Brigo moja prijeđi na drugoga, kao da je mantra onih koji donose pravilnike, a koji u jednoj godini dožive i po nekoliko izmjena. Zbog toga postaju nečitki, većini potpuno neupotrebljivi, a trebali bi biti jasni svima.
Ovih me dana svakodnevno nazove barem pet, šest poljoprivrednika, a primim barem isto toliko i mailova s upitima vezanim uz ispunjavanje različitih obveza OPG-a do kraja ove godine. Mladi se interesiraju za svoje edukacije (kojih kod savjetnika više nema), a ostali ne znaju trebaju li i koji obrazac popuniti i dostaviti Agenciji za plaćanja, treba li neku aktivnost geotagirati i dostavljati fotografije ili ne.
Kažu mi, čitamo pravilnike pa nam tek onda ništa nije jasno. Kume i mole za savjet. A prema svima njima moram biti iskren pa reći da vrlo često niti ja ne nalazim neku logiku u napisanom, odnosno da se vrlo često ne snalazim u pravilnicima i njihovim silnim izmjenama.
Uzmimo za primjer Pravilnik o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2024. godinu, koji je prvi puta objavljen u prosincu 2023. godine. Bili smo oduševljeni ranom objavom, s obzirom da je ranijih godina spomenuti objavljivan neposredno pred početak provedbe kampanje podnošenja jedinstvenog zahtjeva. Objavi pravilnika iz prosinca je prethodilo uobičajeno e-savjetovanje na kojem su se mogli ostavljati komentari i davati prijedlozi na njegov sadržaj. Sve, ne bi li bio bolji, primjenjiviji.
U Ministarstvu su se, do početka podnošenja zahtjeva domislili kako je neke stvari ipak potrebno izmijeniti, pa su već početkom ožujka izdali Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2024. godinu. Isti u sebi sadrži ni više ni manje nego 88 članaka, u kojima se brojni članci izvornog pravilnika mijenjaju. U nekima se dodaju novi stavci, stari se brišu, jedna se riječ zamjenjuje drugom. Obrazac 9 postaje obrazac 6, obrazac 10 postaje obrazac 7 i tako dalje. Vjerovao sam da se dobro snalazim u čitanju pravilnika, čak i sa silnim izmjenama, sve dok nisam vidio ovdje spomenuti.
Sljedeće su pak izmjene nastupile u svibnju ove godine, kada se je išlo na ruku maslinarima. Iz Pravilnika o izmjeni i dopuni Pravilnika o izravnoj potpori brisana je odredba po kojoj, da bi ostvarili pravo na potporu po isporučenoj litri maslinovog ulja, moraju biti upisani u Registru poreznih obveznika, odnosno imati upisanu dopunsku djelatnost. Dakle, briše se odredba koja je bila sastavni dio prvih izmjena Pravilnika, ne onog izvornog iz 2023. godine.
Brisanjem ove odredbe maslinari su samo dovedeni u zabludu, jer prema odredbama Općeg poreznog zakona, obveza upisa u Registar poreznih obveznika za njih i dalje postoji, ali će im eto, potpora za isporučeno maslinovo ulje ipak biti isplaćena. Smirujemo dakle trenutno nezadovoljstvo, umjesto da se problem sustavno riješi, dogovorno na razini Ministarstva poljoprivrede i Porezne uprave Ministarstva financija.
Ako ste se do sada izgubili u izmjenama pravilnika, shvaćam. Ali uslijedile su još jedne, u rujnu ove godine, kada su neki članci izvornog ili nekog od izmijenjenih Pravilnika ponovno mijenjani ili dopunjavani. Za ovu smo godinu dakle, na snazi imali četiri pravilnika o istoj stvari, od čega je svaki bio aktualan u svoje vrijeme, pa za donošenje ispravnog zaključka o preuzetim obvezama npr., morate u isto vrijeme pratiti sva četiri pravilnika, jer se jednim mijenjaju odredbe onog drugog, ili trećeg? Sad sam se i sam zbunio.
No u ovoj smo godini još i dobri. Za prošlu, 2023. godinu, imali smo 6 objavljenih pravilnika, što onih o izmjenama i dopunama, što onih o ispravcima ranije donesenih. Mnogi kolege s kojima pričam, a pričam i s javnim i privatnim savjetnicima, kolegama konzultantima, zaposlenicima ministarstva, teško hvataju konce ovog, za poljoprivrednike vrlo važnog pravilnika.
