Ne možemo proizvoditi vino i osloniti se samo na jednog kupca; u ovom slučaju turizam ili hrvatske građane kojima je to vino skupo. Dođe vam isto kao da ste odlučiti posijati 200 hektara pšenice, a niste računali da trebate kupiti kombajn. Ili niste dogovorili otkup.
Zbog fijaska turističke sezone bit će viška vina kod hrvatskih vinogradara. Očekivano, bit će i kod nekih drugih proizvođača također zaliha koje će se teško prodati. Mnogi Slavonci koji se bave svinjogojstvom u jesen i zimu su proizvodili kulenove i šunke računajući na prodaju stalnim kupcima na Jadranu. I vino, i slavonske suhomesnate delicije traženi su na stolovima ugostitelja. U većini slučajeva sam je proizvođač dogovarao prodaju i to je uvijek problem naših vinara, ali i drugih poljoprivrednika.
Dogovorite nešto s pet restorana ili dva hotela i kada oni uđu u probleme, ili se odluče za nekog drugog, proizvođaču ostaje roba. I to najčešće ona s kratkim rokom trajanja. I što sada? Problem. Hrvatska nema riješeno kako u ovakvim situacijama proizvođači neprodanu robu mogu i za manju cijenu prodati nekoj instituciji, ili nešto što regulira ili barem stimulira država. Sjećamo se interventnih otkupa. I oni su rješenja, ali krattoročna. Imamo rješenja i u vrijeme krize uzrokovane bolesti korona, ali to su kratka rješenja i trenutna koja često nazivamo vatrogasnim.
Spominju se ogromne zalihe vina. Zaliha uvijek imamo upravo jer je prodaja individualna i često nalazi na problem. Nikada ne bi smjeli imati jednu vrstu prodaju. Nešto mora ići, kako volimo reći i na veliko, a to je za manje novce. Nešto mora ići na malo, onako na pragu, nešto na Jadranu, a tu mora biti i mjesta za trgovine pa i trgovačke lance. Negdje prodate za više, negdje za manje iznose, ali uvijek imate sigurno. To je kao i da imate samo jednog vratara u nogometu. I on je dobar, ali slomi li nogu vi nemate drugoga. Tako je i sada kupac na Jadranu slomio nogu, a mi smo zdravi i proizvodimo. Država doista mora imati neku svoju politiku da rješava i potiče proizvodnju. Ne ona direktno, ali mora napraviti zakonske okvire da se roba proda školama, menzama, bolnicama, vojsci. Sadašnji okvir je da ni jedno dijete u školi ne smije biti gladno, ali ravnatelji škola u ponudama moraju izabrati najpovoljniju bez obzira na porijeklo robe. Tako je i s ravnateljima bolnica, domova i slično.
Gledali smo kako čovjek u jednoj TV emisiji pretanjurava svoju salatu. Nema kupca. Propada. Ali bolnice i škole moraju kupiti povoljniju, a u trgovačkim lancima ona je jeftinija. Kao sada se sjećam kada mi je jedna ravnateljica doma za učenike rekla da svjesno mora kupiti jeftiniju hrenovku koja je lošija. Ta hrenovka zadovoljava standarde, a najvažnije je da je manji iznos. Da se vratimo vinu koje stoji na zalihama. Još uvijek nalazimo na skupu cijenu. Da litra stolnog vina košta pet do osam eura na trgovačkim policama je doista zločesto. Vino je proglašeno hranom. Pa tko će ju kupovati, a ne možemo svi sjesti u auto i ići po vinogradima da bi kupili povremeno litru vina.
Doduše, posljednih 15 dana vidljivo je da su pakiranja od tri i pet litara slavonskih vinara u trgovačkim lancima na akciji pa možemo kupiti. To je ono, što smo rekli da mora biti u prodaji. Jedan dio i za manju cijenu. Ne možemo uvijek derati. Pogledajmo samo kako još uvijek stoje cijene jagoda i trešanja po 30 kuna za kilogram. To je doista luksuz. A koja onda škola će kupiti trešnje i jagode za obrok djeci? Nijedna. Kupite malu pizzu za pet kuna i svi sretni.
