Obiteljska poljoprivredna gospodarstva proživljavaju svojevrsnu renesansu, uduplala se prodaja povrtlarskih kultura, kao i sira, jaja i domaćeg mesa.... I što je najvažnije, sve ih je više.
Quod nocet, saaepe docet ili u prijevodu s latinskog, što škodi često poučava. Iz ove stare latinske izreke u vremenu pojave i širenja Covid 19, zarazne virusne bolesti koja se u malo i kratko nesmiljeno razmilila po cijeloj zemaljskoj baloti, a i najnoviji rusko-ukrajinski sukob u kojem se uz konvencionalno prijeti i nuklearnim naoružanjem, možda bi trebali izvući nekakvu pouku, naučiti nešto novo ili pak podsjetiti se na zaboravljeno.
Sve ove godine, poglavito u Dalmaciji sustavno se zapostavljala poljoprivreda, a protagonisti takvih "ideja" tamošnje težake zabavljali su mantrama slobodnog tržišta koje su ubrzo nakon ovih neplanskih poremećaja, pale u vodu.
Sada ih javno pozivaju da ponovo zasuču rukave i vrate se majčici zemlji. Obiteljska gospodarstva i domaći proizvodi odjednom su ponovo na cijeni. On koji su se do jučer zgražali pri pogledu na perad, goveda ili ne daj Bože svinje, sada obijaju vrata po zabiokovskim i zamosorskim selima tražeći pileće meso, jaja, sir ili pancetu, a sezonske povrtlarske kulture su postale vrijednije od zlata. Paralelno s potragom za hranom krenula je i migracija, ali sada u obrnutom smjeru grad-selo. Dalmatinska zagora ponovo je postala tražena destinacija, ali ne samo za odmor već za rad. Tamošnji poljoprivrednici, pa i stočari trljaju ruke jer napokon od svojih proizvoda mogu živjeti.
Sada, kažu, nitko više ne pita za cijenu samo je važno imali li što ponuditi ili ne. Ono što su prije prodavali tijekom cijele godine sada su učinili kroz par mjeseci. Međutim, pobrinuli su se da hrane ima dovoljno jer izolacija i eskalacija panike pokazuju značaj vlastitih robnih rezervi.
O važnosti rada tržnica govori i činjenica da ono što ne prodaju na kućnom pragu, zasigurno bi prodali na banku u obližnjim gradovima, pa i u većim općinskim sredinama.
Stoga tamošnja obiteljska poljoprivredna gospodarstva proživljavaju svojevrsnu renesansu. I što je najvažnije, sve ih je više.
"U zadnjih nekoliko godina samo na području općine Šestanovac imamo značajan rast obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. Od njih dvadesetak prije sedam, osam godina, danas imamo 97 OPG-ova. Ponuda očito prati potražnju. Kako bismo udovoljili vlasnicima gospodarstava sredinom ove godine počet ćemo izgradnju zelene tržnice u centru mjesta", najavljuje Martin Merčep, načelnik općine.
S učincima na temu poljoprivrede pohvalno su se očitovali i u Zadvarju. Oni su već prošle godine u sklopu tradicionalnog robno-stočnog sajma izgradili otvorenu i zatvorenu mini tržnicu sa rashladnim vitrinama. Tako da i proizvođači mesnih i mliječnih proizvoda imaju svoj toliko iščekivani kutak. Osim domaćih ljubitelja autohtonih proizvoda sve je više i stranih gostiju željnih gastro ponude tog kraja. Područje je to koje prema zadnjem popisu stanovništva nije doživjelo dramatično iseljevanje.
Dapače, bilježi se svojevrstan povratak na rodna ognjišta i to, mišljenja su čelnici tamošnjih općina, što je Zagora kao takva i njena ponuda postala svojevrsna domaća Provansa. Sve je više kuća za odmor i to onih na bazi agro turizma što svakako ide u prilog našoj konstataciji o Zagori kao povoljnom odredištu za život.