Kako je trava kod susjeda uvijek zelenija, zavirio sam malo na stranice slovenskog Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Njihov je zakonodavni princip ponešto drugačiji. Donijeli su jedan, jedinstveni pravilnik za izravna plaćanja za cijelo vrijeme trajanja Strateškog plana ZPP (Uredba o neposrednih plačilih iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027), kojeg su onda mijenjali ovisno o potrebi. Ukupno su u dvije godine provedbe donijeli pet izmjena pravilnika, dakle upola manje od nas.
Kada bi o opsegu i karakteru izmjena govorili, rekao bih da su na 10% izmjena u odnosu na naše. Ono što me oduševilo jest činjenica da se nakon svakih izmjena, na stranici objavljuje i pročišćeni tekst jedinstvenog pravilnika sa svim ranijim izmjenama, u kojem se jasno i jednoznačno mogu iščitati sve odredbe ovog važnog dokumenta.
Zašto kod nas nema tako uređenog dokumenta, makar on bio i neslužbeni pročišćeni tekst, teško je shvatiti. Očito je kako su u našem ministarstvu pretrpani poslom, pa se jednostavno ne stiže odraditi i jedan ovakav, ipak prilično složen posao. No, s obzirom da se novac troši nemilice i na manje bitne stvari, eto ideje za što ga utrošiti pametnije. Uostalom, i EU nam daje novac za intervenciju zvanu tehnička pomoć, koja može poslužiti upravo za ovakve svrhe.
Međutim, sretni b smo bili kada bi muku mučili samo s pravilnicima o izravnoj potpori. Niti zakonodavstvo vezano uz intervencije iz SPZPP nije lišeno čestih promjena. Mijenjaju se i ovdje pravilnici, mijenjaju se i dopunjuju natječaji. Evo, nikako da se složi i konačan izgled mjere namijenjene mladim poljoprivrednicima. U kolovozu ove godine objavljen je Pravilnik o provedbi intervencije 75.01. "Uspostava mladih poljoprivrednika“ iz SPZPP Republike Hrvatske 2023. – 2027. Bio je to znak da se možda kreće s natječajem. No pogrešan znak.
U listopadu je u e-savjetovanju objavljen Prijedlog pravilnika o izmjenama i dopunama ranije objavljenog pravilnika, a savjetovanje je bilo otvoreno do 15. studenog. Tek što je objavljen, opet ga je trebalo mijenjati, pa je već 26. studenog objavljen u e-savjetovanju novi Prijedlog o izmjenama i dopunama pravilnika, na koji se stignete očitovati još do 10. prosinca. Što je razlog izmjenama, teško je reći. Brzopletost, neznanje, težnja ka savršenstvu…?
Nažalost, silne izmjene zbunjuju i one koji se u postupanju pridržavaju odredbi objavljenih pravilnika. Zbog toga dolazi i do neujednačenosti u postupanju kod obrade natječaja pa će npr. odgovorni jedno pojasniti, jedno objaviti, a onda će vas kod obrade prijave zahvatiti tumačenje koje se stvorilo niotkud, pa vas oštetiti, pri čemu ćete izgubiti vrijedne bodove i pasti ispod crte. Ali nikoga zbog toga nije briga, nitko se u udobnoj fotelji neće crvenjeti. Plaća će svakako stići. Donedavno samo sigurna, a sada sigurna i prilično visoka.
Tagovi
Autor
Mtratnik
prije 4 tjedna
Čisto radi slikovitosti želim reči.........nije mi namjera "pametovati" onima koji su tek, jučer, "dobili vozaćku dozvolu" a žele voziti Formulu 1 i biti vozaći....ili onima koji, samodopadno, po svojoj empiriji misle da bi to mogli biti. Taj "posao" ipak traži, "žrtvu" od načina život, učenja, empirije i načela etičnosti na samoj pisti. U suprotnom, ishod na moto-pisti, je (i za jedne i druge) unaprijed poznat....a posljedice, tek su pogibija istinskih, vozaća, profesionalaca. (bitno je da su rekli i pokazali svoje ambicije). Mnogi od komentatora su skloni vjerovati da je biti poljoprivrednik/seljak (nimalo obezvređivajuće) samo po sebi dovoljno i biti "ekspert" u tom poslu i zvanju......što god to, za nekog značilo. Nama, u sustavu zvanom "proizvodnja hrane" nedostaje......(U)SUSTAVLJENOG tog vrlo složenog, slojevitog i visoko prožimanog, uzajamno-posljedičnog odnosa, prošlog i sadašnjeg činjenja (ili ne) u vremenu. Uređena arhitektura svakog sustava, pa i poljoprivreda (po teoriji i praksi) se samokontrolira (organizacijski, vlasnički i proizvodno-tržišno ekonomski) od devijantnog ponašanja pojedinaca i interesnih skupina. Slikovito, mi imamo igralište, (sustav proizvodnje hrane u Hrvatskoj) bez omeđenih granica, pa onda i regula, a najuspješniji su oni"žongleri" (loptom) (čitaj spekulanati) koji su kvazi "jednorozi".....i tako kao "sive eminencije" te diktiraju i određuju ta pravila igre. Ljudi, "pošteni" profesionalci, istinski znalci (dosljedni) su samozatajni, znaju, promišljaju ali ne odlučuju te nemaju prigode svjedočiti, osmišljavati hrvatskog sustava proizvodnje hrane i samodostatnosti. Kreiranje, tako složene strategija, civilizacijskih vrijednosti (hrane), nije predmet "javnog izloga"...već dokazanih znalaca "pagvaških konklava" i sučeljavanja...... Molim, cijenjene i poštene komentatore, ovo ne shvačati strogo osobno....već argumentiranim protu-razmišljanjem. Živi zdravi i vesleii bili. Čestit Vam Božić i svako dobro......