Ne smijemo reći da se u drugim i tržišno iskusnijim zemljama svijeta i EU ne događaju takvi potresi i problemi. No, nešto su ipak napredniji u rješavanju problema. U Italiji je riješeno tako da je država 2,5 dcl vina propisala da može dobiti zatvorenik u zatvorima. I ručak i večeru. Znači pola litre po zatvoreniku koje država otkupi od talijanskih vinara. Uzmimo da ipak neće svaki popiti pola litre vina dnevno. Kod nas je oko 3 tisuće zatvorenika dnevno. Ne kažemo da ćemo sada nalijevati zatvorenike alkoholom, ali jedna količina bi bila riješena jer smo zato vino proglasili hranom. Dakle, trebalo bi imati dnevno za zatvorski sustav i do 1.500 litara vina. Ajmo dalje. Neka u pravilniku domova umirovljenika u 45 županijskih i dva državna bude također uz ručak 2,5 dcl vina u normativu. Ali ne onoga od pet i više eura. Otkupi se od proizvođača. Ima 20 tisuća ljudi u tim domovima koji bi voljeli popiti deci ili dva vina iz Hrvatske.
Tu su i obiteljski domovi kojih je više od 900 i njima nitko ne prijeći da kupuju vino. Ali možda bi država svakom takvom obiteljskom domu koji kupi vina, a i drugih roba od domaćih proizvođača, mogla nešto od tih iznosa subvencionirati. Ili pak poticati nekim novčanim iznosima ili poreznim olakšicama ako vino, salatu, šunke kupuju od domaćih. Sada sve to voditelji nabava u domovima kupuju u trgovačkim lancima. Znači da bi dnevno 20 tisuća penzionera trebalo u svom aranžmanu dobiti pet tisuća litara. No, o tim mjerama koje bi mogle ići stalno pišem i upozoravam, ali to vi vinari kroz svoja udruženja morate progurati. Ima još mogućnosti. Obrok za vojnike. primjerice.
U Italiji i Francuskoj također ide vino uz svaki obrok u vojarnama. Normalno, ne kod pilota. No, vino, ponavljam je hrana, i ne bi smjelo biti tako skupo, a ni tako nedostupno. Svjedok sam i činjenice da vinari u Hrvatskoj, mnogi i u Slavoniji, a posebice u Dalmaciji ne žele spustiti cijene stolnih vina. A to je vino koje bi se pilo redovito i svakodnevno i mogao bi ga piti svaki građanin u Hrvatskoj. Buteljirano vino je druga priča. Neće ga piti svakodnevno velika većina.
Probao sam elektronski doći do podataka od ravnatelja osnovnih škola, učeničkih domova i staračkih domova. Poslao sam 50 mailove. Dobio sam odgovor od njih samo osam i svi ko papige ponavljaju kako hranu za obroke u školi i domovima nabavljaju po važećem pravilniku i pravilima javne nabave. Drugi nisu ni odgovorili. Moramo pohvaliti mjere kao što je školsko voće, pa školsko mlijeko, ili pak med za djecu u školama. Ali to su povremene i male akcije. Zakon i pravilnik o javnoj nabavi treba mijenjati jer po sadašnjem pravilniku moraš kupiti najpovoljnije, a to je u pravilu ono koje se uveze. Iz Makedonije primjerice. Da ne bi griješili dušu kako i da ne bi netko rekao da Makedonci imaju loša vina. Ali jedno su vina koja iz Makedonije dolaze za prodaju u trgovačkim lancima, a drugo su njihova vina na drugačijim tržištima.
