Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Razmnožavanje biljaka
  • 04.06.2022. 07:30

Vrijeme je za uzimanje ljetnih reznica

Sada se uzimaju reznice ruže, hortenzije, ukrasne dunje, jasmina, pelargonija, jorgovana, žutike, četinjača, bobičastog voća, lovora, lavande i mnogih drugih vrsta

Foto: Depositphoto/NewAfrica
  • 39.818
  • 3.619
  • 0

Period pred nama je idealan za uzimanje reznica raznih biljnih vrsta i da ih tako razmnožimo. Grančice su pune biljnih sokova i tek počinju postajati drvenaste. Neke se bolje ukorjenjuju dok su potpuno zelene, a za druge je bolje pričekati da počne proces lignifikacije, stvaranja drveta.

Uzimanje reznica

Najčešće se uzimaju dijelovi grančica dugi od 10 do 20 cm. Kada želimo razmnožiti vrste koje formiraju višegodišnji grm potrebno je uzeti mladu granu koja je odrvenila pri dnu, da je srednji dio u fazi prelaska i da je vrh još uvijek zelen. Idealno je da ima dva do četiri pupoljka.

Kada želimo razmnožiti bobičasto voće, reznice se uzimaju nakon berbe, a kod cvjetnih uzimamo ih 10 do 15 dana poslije cvjetanja.

Za ruže čekajte da ocvatu (Foto: M.C.Celić)

Rezidbu obaviti oštrim i dezinficiranim alatom. Biljke s kojih uzimamo reznice trebaju biti zdrave, ne smiju imati simptome bolesti ili znakove napada štetnika. Pupoljci trebaju biti dobro razvijeni. S reznice se uklone listovi, no ostave se dva gornja.

Jednostavno razmnožavanje hortenzije reznicama

Kako bi potaknuli formiranje korijena, potrebno je donji dio od 3 cm umočiti u smjesu hormona za ožiljavanje ili možemo koristiti otopinu vrbe.

Ljubitelji ruža mogu provjeriti mogu li uzeti reznice pritiskom na trn sa strane. To su nedozreli jednogodišnji prirasti. Ako se polomi, to je znak da je grančica završila procese i da se može ukorijeniti. Njezine reznice moraju imati tri do četiri pupoljka i biti duge do 20 cm.

Dakle, sada se uzimaju reznice ruže, hortenzije, ukrasne dunje, jasmina, pelargonija, geranija, kerije, jorgovana, budleje - ljetnog jorgovana, žutike, četinjača, bobičastog voća, lovora, lavande, lovor višnje, ružmarina, viburnuma, šeflere i drugih vrsta. Prije rezanja potrebno je matični grm dobro zaliti. To će osigurati da reznice budu dobro opskrbljene vodom i smanjit ćemo stres od rezidbe.

U slučaju da želimo razmnožiti tuju, uzimamo grančicu s komadićem starog drveta.

Razmnožite maline (Foto: Depositphotos/uk610)

Sadnja reznica

Za sadnju pripremite male posudice i rahli supstrat koji je prethodno dezinficiran. Supstrat možete i sami napraviti od 1/3 pijeska i 2/3 obične zemlje. Posudicu napunite, pritisnite sadržaj i dobro zalijte. Ostavite preko noći da se suvišna voda ocijedi. Sljedeće jutro olovkom napravimo rupu u koju utisnemo reznicu na dubinu od 2 do 4 cm i pritisnemo zemlju oko nje.

Posudicu s posađenom reznicom možemo staviti na mjesto koje je u sjeni, da ne bude direktno izložena Suncu. Optimalna temperatura se kreće oko 25ºC, a vlažnost zraka treba biti oko 80 posto.

Na donjem dijelu reznice neophodno je da postoji dio iz koga će se razviti korijen, a na gornjem od dva do četiri pupoljka iz kojih će se razviti nadzemni dio. Kako bi spriječili isušivanje, na gornji rez prije sadnje možemo svijećom nakapati vosak ili parafin ili se kod većih količina vrh potopi u rastopljen parafin.

Iznad teglice i reznice možemo postaviti plastičnu bocu kojoj smo odrezali dno ili upotrijebiti vrećicu za pakiranje (za zamrzivač). Potrebno je povremeno provjetravati, odnosno skidati ovu zaštitu. Potpuno se uklanja kada se sadnice ukorijene i počnu rasti.

Tokom procesa ukorjenjivanja supstrat treba da bude vlažan, ali ne i prevlažan. U zavisnosti od vrste, proces stvaranja novog korijenja traje od tri sedmice do dva mjeseca.


Tagovi

Ljetne reznice Razmnožavanje biljaka Vegetativno razmnožavanje Uzimanje reznica Sadnja reznica Kako


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.