mali poljoprivrednik
prije 1 mjesec
Zašto stalne izmjene?Treba zbuniti seljake i onemogućiti im prilagodbu za ostvarivanje potrebnih bodova na natječajima.Zato na taj način većinom prolazi ista ekipa,koja ima unaprijed informacije i spremna dočekuje natječaje.Slično je i sa eko-shemama,kada imaš predavanje i konzultanti često nemaju odgovore na pitanja seljaka,ili što je još gore nešto ti objasne,a sutra izađe izmjena koju ministarstvo retroaktivno primjenjuje.Dođem npr u savjetodavnu i pitam za neko izmjenjeno pravilo koje trebam ispuniti tj odraditi.Oni nemaju pojma,prvi put čuli,pa zajedno idemo u apprrr.Oni su čuli za to,ali neznaju detalje kako primjeniti i zovu središnjicu u Zagreb,pa onda oni konzultiraju ministarstvo poljoprivrede.Nakon cca 2-3 sata povratna informacija iz središnjice apprrr-a; kažu da će javiti za par dana,jer pravilnik još nije zaživio u praksi,pa će javiti kako ga konkretno primjenjivati.Na kraju ja ispao kriv,jer kao kuda se žurim,pa ima vremena za ispuniti potrebnu mjeru još dva mjeseca.Jedan od primjera retroaktivnog primjenjivanja je nova izmjena,koja glasi da se postrne kulture, npr soja koju sam sijao u knzervacijskoj obradi ,računaju u plodored.Tako sada imam totalnu zbrku za proljetnu sjetvu i poremetit će mi raspored,jer imam puno parcela,pa sam kulture nekako grupisao po pojedinim atarima.Bit će sve razbacano i vozanja na sve strane svijeta.Sve je to teška debilana.
Goran Vizintin
prije 1 mjesec
Eto Đuro, hvala na odgovoru, nisam znao kako to rijesavaju, nisam nikad pitao svoju rodbinu, imam je dosta u Sloveniji. Mamin bratic bio je dugogodisnji direktor Vinakopera, pa mi je puno toga o drzavnoj zemlji on ispricao....ima jos toga, ali mi je pre komplicirano sad tu pisat o tome... uglavnom, rijesili su sve puno kvalitetnije od nas a rezultati su vidljivi i slijepom covjeku! Sta se tice kupovine zemlje u Istri, od strane stranih drzavljana, mogu rec samo jedno, kao i mi, tako i stranci ne uspijevaju nista konkretno i okrupnjeno kupiti! Kupuju tu i tamo kakvu parcelu, kakav maslinik zanoseni romantikom proizvodnje Maslinovog ulja i to je to. A i ovi koji danas imaju maslinike, ohladili su se jer nema im ko to obradjivati.....za koju godinu, otkupljivati cemo od njih parcele, vjerujte mi! A neki kupuju uz gradjevinske zone, pa cekaju da i njihove parcele udju u gradjevinsko..... Koliko je meni poznato, nema spektakularnih stranih investicija u poljoprivredi u Istri, jednostavno je pre skupa zemlja!! Za novac kojim u istri kupite vinariju od 20 hektara, u Italiji kupite barem troduplo vece imanje a i puno vece.... potpuno funkcijonalno sa svim pratecim objektima pogodnima cak i za turisticku namjenu, nekad i u odlicnom stanju... Nisu ljudi glupi, pogotovo ne veliki investitori. Obicni ljudi, kupe 5000-10000 m2 za gust i zbog prijateljskog i ugodnog okruzenja, zaljubili su se mnogi u Istru, ali nista vise od toga....vise nas brine nemilosrdna i nekontrolirana gradnja, potpuno izmakla zdravom razumu!!
