još nam nije bilo za kositi pa smo pobacali malo zemlje po maslinama
narode 5.4.2021 Uskrsni ponedjeljak opet idemo put Dalmacije pa kome treba humusa eto dostave
Poštovani,zahvaljujem svima koji su kupili a i onima koji su dobili naš glistal koji paze na ekološki uzgoj svojih kultura,nakon dosta upita oko interneta ovim putem javljam da ubuduće mogu naše proizvode naručiti i preko web shopa
Naslovna
opet o humusu i kako ga pojačati u siromašnom tlu
Kako huminske kiseline pomažu povećati sadržaj humusa u tlu Ove kiseline aktivno podržavaju stvaranje esencijalnih glineno-humusnih kompleksa, koji vežu vodu i hranjive sastojke te ih otpuštaju biljkama po potrebi tijekom vegetacije, navode iz tvrtke Pro-eco. Foto: Depositphotos/Helenemoon 720 53 0... Više [+]
Kako huminske kiseline pomažu povećati sadržaj humusa u tlu
Ove kiseline aktivno podržavaju stvaranje esencijalnih glineno-humusnih kompleksa, koji vežu vodu i hranjive sastojke te ih otpuštaju biljkama po potrebi tijekom vegetacije, navode iz tvrtke Pro-eco.
Foto: Depositphotos/Helenemoon
720 53 0
Tlo je najvažniji čimbenik u poljoprivredi, a njegova plodnost, samim time i opskrba hranom rastuće svjetske populacije, je ugrožena. U Hrvatskoj, kao i na globalnoj razini, postotak humusa u tlu pada, dok se površine degradiranog i napuštenog zemljišta povećavaju. Danas se čovječanstvo suočava s važnom zadaćom očuvanja i povećanja njegova postojećeg sadržaja.
Ali što je zapravo humus? Koju funkciju ima i što možemo učiniti da se suprotstavimo njegovom gubitku?
Trajni i hranjivi humus
Općenito se pod njim podrazumijeva ukupnost fino razgrađenih organskih tvari u tlu, a nastaje kao rezultat neumorne metaboličke aktivnosti mikroorganizama. Razlikuje se prema dugotrajnosti pa se takozvani "hranjivi" sastoji od organskih tvari koje organizmi u tlu brzo troše, a "trajni", pak, od huminskih tvari koje se polako razgrađuju te dulje ostaju u tlu. On veže na sebe hranjive sastojke i vodu, održava strukturu tla i čini oko 90 % organske mase plodnog humusnog tla.
Fenomen plodnosti u konačnici je vidljiva interakcija između tla i biljnog svijeta u njemu. Sadržaj humusa u tome igra veliku ulogu. Tlo bogato njime, bogato je glineno-humusnim kompleksima, a oni nastaju djelovanjem organizama te drže vodu i hranjive tvari dostupne biljkama u rizosferi.
Međutim, u tlu bez njega, ti kompleksi uglavnom nedostaju. Hranjive tvari koje se dodaju gnojidbom ispiru se u podzemne vode (uglavnom neiskorištene) čineći biljke slabijima i osjetljivijima na bolesti. Također, nedostatak stabilnih glineno-humusnih kompleksa izlaže čestice tla eroziji.
Što činiti kod njegova gubitka?
Mnogo obradivih površina u svijetu već je siromašno humusom te ima mali (1 do 2 %) ili vrlo niski (
Evo vratili se danas jedva po snijegu autoputom,ali je posao obavljen
Poštovani
Krajem idućega tjedna krećemo put Pirovca posaditi koju smokvu,nar i višnju u maslinik pa vozim i humusa. Ako kome treba slobodno se javite.Vozim starom cestom skroz pa eto sve je usput.
Naravno dostava se ne naplaćuje
EVO DRAGI NARODE OPET MALO O HUMUSU NAIME GDJE GOD DA ČITAM O ORGANSKIM GNOJIVIMA SVUGDJE SE SPOMINJU NEKAKVI PELETI ZA POBOLJŠANJE I STVARANJE HUMUSA U TLU ALI RIJETKO ČISTI HUMUS KAO PROIZVOD PA ETO DA PROBAMO MALO PROMIJENITI RubrikePovr... Više [+]
EVO DRAGI NARODE OPET MALO O HUMUSU NAIME GDJE GOD DA ČITAM O ORGANSKIM GNOJIVIMA SVUGDJE SE SPOMINJU NEKAKVI PELETI ZA POBOLJŠANJE I STVARANJE HUMUSA U TLU ALI RIJETKO ČISTI HUMUS KAO PROIZVOD PA ETO DA PROBAMO MALO PROMIJENITI
RubrikePovrćarstvo CvjećarstvoIzdanja 2018.Broj 6 od 01.04.2018.
