Pretraga tekstova
Zbog ljepote cvjetova uzgaja se kao ukrasna biljka.
Tamaris je ukrasna biljka, grm meni posebno draga ne samo zbog svoje ljepote već što je krasio i krasi veći dio jednog, malog, kraljevskog, a slučajno mog rodnog grada, Jajca. Cijela obala od oko 100 m u centru grada bila je ružičasta od boje ove ukrasne biljke. Bio je to fantastičan prizor baš u ovo vrijeme kad je ova biljka u vrhuncu cvatnje. Mami pogled, otima uzdah, naprosto ne možete, a da joj se ne divite.
Tamaris lat. Tamarix je rod bjelogoričnog stabla iz porodice metlika (Tamaricaceae ). Rod sadrži oko 50 listopadnih i zimzelenih vrsta, a potiče s Bliskog istoka i Afrike. Od 50 kod nas su najzastupljenije sljedeće vrste tamarisa: Tamarix gallica, Tamarix africana, Tamarix tetranda, Tamarix pentranda , Tamarix dalmatica.
Zbog ljepote svojih cvjetova uzgaja se kao ukrasna biljka. Grm tamarisa može desegnuti visinu od 1 do 18 m ovisno o vrsti kojoj pripada. Lišće je zelene boje od 1 do 2 mm debljine. Za vrijeme zime otpada, a u proljeće cvjeta u raznim nijansama roze boje, može biti i bijele, zbog čega se u mnogim vrtovima uzgaja kao ukrasna biljka. Cvat (grupa cvjetova) je groz. Najčešće cvjeta od travnja do lipnja. Korijen može biti izrazito dubok te na taj način ima sposobnost dobro vezati zemlju, pa ga je korisno saditi u erozivnim područjima. Razmnožava se sjemenom, reznicama i položenicama.
Odgovara im zemljište bogato soli, tako da je dosta zastupljena ukrasna biljka u primorju. Dobro podnose i jače udare vjetra. Neke se vrste mogu uzgajati i kao bonsai. Medonosna je biljka te je pčele rado posjećuju sakupljajući polen, ali važno je spomenuti da med nije baš najbolje kvalitete. Na engleskom jeziku spominje se kao salt cedar (slani cedar). Od grana tamarisa nekad su se pravile metle, a od stabla ukrasni drveni predmeti.
Tamaris ima i ljekovita svojstva (želučani problemi, hemoroidi, antimikrobno, pomaže jetri, te upali zubnog mesa, kod manjih rana i reumatizma), koriste se djelovi biljke ili njihovi ekstrakti, međutim može izazvati i alergije te je treba koristiti sa oprezom. Dalmatinski tamaris ili dalmatinska metlika je endemična biljka.
Foto: Danijela Plavšić
Tagovi
Autorica
Više [+]
Inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom. Uvijek spremna na nove izazove u sektoru agrobiznisa. U stalnom kontaktu s poljoprivrednim proizvođačima i njihovim problemima.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
List kukuruza se krenuo uvijati, šušti na vjetru. Ljeto tek počelo, a kiše nigdje na vidiku. Suncokret i ječam se dobro drže.
Tako je lijepa, ta naša Slavonija 🥰
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Prognozirao sam da je realno da kukuruz nastrada od suše ! Prognozirao sam da je realno da kukuruz nastrada od suše !
Maja Celing Celić
prije 1 tjedan
Viš, na to sam zaboravila, da se frče. Ali na rubovima polja ima baš suhog lista, u taj dio udara kad je sunce najjače. Viš, na to sam zaboravila, da se frče. Ali na rubovima polja ima baš suhog lista, u taj dio udara kad je sunce najjače.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Kukuruz se i inače ljeti preko dana frče kako bi se zaštitio od isparavanja. Ali svakako kiše opasno fali, soja nekako najlošije izgleda koliko sam Više [+] ovih dana primijetila :/