Pretraga tekstova
Kako je opetovano u središte javnosti dospjela priča o majstorijama administracije u podjeli državnog poljoprivrednog zemljišta, odlučih prikazati analizu rezultata direktne dodjele zemljišta stočarima iz 2015.
U Hrvatskoj je od 2002. godine do danas na 27 proizvođača mlijeka i mesa ostao samo jedan. Gotovo tridesetkovani. Desetkovati je u ovom prikazu stvarnosti preblag izraz.
Kako je opetovano u središte javnosti dospjela priča o majstorijama administracije u podjeli državnog poljoprivrednog zemljišta, odlučih prikazati analizu rezultata direktne dodjele zemljišta stočarima.
Dodjela je provedena 2015. kroz, u međuvremenu ugašenu, Agenciju za poljoprivredno zemljište Republike Hrvatske, a analiza je provedena u Udruzi obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Hrvatske "Život".
Dakle, kako je vidljivo na prikazu ispod, od 10.000 potencijalnih korisnika mjere (stočara) i potrebe za 45.000 ha zemljišta na natječaj se javilo 3.300. Od toga je 2.400 zainteresiranih ostalo u "igri" nakon provjere dokumentacije od strane Agencije za poljoprivredno zemljište.
Nadalje, 838 korisnika je prema daljnjoj selekciji dobilo državno poljopivredno zemljište u zakup. Dodijeljeno je tada ukupno 12.500 ha.
Od toga je 8 korisnika ili 1% zainteresiranih dobilo 42 posto ili 5.250 ha ukupno podijeljenog zemljišta. Konačno, jednom "natjecatelju" podijeljeno je 17% ukupno predviđenog zemljišta ili 2.571 ha.
I sve to da se nikada nije jasno definiralo tko je stočar. Niti je danas to jasno, a nudili smo tada, iz Udruge OPGH "Život", prijedloge.
Može li novi ministar riješiti vječni problem državnog (i privatnog) poljoprivrednog zemljišta?
Pametnom dosta. Sada će pojedinci iz brižne nam administracije za 10 dana riješiti nagomilane probleme nad kojima su isti godinama unatrag zatvarali oči i uši. Zato, između ostalog, nemamo mlijeka, mesa i teladi iz domaćeg uzgoja. Niti sela, a i gradovi odumiru. Cijene hrane rastu.
Naravno, ova analiza neće nikada biti široko raspravljena. Nije u trendu. Ne ulazi u sklad svakodnevnih tlapnji i naklapanja o globalnim problemima već nas vraća nama samima i ukazuje na naše slabosti. Konačno i uzroke.
Tagovi
Državno zemljište Dodjela zemljišta Analiza Udruga Stočar
Autor
Više [+]
Diplomirao Agronomiju, smjer stočarstvo, u Zagrebu, a titulu magistra znanosti obranio u Ljubljani. Znanje i praktično iskustvo u struci stjecao i izvan Hrvatske. Profesionalno radno iskustvo ima u administraciji i poduzetništvu te je dragovoljno aktivan u interesnim udrugama. Autor i urednik nekolicine stručnih knjiga i većeg broja stručnih radova.
Šampion Dunava Ocjenjivanjem vina „Šampion Dunava“ stručnog ocjenjivačkog žirija, koje organizira Udruga Vinogradara Baranje Zmajevac u suradnji s Fakultetom agrobiotehničkih znanosti Osijek započeo je ovogodišnji Vinatlon. Novinari s podru... Više [+]
Šampion Dunava
Ocjenjivanjem vina „Šampion Dunava“ stručnog ocjenjivačkog žirija, koje organizira Udruga Vinogradara Baranje Zmajevac u suradnji s Fakultetom agrobiotehničkih znanosti Osijek započeo je ovogodišnji Vinatlon. Novinari s područja Osječko-baranjske županije 13. svibnja 2025. birali su najbolje vino u kategoriji “Novinarska graševina”.
Na natjecanje pristiglo više od 100 uzoraka vina, a za ovu priliku izdvojeno je 12 graševina s područja hrvatskog Podunavlja. Novinarsko ocjenjivanje pokazalo je da novinari koji nemaju stručna znanja o vinima itekako znaju prepoznati dobro vino. "Prošlogodišnji pobjednik nakon tog ocjenjivanja dobio je izvrsne ocjene i na međunarodnim natjecanjima."- rekao je Toni Kujundžić, docent na Katedri za voćarstvo i vinogradarstvo na osječkom FAZOS-u i voditelj ocjenjivanja.
Prošle je godine, prvi put u Hrvatskoj organizirano je ocjenjivanje vina “Novinarska graševina".
"Prošle godine je ovo ocjenjivanje bilo odlično iskustvo i drago mi je što postaje tradicija. Vino je definitivno proizvod kojim se možemo ponositi i koji je mamac za brojne turiste i goste koji posjećuju našu Osječko-baranjsku županiju." – rekao je Davor Lončarić s Hrvatskog radija.
“Novinarska graševina” šesta je kategorija nagrade u sklopu ocjenjivanja vina “Šampion Dunava 2025.”, a prošlogodišnja “Novinarska graševina” Graševina New Line iz 2023. godine Erdutskih vinograda, nakon ove nagrade osvojila je i zlatne medalje na ocjenjivanju vina u Kutjevu, Daruvaru, Ivanu Zelini te srebro na ocjenjivanju graševina Grow du Monde kao i srebro na jednom od najvećih svjetskih sajmova i ocjenjivanju vina Mundus Vini u Njemačkoj.
Koje su vino ove godine novinari izabrali kao najbolje, saznat će se na svečanom proglašenju 30. svibnja koje će se održati u Interpretacijskom etno centru u Karancu.
Pripremio: Tomislav Radić
dona
prije 3 mjeseca
U mom selu ne možeš dobiti zemljište ni općinsko ni šumarijsko zbog dvije obitelji koje očigledno znaju gdje podmazati. Mlađa sam od svih i imala bih prednost za zakup,ali kad ne znam koga podmititi da dobijem pašnjake
Đuro Japaric
prije 3 mjeseca
Stočarstvo u Slavoniji i Baranji od Marije Terezije ; 1 do 5 krava , konji a ni to neke obitelji sa malo zemlje nisu mogle imati , 5 do 30 svinja , čuvao sam krave i svinje na takvom imanju , radio sa ocem i konjima , a onda poče IZUMIRANJE 1945 ! I tako radeći i boraveći i više država zapadne i istočne Europe , u Libiji , dio nas ZNALI smo da će stočarstvo iz doba Terezije biti POMETENO ulaskom u EU ! Tražili smo DRUGAČIJE gospodarenje sa državnom i privatnom zemljom , ali imali smo PROTIV sebe HSS - seljački savez pa HSS - poljoprivrednu komoru , potrošili smo podosta vremena i novaca u želji da bude BOLJE ! Sada su OPG SRETNI imate svoju HPK sa PRISILNIM članstvom kao u SJEVERNOJ KOREJI ! Hoće li Ustavni sud UKINUTI PRISILNO ČLANSTVO ? Hoće li vaša Komora održati IZVAREDNU skupštinu i mijenjati Statut kako sam im predložio , hoće li tražiti da se IMENUJE povjerenstvo i NAPIŠU nacrti zakona za HRVATSKU AGRARNU REFORMU - STRATEGIJU RAZVOJA POLJOPRIVREDE '? Znati ćete ove godine !