Lumbrihumus – neophodan za gladna tla
Objavio Renata Dragović, mag.ing.agr. -10. travnja 2018.1476
Podijeli
Lumbrikultura (uzgoj crvene kalifornijske gliste) odnosno proizvodnja lumbrihumusa je djelatnost koja s visokom učinkovitošću štiti okoliš (tlo-zrak-vodu). Tehnologija uzgoja crvene kalifornijske gliste podrazumijeva korištenje organskog ‘’otpada’’ kao hrane za gliste od kojeg se dobiva visoko kvalitetno organsko – biološko gnojivo – lumbrihumus.
Lumbrihumus kalifornijskih glista sadrži visoke koncentracije korisnih bakterija i mikroorganizama koji su nusproizvod probavnog trakta glista u kojem se razgrađuju i miješaju hranjivi sastojci i elementi potrebni biljkama za rast u jednostavne oblike. Te oblike biljka uzima iz tla bez velikih napora, a višak elemenata ostaje u zemlji lako dostupan biljci u razvoju. Lumbrihumus ima vrlo široku lepezu upotrebe. Koristi se u cvjećarstvu, maslinarstvu, vinogradarstvu, voćarstvu te u vrtlarstvu. Osim što popravlja strukturu tla, podiže razinu prozračnosti i pomaže razvoju flore iznad tla i u tlu. Također, doprinosi i razvijanju mikroorganizama koji tlo čine živim. U organskoj proizvodnji lumbrihumus je nezamjenjiv jer je i sam dobiven od organske sirovine. Njegovom upotrebom prinosi se povećavaju od 20- 60 %, pojačava otpornost biljke te dovodi do ranijeg sazrijevanja povrća i voća.
Lumbrihumus prirodno sadrži biljne hormone rasta auksin i citokinin koji potiču brži i jači razvoj biljaka. Kako se kalifornijske gliste hrane i štetnim gljivicama i bakterijama iz dobivene hrane, one ih prerađuju te se tako smanjuje mogućnost oboljenja biljaka. pH vrijednost lumbrihumusa je neutralna te svojim sastavom neutraliziraju kiselost tla i omogućavaju biljkama normalan rast.
""
Kako proizvesti kvalitetan lumbrihumus?
Prvi cilj uzgajanja glista je proizvodnja humusa, najfinijeg, najkvalitetnijeg organskog gnojiva za sve vrste biljaka. Gliste se uzgajaju u zrelom stajnjaku. Hraneći se stajskim gnojem, glista ga u svom organizmu razlaže, djelomično resorbirajući pojedine sastojke. Najvećim djelom gujavica ostatke iz svoga probavnog trakta izbacuje u obliku finog humusa. Uloga stajnjaka u uzgoju glista je dvojaka. Gliste stajnjak koriste kao osnovu za ishranu i kao sredinu u kojoj borave tj. životnu sredinu. Lumbrihumus je, dakle, produkt prerade stajnjaka i organskih otpadaka koje preradi crvena kalifornijska glista. Tehnologija prerade pomoću crvene kalifornijske gliste na idealan način zbrinjava ogromne količine stajskog gnojiva, biljnog otpada s polja, kućnog otpada, kartonske i papirnate ambalaže. Uz prethodnu pripremu (fermentacija), sav navedeni ‘’otpad’’ koristi se kao idealna hrana za gliste koju ona prerađuje, neutralizira štetne sastojke i neugodne mirise te proizvodi kvalitetan lumbrihumus. Isti se kroz razne aktivnosti ( voćarstvo, vrtlarstvo itd.) vraća u tlo pri čemu se zatvara ciklus tlo-biljka-životinja. Danas se humus masovno koristi u svim granama poljoprivrede, stoga se treba malo više upoznati s njegovim nastajanjem i uporabom. Naravno, u tlu ga stvara gujavica ili glista, koju je dugogodišnje gospodarenje poljoprivrednim zemljištem gotovo uništilo. Kako bi se tlu vratila njegova vitalnost, čovjek je počeo sam uzgajati gujavice ili gliste, kako bi proizveo veće količine humusa, tako neophodnog u našim ‘’gladnim’’ tlima.
