada.
Javni pozivi otvoreni su do 15. studenoga ili do utroška sredstava, a više o samim potporama, uvjetima javnih poziva i načinu dostupno je na web-stranici Zagrebačke županije
www.zagrebacka-zupanija.hr
, pod rubrikom natječaji.
Pripremio: Tomislav Radić
Renesansa dragocjene autohtone sorte: Škrlet ima veliki potencijal u mediteranskoj kuhinji Škrlet proživljava procvat. Moslavački vinogradari povećavaju vinograde te autohtone sorte vinove loze, a vinari od nje stvaraju monosortna vina razn... Više [+]
Renesansa dragocjene autohtone sorte:
Škrlet ima veliki potencijal u mediteranskoj kuhinji
Škrlet proživljava procvat. Moslavački vinogradari povećavaju vinograde te autohtone sorte vinove loze, a vinari od nje stvaraju monosortna vina raznih stilova.
Škrlet postaje sve zastupljeniji na vinskim kartama restorana i hotela, a novu priliku enolozi i sommelieri vide u njegovu sljubljivanju s mediteranskim jelima.
„Škrlet u prvom redu prepoznajemo kao lagano, lepršavo vino, ali njegov potencijal nadilazi granice njegove vinske regije – Središnje bregovite Hrvatske. Škrlet kao aperitivno vino treba proširiti svoju primjenu. Dalmacija, Kvarner i Istra trebaju upravo takva vina za početak obroka i vina za jela kao što su carpaccio od tune, kozice i škampi. S tim se jelima škrlet sjajno sljubljuje. Događaju se zanimljive stvari, škrlet se prepoznaje kao najvažnija autohtona sorta kontinentalne Hrvatske i on s mnogim mediteranskim jelima čini savršen spoj”, kazao je sommelier Josip Orišković na radionici koju je Udruga vinara i vinogradara Bregovita Hrvatska organizirala u Zagrebu kako bi restoraterima i ugostiteljima predstavila potencijal škrleta.
Nakon što se škrletu desetljećima nije posvećivala posebna pozornost, zanimanje javnosti počeo je ponovo privlačiti prije nekoliko godina. Za to su najzaslužniji vinari koje ga proizvode. Podigli su mu kvalitetu, a potom ga i zajednički počeli predstavljati tržištu.
„Škrlet je u uzlaznoj putanji! Iza njega stoji jedinstvo vinara iz Moslavine. Škrlet se sada uzgaja na samo 70 hektara što je u svjetskim razmjerima mala površina, ali on je naš veliki ponos. Zato želimo da bude prepoznatljiv u Hrvatskoj i šire. Vjerujem da mu u tome može pomoći naša sloga. Naime, kad odeš van, najsložniji su oni kojih ima najmanje. Takvi smo i mi okupljeni oko našeg škrleta iako svatko od vinara ima svoj stil, a i svaka vinarija dodatno nudi škrlet u nekoliko stilova. Tržištu želimo pokazati što sve škrlet može dati. Ide uz predjelo i glavno jelo, a sam može biti i desertno vino“, kazala je Ivana Gelo iz vinarije Seletković.
Orišković je objasnio da škrlet svoju moć crpi iz vlastitog genoma, ali i klime te tla.
„Škrlet zbog svojih ljubičastih točkica razvija strukturu na granici bijelog i crnog vina. Dakle, iako je riječ o bijelom, laganom vinu, ono zbog svoje crvenkaste pozadine može podržati i jača jela. Mi smo predvodnici u proizvodnji škrleta kao laganog, lepršavog vina koje odgovara raznolikom slijedu jela. Drago mi je da su i ostali vinari to slijedili svojom stilistikom vina“, rekla je Petra Miklaužić iz vinarije Miklaužić.
Proizvođačima trenutačno izazov predstavlja rast potražnje za škrletom.
„Njegova je pozicija na hrvatskoj vinskoj sceni jasna, no ono što nam nedostaje, su količine. Ako sa škrletom želimo postati eminentni igrači na tržištu, u idućih deset godina moramo ostvariti napredak u povećanju površina ili konverziji vinograda iz internacionalnih sorti u škrlet. Moslavina sa škrletom na vinskoj sceni ima velik potencijal i trebamo ga iskoristiti“, rekao je Hrvoje Košutić, predstavnik Vina Košutić.
