Kruha masti i paprike
Kada netko spomene kruha masti i crvene paprike, u glavi mi se stvori slika proljetnih i ljetnih popodneva i gladi nakon višesatne igre. Tada bi svatko od nas otrčao svojoj kući i vratio sa šnitom kruha namazanom svinjskom masti i postuom soli i crvenom paprikom. Bilo je onih koji su je jeli i s vegetom, ili čak šećerom. Nakon ovakve užine, lako smo izdržali u igri sve do večeri.
Jelo se ovo i za doručak ili pak večeru, a posebno je bilo slatko uz mladi luk ili ljeti, uz sočni, mirisni paradajz, tek ubran u bašči.
Zimi se najbolje slagalo s bijelim lukom, posebno ako te uhvati kakva viroza.
Nedavno je Agroklub, uz pomoć Nacionalne ruralne mreže organizirao radionicu za medijske djelatnike. Stigli su nam gosti iz Zagreba, Zadra, Srbije i BiH. Kao pravi Slavonci, dočekali smo ih s obilnim i zasitnim doručkom jer, čekalo nas je puno posla. Uz rakijicu, kulen, kobasicu, domaći sir, paradajz, bilo je i kruha masti. Mnogi su zaključili kako to nisu jeli od djetinjstva. Bilo je slatko sve zaliti vinom, pa na put.
Nakon terenskog obilaska po Baranji, u Vinariji Gerstmajer nas je čekalo i predavanje "Što nam donosi novi ZPP". Trebalo je i za to energije. Kako bi premostili vrijeme do kasnog ručka, domaćini su nam između ostaloga poslužili i kruha masti, kao zalogajčiće ili, kako se dans kaže, finger food.
U vrijeme kada cijene hrane idu u nebo, a posebno biljnih ulja, mnogi su naši čitatelji u svojim komentarima na Facebooku ili ispod tekstova komentirali da se ne boje gladi jer, masti uvijek ima.
No, i ona je poskupila. Sjećam se da je do prije godinu dana u trgovačkim centrima koštala oko 15 kuna za kilogram. Danas je 23 kune.
Neki od malih proizvođača su prepoznali taj trenutak pa ima onih koji ju prodaju za 20 kn/kg, ali i onih koji su ostali na staroj cijeni od 10 kuna.
Nekada se sa svinjskom masti sve kuhalo i pripremalo. Sjećam se prijateljice čija baka ju je stavljala u zelenu salatu i prijatelja koji je na njoj pravio palačinke. Ona ima visoku točku dimljenja te je otporna na visoke temperature. Zbog toga ju se preporučuje za prženje hrane, ali i u pripremi peciva od dizanog tijesta jer mu daje hrskavost.
Mast možete napraviti i sami. Potrebna vam je svinjska leđna slanina koja se može kupiti u trgovačkim centrima, a što je najbolje, prženjem ćete dobiti - čvarke.
Baranjski čvarci su hrskavi, ali ne suhi. Sočni, ali ne masni - kako ih napraviti?
Od 5 kg sirove slanine dobit ćete oko kilogram čvaraka i 3 litre masti koja će trajati mjesecima ako ju držite na hladnom mjestu, kako ne bi užegla. Dok je tekuća, možete ju uliti u staklenke ili emajlirane posude i čuvati u hladnjaku.
No, ako vam se po ovim vrućinama ne da petljati s prženjem, uvijek ju možete nabaviti od lokalnih proizvođača u svojoj okolici.
Kada ste zadnji puta jeli kruha masti? Kako inače koristite ovu namirnicu? Mislite li da je (ne)zdravija od drugih masnoća? Podijelite s nama svoja mišljenja i fotografije na našoj društvenoj mreži KLUB.
#tradicijskakuhinja #starojelo #kruhamasti #svinjskamast #HRana