S tim u skladu hrana se proizvodi i plasira kao nikada do sada. Jedini problem su im malene i usitnjene poljoprivredne površine što bi se moglo riješiti putem komasacije ili okrupnjavanjem posjeda i katastarskih čestica poljoprivrednog zemljišta, uređenje putne i kanalske mreže, te sređivanje vlasničkih i drugih stvarnopravnih odnosa na zemljištu, radi njegovog ekonomičnijeg iskorištavanja te stvaranja povoljnijih uvjeta za razvoj poljoprivredne priozvodnje. Nažalost, propisane mjere nisu pronašle put do tamošnjih poljoprivrednika jer, ako ćemo pravo, nije bilo ni nekog interesa.
Više od ratara interes su pokazali stočari. Povećavaju se matični fondovi ovaca, koza i goveda. Uz jaja, mlijeko i sir su najtraženiji proizvodi. Međutim, politička obećanja i ona općepoznata o nužnosti očuvanja života na opustjelim krškim područjima, izrečena na pustim sastancima i konferencijama, nisu baš impresionirale tamošnje stočare. Oni žele i očekuju brzu promjenu i reformu. Traže zakup šumskog zemljišta na deset i više godina u svrhu pašarenja kojim upravljaju Hrvatske šume. Ali tu još nikako do sretnog završetka.
Tagovi
Autor
Đuro Japaric
prije 2 godine
Što znači pravo prvokupa susjedne parcele ? Plenković parcela 1 - Mladen parcela 2 , Grbin parcela 3 - ako Mladen želi prodati svoju parcelu prvo MORA ponuditi susjedima ! Ovo NEĆE predložiti Grbin u ime kluba POSLANIKA svoje partije , ni Plenković u ime svoje bezvrijedne JADE - vlade ! SRPSKO - hrvatski Zakon o NASLEĐIVANJU ; pokretanje ostavinskog postupka u ISELJENIČKOJ RH , nije obvezujuće pa puno zemlje imamo na UMRLIM , omogućeno je da se imanje usitni OPORUKOM a nasljednici nasljeđivanjem ! Ako Mladen ima 155 parcela OPORUKOM može odlučiti da po 1 - jedna pripada svakom POSLANIKU SRPSKOG sabora u Zagrebu , 1 - jedna predsjedniku SRPSKE vlade - Plenkoviću ! NADAM SE da me građani ZAPADNE Srbije razumiju u pojašnjenj i ZALAGANJU za drugačija rješenja ?
Đuro Japaric
prije 2 godine
Problem malih i usitnjenih površina u ZAPADNOJ SRBIJI koju zovu rh , NE može se riješiti bez IZMENE PLAGIRANOG BEOGRADSKOG Zakona o nasleđivanju 2003 u Zagrebu , te IZMENE Zakonja o vlasništvu i drugim stvarnim pravima ! Sa komasacijom koju imamo još iz BROZOVE Jugoslavije NEĆE se okrupniti puno parcela ! Zapadnosrbijanci PRVO MORAJU zaustaviti POVEĆANJE broja vlasnika i USITNJAVANJE , a to je vezano sa 2 zakona iz prve rečenice ! SRPSKI sabor i SRPSKA vlada u Zagrebu , MORAJU preuzeti Zakon o nasljeđivanju od PAMETNIH naroda kao što su , SLOVENCI , NIZOZEMCI ,a OKRUPNJAVANJE potaći ; prvo prvokupa SUSJEDNE parcele po UZORU na SLOVENIJU , pravoprvokupa suvlasničkog dijela , zamijena privatne za privatnu , zamjena privatne za državnu te BROZOVIM Zakonom o komasaciji kojeg sada MENJAJU u Zagrebu ! Za ovo NISU ; SRPSKI sabor i SRPSKA vlada i MARIONETKA vladina HPK !