Na vinskoj radionici okupljeni su kušali škrlete vinarija Florijanović, Glavica, Jančar, Kezele, Klet Romić, Košutić, Miklaužić, Mikša, Seletković i Voštinić Klasnić. Sommelier je pritom istaknuo kako je Florijanovićev škrlet berbe 2022. osvojio zlatno odličje Decantera, a da je škrlet Glavica prvo hrvatsko vino s biodinamičkim certifikatom Demeter.
MIVA, distributer tvrtke Riedel, austrijskog proizvođača staklenog posuđa, predstavila je Riedelovu čašu za škrlet. Riječ je o čaši koja nosi znak ovna koji je oblikovala agencija Bruketa&Žinić&Grey jer se škrlet naziva i ovnek žuti.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Matej Ščavničar
10. Festivala maslina u Zagrebu U hotelu The Westin Zagreb održat će se 10. Festivala maslina. Jubilarno izdanje ovog događaja svoja vrata otvorit će 5. travnja i tijekom dva dana posjetiteljima omogućiti upoznavanje s vrhunskim ekstra djev... Više [+]
10. Festivala maslina u Zagrebu
U hotelu The Westin Zagreb održat će se 10. Festivala maslina. Jubilarno izdanje ovog događaja svoja vrata otvorit će 5. travnja i tijekom dva dana posjetiteljima omogućiti upoznavanje s vrhunskim ekstra djevičanskim maslinovim uljima i drugim proizvodima od maslina, te razmjenu znanja i iskustava sa stručnjacima, znanstvenicima i proizvođačima iz zemlje i inozemstva.
Događanja u sklopu ovogodišnjeg festivala pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i šumarstva, Grada Zagreba, Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske turističke zajednice na konferenciji za medije najavili su mr.sc. Srećko Gross, predsjednik Zagrebačkog maslinarskog instituta, Božica Kliman, predsjednica Organizacijskog odbora i dr. sc. Krunoslav Kovačević, Ivica Pešić i Nikša Šimunović-Odak, članovi Organizacijskog odbora.
Jednu od glavnih aktivnosti festivala i ove godine predstavlja ocjenjivanje maslinovih ulja. Ukupno je analizirano i ocijenjeno 448 uzoraka iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Kemijsku i senzorsku analizu proveli su stručnjaci Udruge senzorskih analitičara maslinovog ulja OLEA – Zadar. Od ukupnog broja analiziranih i ocijenjenih uzoraka maslinovog ulja, kategoriji ekstra djevičanskih maslinovih ulja pripada 375 uzoraka, a 170 ekstra djevičanskih maslinovih ulja zbog iznimne je kvalitete osvojilo zlatnu medalju. Proizvođači nagrađenih maslinovih ulja svoja će priznanja primiti na svečanom proglašenju večer uoči samog festivala kada će se proglasiti i imena šampiona u različitim kategorijama, nakon čega će cjelokupni rezultati biti objavljeni na službenim stranicama.
Veliki broj nagrađenih maslinovih ulja, kao i drugih proizvoda od maslina, posjetitelji će moći kušati u sklopu prodajne izložbe na kojoj je sudjelovanje potvrdilo pedesetak proizvođača, a okusi maslinovog ulja i maslina sljubljivat će se s delikatesnim mesnim, ribljim i mliječnim proizvodima, te medom i slasticama. Posjetitelji moći će posjetiti neko od predavanja iz područja maslinarstva, zdravstvene i nutritivne vrijednosti ekstra djevičanskog maslinovog ulja i tehnoloških rješenja za maslinarstvo, ili se okušati u prepoznavanju organoleptičkih svojstava maslinovih ulja i izradi kozmetike na osnovi maslinovog ulja.