""
Gliste – čine tlo prozračnim
Glista (Lumbricus) je crvenkasti crv iz klase maločekinjaša (Oligochaeta) kojih ima oko 3000 vrsta. U tom rasponu vrsta ima ih koje u punoj zrelosti dostignu veličinu od desetak milimetara pa do giganata kakav je Megascollices australis koji dostiže dužinu do 3 metra i širinu od 2,5 centimetra. Gotovo da nema vlažnog i močvarnog zemljišta na zemlji koje nije bogato nastanjeno glistama, od kojih je najmasovnija i svima poznata kišna glista (Lumbricus terrestris). Nekad je ista bila zastupljena u svim poljoprivrednim zemljištima, ali ju je prekomjerna uporaba agrokemikalija gotovo potpuno uništila. Sa stajališta kontroliranog uzgoja, privlače pažnju samo tri vrste. To su Lumbricus rubellus, Eiseniafoetida i Red Worm, koje su morfološki slične. Gujavica ili glista posjeduje vrlo razvijen probavni, muskulaturni – mišićni, cirkularni (krvotok), nervni i reproduktivni sustav. Ispred prvog segmenta nalazi se dio – prostomium, čija je funkcija da kao ralica nalazi i širi pukotine u zemlji i tako omogućava kretanje. Čvrste hitinske dlačice (čekinje) nalaze se na svakom segmentu (po 8 komada) i predstavljaju najčvršće dijelove organizma gliste, a služe za oslanjanje pri kretanju. Upravo nedostatak bilo kakvog kostura omogućava glisti kretanje kroz najrazličitije pukotine i prolaze u zemlji. Iako je svaki segment gliste jasno odvojen, postoje otvori koji pomažu razmijeni supstanci između njih. Duž cijelog tijela gliste pružaju se krvotok, nervni sustav i probavni organi. Ako dođe do presijecanja tijela, opna na prekinutom segmentu se sasvim zatvara i prednji dio u kome su srce, mozak i organi za probavu nastavlja život bez većih problema. Svojim kretanjem, a gujavica je vrlo aktivna, ostavlja sitne prolaze u tlu te ga čini prozračnim. Time se postiže pozitivan vodo-zračni režim tla što utječe na strukturu tla, ali i na njegovu mikrobiološku aktivnost.
Prirodno organsko gnojivo
Lumbrihumus je najkvalitetnije prirodno ekološko visokovrijedno organsko gnojivo, dobiveno iz organskog otpada radom crvenih kalifornijskih gujavica – idealno za uporabu u poljoprivredi, šumarstvu i cvjećarstvu. Biljke tretirane humusom imaju zdraviji i bogato razgranat korijen, veći broj zdravih listova, puniju krošnju, otpornije su na bolesti, a visina biljaka je veća za 20-30%. Humus služi za oplemenjivanje i humifikaciju svih tala. Bez mirisa i bilo kakvih kemijskih sastojaka, potpuno je prirodno organsko gnojivo, a smanjuje i sabijanje tla te održavanje pozitivnog vodo – zračnog režima. Ako ste više zainteresirani za proizvodnju zdrave hrane, bez dodavanja mineralnih gnojiva, treba imati na umu da je i to moguće izvesti isključivo upotrebom lumbrihumusa, s obzirom da se iz njega mogu pokriti gotovo sve potrebe. Ipak, važno je zapamtiti da su količine hranjivih tvari u lumbrihumusu ograničene i često nedostatne za biljke i brzo se iscrpljuju.
""
Primjena lumbrihumusa:
• kao osnovno gnojivo za sve poljoprivredne kulture,
• kao sastavni dio supstrata za proizvodnju sadnica,
• za uzgoj presadnica,
• za prihranjivanje biljaka tijekom cijele godine (stavljanjem lumbrihumusa izravno u tlo ili folijarno).
Kod sadnje vrtova i cvjetnjaka treba staviti 1-2 dcl humusa izravno na korijen biljke, zagrnuti zemljom i obilno zaliti, dok kod prihrane treba posuti 1 dcl oko biljke te kod sijanja najprije u jamice staviti smjesu vrtne zemlje i 20% humusa, zaliti vodom i zagrnuti zemljom. Kod sadnje voćnjaka i vinograda staviti 2-3 l humusa izravno na korijen te kod prihrane posuti i lagano ukopati 1-2 l oko biljke. Kod travnjaka posipati 2-3 dcl humusa na m³ i obilno zaliti. Kod sadnje lončanica, miješajte ga sa supstratom koji odgovara skupini bilja koju sadite (kaktusi, sukulenti, cvjetnice), a dovoljno je staviti 10 posto lumbrihumusa u odnosu na supstrat.