Đuro Japaric
prije 1 mjesec
Gorane radio sam na izgradnji dalekovoda za Sloveniju pa sam pješice i vozilima puno prošao ! Zakon o nasljeđivanju , imaju model obeštećenja za razliku od tupavih Hrvata i Srba . Imaju pravo prvokupa , to znači ako prodaju zemlju da moraju prvo ponuditi susjedu ! Bio sam u Istri proljetos , stranci kupuju privatno poljoprivredno zemljište , a kod nas u dijelu Slavonije od 1945 dosta je zemlje darovano vlastima SRH , koja se od Tuđmana i 91 upisuje kao RH , da 2024 Plenković NEZNA ni koliko lokalnih vlasti od megalomanskih 556 ima državnu zemlju ! PRAVILNICI , pišu ih ministri , a osnov su Zakoni , pa tako za primjenu raspolaganja sa državnom zemljom ima niz pravilnika , a Zakon je NE OBVEZUJUĆI ZA PRIMJENU ! NEMA bitnih promjena za hrvatsku poljoprivredu pogotovo za OPG ! Prvo političari nemaju veze o poljoprivredi , a ni ekipa u Vladinoj HPK , mislim na Skupštinu u kojoj su novi hrvatski veleposjednici !Radni vijek primiče mi se kraju , da li će netko nastaviti obrađivati zemlju koju sada radim ? Puno sam uložio ljudskog rada i rada sa strojevima da bih kultivirao dio privatne i državne zemlje , koju mi sada dadoše na obradu na JEDNU GODINU ! Sranje od državice , lakrdijaških pravilnika i zakona !
Goran Vizintin
prije 1 mjesec
Ja se vise pisam od smjeha ( citaj muke ) kad cujem ili citam o pravilnicima! Svima onima koji pljuju po nasim susjedima Slovencima, porucio bi da se u njih ugledaju i da se posrame! Mozda, ovako na grubo, generalizirajuci, Slovenci nekada ispadnu bahati, no u sustini vise nego bahati, oni su precizni, uredni i sa visokom razinom osvjestenosti prema drustvu u kojemu zive. Oni su visoko drustvo za njemce i svicarce, jedino su im ravni Austrijanci! Dovoljno da predjete granicu, na bilo kojem granicnom prijelazu, pa da vidite razliku izmedju "nas" i "njih". Mi smo 4. svijet a ne 3. u usporedbi sa njima!!! Đuro, ja ne znam kakav zakon o nasljeđivanju oni imaju, ali im je skoro svaki metar poljoprivrednog zemljista obradjen! A drzavnu zemlju koja je slobodna, ako ju neko zeli uzet u zakup, preda zahtjev u pdrucnom uredu, koje imaju rasprostranjene na cijelom teritoriju republike i za DVA MJESECA, ako imaju najbolje uvjete, potpisu ugovor o zakupu!! Cini mi se na 20 godina, ali o tome nisam siguran. Nema usporedbe medju nasih drzava! I tamo ima kriminala i nepotizma, ali donekle zna se red i postuje ga se! Da ne govorim o logici i brizi prema proizvodnji! Kad vidim ove krkane neskolovane koji nas vode ( vidi ministra poljoprivrede, obrane..... ) gubim volju za zivotom a kamoli za radom!! Sve bi moglo biti veoma jednostavno, imamo u koga se ugledati, ali ne i ne! Ipak smo mi tu od stoljeca sedmog, strah i trepet, najveci i najbolji ratnici, svi se cuvaju gladi rata i Hrvata! Samo se mi od samih sebe ne uspijevamo spasiti!! 🤦🤦🤦🤦
Đuro Japaric
prije 1 mjesec
Prvo je SMEĆE Zakon o poljoprivrednom zemljištu kojim onda daju ministru nalog da donese preko 20 pravilnika za Zakon koji je ne obvezujući ! Za IAKS mjere sam ispunio , kažu u Agenciji da nije dobro , pitam zaposlenicu da ona u fušu to ispuni izvan posla , nije htjela ! Čekam sina da dođe iz Njemačke pa možda će on znati ? Neka je vječna slava i hvala Sulejmanu Veličanstvenom za status SLAVONSKIH seljaka u TURSKOM Carstvu 1536 - 1700 !
Damir Senj
prije 1 mjesec
Da dosta je komplicirano, u principu trebao cijelo vrijeme sjediti ispred računala i pratiti kad što mjenjaju dopunju itd. Sjediti voditi papirnati dio kad to sve napraviš iziđeš iz kuče van a ono korov pred vratima 3 metra visok. Previše papirnatoga, previše eu pravilnika, umoran, nikakav od posla i još piši.