'Zagrebački maslinarski institut nastavlja s provedbom različitih aktivnosti posvećenih podizanju svijesti građana o važnosti konzumiranja kvalitetnog ekstra djevičanskog maslinovog ulja. S tim u vezi, tim naše udruge nedavno je započeo provedbu pilot projekta edukacije učenika odabranih osnovnih škola, a novost na ovogodišnjem festivalu je sudjelovanje učenika Osnovne škole Lučko, koji će izložbom svojih crteža i drugih radova predstaviti svoje dojmove i znanja stečena u sklopu radionica koje su nedavno održane u njihovoj školi. Vizija Zagrebačkog maslinarskog instituta je vrhunsko ekstra djevičansko maslinovo ulje hrvatskih proizvođača učiniti sastavnim dijelom zdrave prehrane svakog djeteta i nadamo se da ćemo pilot provedbom edukacija najmlađe populacije potaknuti nadležna tijela i sponzore da podrže nastavak projekta edukacije na nacionalnoj razini', izjavio je Srećko Gross, predsjednik Zagrebačkog maslinarskog instituta.
Sve informacije i vijesti o 10. Festivalu maslina u Zagrebu dostupne su ovdje i na službenoj Facebook stranici. Kontakt za predstavnike medija: Biljana Ljuban, + 385 98 404 594, info@zagreboliveinstitute.hr.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Zoran Lutz
Konferencija o vinu i vinogradarstvu U Hotelu Osijek otvorena je konferencija pod nazivom Vinteligencija 2025. posvećena širenju znanja o vinu i vinogradarstvu. U organizaciji konzultantske tvrtke Vinteligencija i regionalnog udruženja vina... Više [+]
Konferencija o vinu i vinogradarstvu
U Hotelu Osijek otvorena je konferencija pod nazivom Vinteligencija 2025. posvećena širenju znanja o vinu i vinogradarstvu. U organizaciji konzultantske tvrtke Vinteligencija i regionalnog udruženja vinara Slavonije i hrvatskog Podunavlja Graševina Croatica, te uz pokroviteljstvo Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Republike Hrvatske, konferencija će trajati do 28. ožujka i okupit će brojne stručnjake, vinare i entuzijaste iz svijeta vinarstva i vinogradarstva.
Svečanom otvaranju konferencije prisustvovali su Marinko Beljo, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, Josip Miletić, zamjenik župana Osječko-baranjske županije, te Krunoslav Karalić, v.d. ravnatelja Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu. U svojem obraćanju, državni tajnik Beljo naglasio je važnost partnerstva udruženja vinara i vinogradara iz Hrvatske s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, dodajući kako je cilj brojnim mjerama unaprijediti vinogradarstvo i vinarstvo jer je potrošnja vina vrlo značajna i doprinosi našem bruto nacionalnom dohotku i razvoju Republike Hrvatske. Zamjenik župana Miletić istaknuo je kako će Osječko-baranjska županija potporama nastaviti podržavati vinare i vinogradare kako bi se vinarstvo na ovim područjima još snažnije razvijalo te kako bi se povećala kvaliteta proizvoda, dok je Karalić iz HAPIH-a ukazao na nužnost prilagodbe zelenoj i digitalnoj tranziciji, vjerujući kako će upravo ideje i zaključci s Vinteligencije poslužiti kao podloga za poboljšanje stanja u sektoru vinarstva.
Tijekom dvodnevnog programa, održat će se ukupno 16 predavanja koja će obuhvatiti široku paletu tema relevantnih za industriju vina – od novih trendova u održivosti vinogradarsko-vinarske proizvodnje, istraživanja tržišta, najnovijih tehnološko-tehničkih rješenja u proizvodnji vina, do promocije i financiranja vinskih projekata.
Plenarni govornik na Vinteligenciji bit će profesor dr. Manfred Stroll s Visoke škole u njemačkom Geisenheimu, vodećoj europskoj znanstveno-istraživačkoj instituciji u području vinogradarstva i vinarstva, dok će drugi dan konferencije otvoriti Philippe Ortega, vlasnik tvrtke Made in Wine, fokusirane na poslovni konzalting za vinarije. Na događaju će sudjelovati i znanstvenici s Agronomskih fakulteta u Zagrebu i Osijeku te predstavnici Hrvatskog geološkog instituta, kao i hrvatski predstavnici vodećih industrija u vinarstvu iz Francuske i SAD-a.
Iz Graševine Croatica i Vinteligencije poručuju kako je konferencija posebno značajan vinski događaj za sve vinare i vinogradare jer predstavlja jedinstvenu priliku za umrežavanje profesionalaca iz sektora te upoznavanje s najnovijim svjetskim trendovima i mogućnostima njihove primjene.
Pripremio: Tomislav Radić