Sjetimo se onoga proizvođača salate s početka ove priče. Rekli smo da je pretanjurao. Neki su komentarila da zašto ne spusti cijenu. Možda je i jednostavnije i jeftinije potanjurati nego platiti ubiranje salate i dati onda besplatno. No, ja bih tu išao na jednu drugu stranu. Poljoprivreda se mora voditi papirom i olovkom. Tako smo govorili prije. Danas možemo uz pomoć računala i mrežnih programa. SVatko kada ide sijati mora dobro izračunati sve svoje troškove i poslije nakon toga ekonomsku isplativost. Za taj izračun poznati su uvijek troškovi. Morate znati tko će kupiti vašu robu i po kojoj cijeni. A ne kada proizvedete onda vidite da vam to nitko neće kupiti. Ne možete ići u proizvodnju salate, a da nemate ugovor kome ona ide na kraju i po kojoj cijeni. To se u ratarstvu pak teško događa. Sijati pšenicu, kukuruz, zob, suncokret, a da nemate ugovor i sigurnog kupca ludost je.
Cijena i zadovoljstvo s njom te suradnjom s otkupljivačem? U pravilu nikada nismo zadovoljni, ali imamo kupca. Nećemo imati 100 krava ako nemamo dobar ugovor s mljekarom. Barem za većinu proizvedenog mlijeka. U redu je da svatko jednu količinu proda i kroz svoje proizvode. Ali ne može se osloniti da će sve prodati na kućnom pragu. Hoću reći da proizvesti mnoge količine salate i ne biti siguran u plasman, nije nikako dobro. Bilo je posljednjih godina mnogo toga. Podizali su se nasadi aronije, a tržište… Ogromne novce su Hrvati još ne tako davno dali za kupnju nojeva. E, kada je došlo do toga da netko to treba kupiti onda su išli u Ministarstvo plakati. Uz jedan dodatak. I u Ministarstvu je bilo onih koji su davali podršku. Ali malo njih.
U Slavoniji su se odjednom počeli podizati veliki nasadi bresaka. A kada je došlo vrijeme prvih berbi za par godina kuka i motika jer to nema tko ubrati. Ni otkupiti. Svjedočio sam i sadnji hektara i hektara višanja u okolici Osijeka i u Baranji. Sada svjedočim njihovu krčenju. To vam je isto kao da se odlučite posijati 200 hektara pšenice, a niste računali da trebate kupiti kombajn ili niste s nekim dogovorili otkup. Iako, ponavljam kod pšenice to i nije slučaj nikada. Ali tko vam kriv kada uzgojite, a nemate kombajn. Znači, ne treba računalo i internet uvijek, ali ništa bez olovke i papira.
Tagovi
Autor
Marta Radić
prije 2 godine
Demokracija je , da svatko ima pravo na svoje mišljenje , treba to uvažavati , pa slagali se mi sa tim ili ne...no potrebno je argumentirana rasprava. Nažalost neki namjerno guraju neke teze iz nekih interesa i to je demokracija
Đuro Japaric
prije 2 godine
Gospodine Damire , ja sam rođen 1955 u vrijeme petrolejki i konjskih zaprega , koje neke obitelji u brdskoj Slavoniji nisu mogle držati jer su imali male površine zemlje ! Prioritet je sa te zemlje bilo osigurati hranu za obitelj ! Vidio sam sela puna djece , vidio sam početak IZUMIRANJA ! Od 1995 , ja iznosim neka drugačija rješenja u poljoprivredi , a to su KOMERCIJALNI OPG koji bi proizvodili za tržište ! Koji bi se prodavali ili nasljeđivali kao TEHNOLOŠKE CJELINE ! Privi problem je ZEMLJIŠTE ! Od 1991 Tuđman i HDZ vrše podržavljenje zemlje i prave CIRKUS sa raspolaganjem ! Ja , i dio nas javno tražimo da se ide NA PRODAJU podržavljene zemlje OPG sa rokom otplate do 20 g , ovisno o iznosu koju OPG mora platiti , jer OPG ima trošak održavanja OPG , troškove proizvodnje , život obitelji , školovanje djece ! Ja nisam lakrdijaš pa da PREDLAŽEM neobvezujuće zakone , kao što su to radili od 2001 SDP i hdz! Javno govorim da bez IZMJENE zakona za PRIVATNU zemlju nema nikakvog bitnog pomaka za OPG ! Ja sam dio škole učio u ZAGREBU , i o metodi POKUŠAJA ! To znači da POJEDINAC ili VIŠE ljudi želi nešto PROMIJENITI NA BOLJE , ali su unaprijed svjesni da to NE MORA BITI REALIZIRANO ! Prema promašenoj BEČKOJ evidenciji zemlje ja sam književni i izvanknjževni vlasnik ; poljoprivrednog zemljišta , šumskog , puteva i građevinskog ! KNJIŽEVNO zanči parcela 1 u gruntovnici Damir Rukovanjski , IZVANKNJIŽEVNO znači ista parcela u katastru Japarić ! _ I sada u ovoj karikaturi od države postoji postupak ZEMLJIŽNO KNJIŽNOG ispravka , ja po katastru pokrećem da se u gruntovnici briše DAMIR i upišem ja ! KAKO RH OTIMA ZEMLJU vlasnicima po gruntovnici i po katastru , ja to znam jer su to meni radili ! Da li ja mogu biti zadovoljan ? NE ! Stanovao sam neko vrijeme u BERLINU nekoliko desetaka metara od čuvenog BERLINSKOG ZIDA ! U ovoj državi ima MORE zidova , koje PAMETNI ljudi MORAJU RUŠITI ,ako žele BOLJE ! Mislim g Damire , da i VI spadate među PAMETNE i vidite ZIDOVE koji su prepreka za NAPREDAK i koje treba rušiti !
Damir Rukovanjski
prije 2 godine
Đuro Japarić, znate što sam učio na Poljoprivrednom fakultetu? Ja nisam išao na agronomski. U agro sociologiji sam učio da su seljaci uvijek nezadovoljni u uvijek antiprotivni. Pa takvi ste evo i vi. A onda su nas u tom istom predmetu učili da se sa seljacima ne raspravljamo i pustimo ih da izbace svoj plamen iz sebe
Đuro Japaric
prije 2 godine
Marta , Hrvatska ima zemlju za različite kulture pa tako i za vinovu lozu koja može biti za vino , ali i za jesti !Problem je u Hrvatskoj tržište prvenstveno za KOMERCIJALNE OPG , jer je oko 4 milijuna državljana mali broj kupaca , od kojih VEĆINA ima nešto zemlje ( okućnica , vikendica ) pa tu sami proizvode dio hrane ! Dodatni je ove godine problem KORONA i krtanje ljudi - TURIZAM ! lOPOVSKI hdz i sdp UNIŠTILI SU INDUSTRIJU pa nema radnih mjesta , a od TURIZMA i POLJOPRIVREDE za muzej , ne može živjeti narod Hrvatske ! HRVATSKA AGRARNA REFORMA , mora se ići u formiranje KOMERCIJALNIH OPG , koji će proizvoditi za HRVATSKU i IZVOZ
Marta Radić
prije 2 godine
Vino nije prioritetni proizvod , može se i bez njega... Uzalud se bacaju milijarde kuna u vinograde. Europa ima hiperprodukciju vina , te mi tu nemamo šta tražiti , a domaće tržište se urušava , jedva da imamo za vodu!
Đuro Japaric
prije 2 godine
Posadim 1500 božićnih drvaca , dio uništi divljač , dio se osuši , dio trimerom pokosi ! Uzgajamo na njivi 6 do 9 g ! Koliko Hrvatskoj treba godišnje drvaca , neznamo ! Možemo prodavati u inozemstvo i u Hrvatskoj ! Ne može sklopiti ugovor ni skim , osim za prodajna mjesta ! Ovo je realnost , a ne kad bi , kad bi !
Đuro Japaric
prije 2 godine
Gospodine Damire školujemo i učitelje ,a djece nema ? Kome treba 555 općinica i gradova ? Za 1000 eur mjesečno možemo UVESTI ZASTUPNIKE , a ne da u Sabor ulaze od birača NEIZABRANI ! Ne treba ORATI Slavonsku zemlju , pustimo da raste trava , kupimo BIZONE , pa uz domaću divljač lovimo njih ! Ovim bi imali lovni turizam , a dio mesa od divljači prodali bi ! Ne znam što ste Vi učili na Agronomskom fakultetu ? Bio jedan ministar sa tom diplomom , zvao se Jakovina !