prodajemo matični sok od aronije bez dodanih šećera konzervansa ili bilo kakvih dodataka po cijeni od 60 kuna za litru
humus,najbolje organsko gnojivo na svijetu koje ne samo da povećava prinose nego i sami plodovi u Vašem vrtu,voćnjaku,plasteniku,masliniku... imaju više vitamina i minerala u odnosu na druga gnojiva koja su nam dostupna.Primjer samo sa staj... Više [+]
humus,najbolje organsko gnojivo na svijetu koje ne samo da povećava prinose nego i sami plodovi u Vašem vrtu,voćnjaku,plasteniku,masliniku... imaju više vitamina i minerala u odnosu na druga gnojiva koja su nam dostupna.Primjer samo sa stajnjakom koji se koristi od pamtivijeka humus je bolji 6 do 10 puta odnosno trebamo ga manje da bi zemlja dobila svoje a plodovi su i zdraviji i sočniji.DOKAZANO!!!!!.Mi svake godine koristimo humus na plantaži aronije i maslina te u vrtu i plasteniku #PRRRH
evo i naše skromne kraljice voća sorte kanada tretirana isključivo humusom dokazano djeluje
Na početku sezone od presudne je važnosti priprema obradivih površina odgovarajućom obradom tla i temeljnom gnojidbom mineralnim i organskim gnojivima. humus Organska su gnojiva, u usporedbi s mineralnim gnojivima, bitno složenije kemijske tvari koje utječu i na nastanak humusa u tlu. Organska tvar... Više [+]
Na početku sezone od presudne je važnosti priprema obradivih površina odgovarajućom obradom tla i temeljnom gnojidbom mineralnim i organskim gnojivima.
humus
Organska su gnojiva, u usporedbi s mineralnim gnojivima, bitno složenije kemijske tvari koje utječu i na nastanak humusa u tlu.
Organska tvar koju dodajemo zemlji u obliku organskog gnojiva reagira sa spojevima koji se u tlu već nalaze. Pri toj reakciji nastaju humusne tvari – velike molekule organske tvari sa specifičnim osobinama. Smjesa koja se sastoji od 80-90% humusnih tvari i 10-15% manjih nusproizvoda nastalih razgradnjom organskih tvari naziva se humus.
Humus veže dijelove gline i praha u veće strukturne agregate pri čemu se poboljšava vodopropusnost i zračnost glinastog tla. Humus može vezati 5-10 puta više vode nego minerali gline i na taj način povećati kapacitet upijanja tla. Ta je osobina humusa važna kod svih vrsta tla, a posebno važnu ulogu ima u pjeskovitom tlu.
Jednako tako imaju humusne tvari veliku sposobnost vezivanja hranjivih tvari u obliku koji je pristupačan biljkama.
U kemijskom se smislu humusne tvari mogu podijeliti na tri skupine organskih tvari: humin, fulvinske kiseline i humusne kiseline. I mnogi nusproizvodi razgradnje kao što su primjerice auksini, vitamini, niskomolekularne kiseline nastale raspadom organskih tvari (npr. jantarna kiselina), aminokiseline mikrobnog porijekla…, također fiziološki utječu na rast biljaka. Te su tvari stimulatori rasta i razvoja, a pored toga su i izvor dušika za biljke.
Brojni su pokusi dokazali da fulvinske i neke huminske kiseline pozitivno utječu na rast biljaka i razvoj mikroorganizama, a igraju i veoma važnu ulogu pri preuzimanju željeza i drugih mikroelemenata iz tla.
Zbog tako značajne uloge humusa u tlu od presudne je važnosti da za temeljnu gnojidbu odaberemo kvalitetno organsko gnojivo kao što je npr. Plantella Organik. Organik sadrži 5% dušika, 3% fosfora, 2% kalija, 1% magnezija, 9% kalcija, 0,2% sumpora, bora, bakra, željeza, mangana, molibdena, cinka i čak 90% suhe tvari. U usporedbi s prosječnim sastavom hranjiva u drugim organskim gnojivima, ovo je dokazano kvalitetno gnojivo izuzetno bogato suhom tvari i makroelementima. Organik je u obliku peleta i toplinski je obrađen protiv korova i patogenih mikroorganizama. Ovo je gnojivo posebno po tome što je izuzetno bogato aminokiselinama te huminskim kiselinama.
U pokusima koji su napravljeni na različitim povrtnim kulturama koje rastu na površinama s karbonatnom crnicom srednje kvalitete u svim je primjerima primjene gnojiva Organika dobiven povećan urod. agroportal
starije još nismo gnojili samo mlade i to samo humusom, ostatak poslije berbe ili proljeće
stižu novi iskopi humusa,pa sušenje,sijanje,prosijavanje i pakiranje.
Cijena uvijek ista 1,25 kn za litru
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje